شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

بازار داغ شایعات با اهداف سیاسی

مقام معظم رهبری به چه کسی رای می‌دهند؟

danesheroz خرداد ۱۰, ۱۳۹۲ ۰
مقام معظم رهبری به چه کسی رای می‌دهند؟

دانش روز،”بهترین کیست؟ من نسبت به شخص، هیچ‏گونه نظرى ابراز نمی‏کنم؛ اما شاخصهائى وجود دارد. بهترین، آن کسى است که درد کشور را بفهمد، درد مردم را بداند، با مردم یگانه و صمیمى باشد، از فساد دور باشد، دنبال اشرافیگرى خودش نباشد

یکی از شایعاتی که می‌تواند در فضای انتخابات تأثیرگذار باشد، شایعه‌ی حمایت مقام معظم رهبری از نامزدی خاص و یا اطلاع برخی افراد از رأی رهبر انقلاب اسلامی در انتخابات است، شایعاتی که با نگاه دقیقتر به مشی سیاسی رهبر معظم انقلاب می‌توان نتیجه گرفت تنها در آستانه انتخابات و با اهدافی سیاسی در جامعه منتشر می شود، اقدامی که تنها می توان از آن با عنوان هزینه کردن از رهبری برای اغراض و منافع شخصی یاد کرد.

به گزارش دانش روز ، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای چندین‌بار در ایام انتخابات‌ها این مسائل را تکذیب و نظر خود را صریحاً بیان کرده‌اند. برای آخرین بار نیز ایشان در ابتدای سال ۹۲ در حرم رضوی درباره این مسائل، اینگونه اظهار کرده‌اند: ” رهبری، یک رأی بیشتر ندارد. بنده‌ی حقیر مثل بقیه‌ی مردم، یک رأی دارم؛ این رأی هم تا وقتی که در صندوق انداخته نشود، هیچ کس از آن مطّلع نخواهد بود. حالا ممکن است آن کسانی که صندوق دست آنها است، بعد باز کنند، خط این حقیر را بشناسند، بفهمند بنده به چه کسی رأی دادم؛ اما تا قبل از رأی دادن، کسی مطّلع نخواهد شد. اینجور نیست که کسی بیاید نسبت بدهد که رهبری نظرش به فلان است، به بهمان نیست. اگر چنین نسبتی داده شد، این نسبت درست نیست.”

این اما تنها مرتبه ای نبوده که رهبر معظم انقلاب دراینباره صراحتاً اظهارنظر فرموده اند چه آنکه شایعه حمایت ایشان از یک کاندیدا در انتخابات پیشین نیز به کرات در محافل سیاسی کشور مطرح شده و ایشان را به واکنش واداشته است.

واکنش هایی که اگر با چشم بصیرت به آن ها نگریسته می شد امروز مجدداً شاهد رواج چنین مواردی در فضای انتخاباتی کشور نبودیم.

حضرت آیت الله خامنه ای در بیانات متعددی در

در ایام انتخابات، روزی چند صد میلیون پیامک رد و بدل شود. مراقب باشید، تحت تأثیر این چیزها قرار نگیرید

این خصوص می فرمایند:
“بهترین کیست؟ من نسبت به شخص، هیچ‏گونه نظرى ابراز نمی‏کنم؛ اما شاخصهائى وجود دارد. بهترین، آن کسى است که درد کشور را بفهمد، درد مردم را بداند، با مردم یگانه و صمیمى باشد، از فساد دور باشد، دنبال اشرافیگرى خودش نباشد. آفت بزرگ ما اشرافیگرى و تجمل ‏پرستى است؛ فلان مسئول اگر اهل تجمل و اشرافیگرى باشد، مردم را به سمت اشرافیگرى و به سمت اسراف سوق خواهد داد. » (بیانات مقام معظم رهبری در جمع مردم استان کردستان‌ در میدان آزادى سنندج‌)

