چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

اختصاصي دانش روز:

مقابله با مصرف گرایی با آموزش الگوی صحیح مصرف به دانش آموزان

danesheroz1 آذر ۲۸, ۱۳۹۲ ۰
مقابله با مصرف گرایی با آموزش الگوی صحیح مصرف به دانش آموزان

دانش روز: مصرف گرایی نظامی اقتصادی، اجتماعی است که مردم را ترغیب به خرید کالا و خدمات بیشتر می کند

به گزارش دانش روز، با توجه به اینکه در جامعه خانم ها بیشتر به خرید کردن علاقه دارند در تحقق این هدف موثرند چرا که دیده می شود همیشه درگیر خرید کردن هستند و بعضا توجهی به این نکته ندارند که کالای خریداری شده را نیاز دارند یا نه؟

8979798

در واقع در اکثر بانوان ایرانی سلیقه بر خرید حاکم شده و آنها خرید کردن را جز وجه اجتماعی خود می دانند بدون اینکه نیازی به اجناس داشته باشند.

چشم و هم چشمی ها، تبلیغات و تقلید کردن از زندگی افراد متمول باعث شده تا مردم با خرید های پی در پی که نیازی هم به آن ندارند در هزینه های زندگی اسراف کنند.

sijAC8_450

تبلیغات متعدد باعث می شود که مردم در خرید های خود تنوع طلب شوند بدون آنکه به مارک، جنس و ….توجه کنند فرهنگ بیگانه رادر جامعه گسترش دهند و هر کالایی را در سبد خرید خود قرار دهند کیفیت کنار گذاشته شود این امر واردات را زیاد کرده ودر نتیجه توجه به تولیدات داخلی را می کاهد، در صورتی که ما در سالی هستیم که به فرموده رهبر سال حماسه سیاسی، حماسه اقتصادی است و لازم است به تولیدات داخلی ارج نهیم.

مصرف گرایی و ترویج زندگی قسطی

درجامعه ای که مصرف گرایی ترویج یابد با توجه به اینکه مردم به خرید کالاهای غیر ضروری روی می آورند، هزینه ها و مخارج زندگی خود را زیاد می کنند و زندگی خود را به زندگی همراه با قسط  مبدل می سازند در حالیکه با کمی برنامه ریزی می توان کالاهای اساسی را به صورت نقد خریداری کرد، چراکه در احکام هم آمده است خرید های قسطی در صورتیکه شرایط زندگی را سخت کند و موجبات هزینه های بسیار شود جایز نسیت.

1358273212_chek22

توجه کردن به فرهنگ، ارزش ها و باورهای ایرانی بسیار مهم است زیرا احکام هم  همواره به زندگی ساده با هزینه های کمتر توصیه می کند.

نهادهای آموزشی همواره در ارائه الگوهای صحیح مصرف نقش پر رنگی ایفا می کنند. یکی از این نهاد ها مدارس است، اگر دانش آموزانی مه در آستانه ورود به جامعه شغلی در آینده هستند و در نهایت جامعه ای کوچک به نام خانواده را تشکیل می دهند تحت آموزش های صحیح قرار گیرند رویکردی صحیح  در سطح جامعه بوجود می آید.

وقتی خانواده ای هزینه های اضافی داشته باشد یا با خرید هایغیر ضروری قسط و دیگر مخارج اضافه را بر خود متحمل کند مسلما باز خورد آن را در دانش آموز می بینیم.

اگر معلمین سری به جامدادی های دانش اموزان بزنند واضح است که در هر کدام از آنها نوشت افزارهای متعدد خود نمایی می کند خودم وقتی دانش آموز بودم یکی از همکلایسهایم در تکالیفش هرکلمه را با یک رنگ می نوشت!وقتی از او پرسیدم چرا این کار را می کند؟ پاسخ داد برای تنوع!!

دفترهای پر نقش و نگار با رنگ ها و طرح های بیگانه همچنان به فروش می رسند واین ها را در کیف دانش آموزان می توان دید.

وقتی مادری هزینه های گزاف صرف وسایل یا اجناس لوکسی می کند که حتی یک بار از آن استفاده نمی کند چه انتظاری باید از فرزند او داشت که درست استفده کردن و مدیریت هزینه زندگی خود را داشته باشد و بیاموزد؟

والدین برای مدرسه رفتن دانش آموزان خود هزینه یا پول توجیبی به آنها می دهند آیا اگر به آنها با مدیریت هزینه زندگی خود را بیاموزند یعنی پولی که به فرزندشان می دهند او می تواند پس انداز کند راه را برای درست مصرف کردن بچه ها هموار نمی کنند؟

آموزش الگوی صحیح مصرف به دانش آموزان:

فرهنگیان و دانش آموزان در ترویج فرهنگ، رفتار و نگرش ها در سطح ملی نقش بسزایی دارند.

olgoye-sahih

 اگر دانش آموزان صحیح آموزش داده شود نسل آینده پیشرفتهای خوبی خواهند داشت. مدارس با هدایت وبرنامه ریزی مدیران، معلمان ، مربیان بعنوان تاثیر گذارترین افراد در کنار والدین می توانند نقش تعیین کننده ای در ایجاد نگرش و رفتارهای درست مصرف دانش آموزان داشته باشند.

87987

توصیه هایی در مورد درصرفه جویی وپرهیز از اسراف با اقدامات ابتدایی از قبیل استفاده از لامپهای کم مصرف در مدرسه، خاموش کردن لامپهای اضافی، بستن شیر آب، روش های پس انداز و …. می تواند دانش آموزان را با اولویت های زندگی آشنا کند و مخارج غیر ضروری را به حاشیه بکشاند و حتی دانش آموزان می توانند الگوهای یاد گرفته را در منزل ارائه دهند و بر خانواده خود تاثیر گذارند.

 امام رضا (ع) : خرج به اندازه، نصف معیشت است

پنجشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۲ - ۰۱:۲۲
کد خبر : 81059
بازدیدها: 985

پاسخی بگذارید »