“شنیده‏ ام بعضى در حول و حوش مرحله اوّل انتخابات، گفته بودند «فلانى – شاید اسم ما را هم نیاورده بودند – یا برخى دیگر این قدر روى تدیّن تکیه می کنند، چه اهمیتى دارد؟ باید آدمهاى متخصّص به مجلس راه پیدا کنند. دکترها و مهندس ها به مجلس بروند و مملکت را اداره کنند!» این، اشتباه است. نه این‏که براى مجلس، متخصّص لازم نیست. چرا؛ براى مجلس، متخصّص لازم است. ولى ما امروز تخصّص کم نداریم. عرض من این است که: اى ملت ایران! بین همین مهندسها و دکترها، میان همین متخصّصها و کارشناسها، بگردید متدیّنها را انتخاب کنید! به صرف ادّعا، اکتفا نکنید. فردى را که می ‏خواهید برگزینید، باید متدیّن باشد. متدیّن که شد، آن وقت انسان احساس خاطر جمعى می کند.» (بیانات مقام معظم رهبری در دیدار پرسنل و فرماندهان ارتش‌)

آنچه ما برای رئیس‌جمهور آینده نیاز داریم، عبارت است از امتیازاتی که امروز وجود دارد، منهای ضعفهائی که وجود دارد. این را همه توجه کنند؛ رئیس‌جمهورِ هر دوره‌ای باید امتیازات کسبی و ممکن‌‌الحصول رئیس‌جمهور قبلی را داشته باشد، ضعفهای او را “نداشته باشد. هر کسی بالاخره نقاط قوّتی دارد و نقاط ضعفی دارد. رؤسای جمهور ــ چه رئیس‌جمهور امروز، چه رئیس‌جمهور فردا ــ نقاط قوّتی دارند و نقاط ضعفی هم دارند. همه‌ی ما همین جوریم؛ نقاط قوّتی داریم، نقاط ضعفی داریم. آن چیزهائی که

اینجور نیست که کسی بیاید نسبت بدهد که رهبری نظرش به فلان است، به بهمان نیست. اگر چنین نسبتی داده شد، این نسبت درست نیست

امروز برای دولت و برای رئیس‌جمهور نقاط قوّت محسوب میشود، اینها باید در رئیس‌جمهور بعدی وجود داشته‌ باشد، اینها را باید در خود تأمین کند” (بیانات مقام معظم رهبری در حرم مطهر رضوی)

این تاکیدات در بیانات رهبر معظم انقلاب در حالی مطح می شود که ایشان ضمن اینکه درباره انتخاب رییس جمهور توسط مردم به بیان خصوصیان کلی اکتفا می کنند کشف این خصوصیات را نیز صراحتاً بر عهده مردم گذاشته و از هرگونه دخالت در این زمینه اجتناب می کنند و تنها از مردم می خواهند با توجه به خصوصیات کلی کانید اصلح را انتخاب و برای اداره کشور برگزینند.

ایشان در این خصوص تاکید می کنند: باید خودتان تحقیق کنید، ملاحظه کنید، دقت کنید، از انسانهای مورد اعتمادتان بپرسید، تا به اصلح برسید و اصلح را انتخاب کنید. … البته این روزها با این وسائل عجیبِ رسانه‌ایِ کنونی ــ‌ این پیامکها و امثال اینها ــ متأسفانه حرفهای گوناگون، نسبتهای گوناگون به اشخاص گوناگون، رواج دارد. گاهی ممکن است یک نفر هزاران پیامک بفرستد. برای من گزارش دادند که ممکن است در ایام انتخابات، روزی چند صد میلیون پیامک رد و بدل شود. مراقب باشید، تحت تأثیر این چیزها قرار نگیرید؛ نگاه کنید، تشخیص بدهید، اصلح را بشناسید و برای ادای تکلیف، اسم او را به صندوق رأی بیندازید. البته هر کسی و یا فعالان سیاسی میتوانند دیگران را هم با نظر خودشان همرأی کنند ــ این اشکالی ندارد ــ اما از حقیر کسی چیزی در این زمینه نخواهد شنید. در عین حال مردم میتوانند به همدیگر بگویند، سفارش کنند، تأکید کنند، توصیه کنند، یکدیگر را توجیه کنند و به هم کمک کنند برای شناخت اصلح.» ( بیانات مقام معظم رهبری در حرم مطهر رضوی)

با همه این تاکیدات مجدداً مشاهده می شود در این دوره از انتخابات نیز مانند دوره های پیشین در محافل سیاسی شایعات بی اساسی مبنی بر حمایت ایشان از یک کاندیدا رواج یافته موضوعی که به نظر می رسد تنها برای سوء استفاده از احساسات پاک مردم ولایی جامعه برای رای آوری کاندیدایی خاص طراحی شده باشد.

جمعه ۱۰ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۱:۱۰
کد خبر : 22708
بازدیدها: 204

پاسخی بگذارید »