پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

معاون اشتون خواستار تعویق مذاکرات۱+۵ با ایران شد

danesheroz بهمن ۷, ۱۳۹۱ ۰

معاون ˝کاترین اشتون˝ مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در گفت‌وگو با همتای ایرانی خود مجددا خواستار تعویق گفت‌وگوها و برگزاری آن در ماه فوریه شد

با وجود آمادگی ایران برای برگزاری گفت‌وگو ها با ۱+۵ در تاریخ توافق شده در ماه ژانویه، “هلگا اشمید” دیشب در گفت‌وگوی تلفنی به “علی باقری”معاون دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، اعلام کرد: ۱+۵ آمادگی لازم برای برگزاری مذاکرات در ماه ژانویه را نداشته و تاریخ جدیدی را به ایران در ماه فوریه پیشنهاد کرد.

در این گفت‌وگوی تلفنی، باقری با تاکید بر آمادگی ایران برای انجام مذاکرات با ۱+۵ از طرف مقابل خواست تا به تاریخ توافق شده درماه ژانویه برای برگزاری گفت‌وگوها پایبند باشند.

این در حالی است که بنا به گزارش خبرگزاری فرانسه، “مایکل مان” سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا آخر هفته پیش بدون اشاره به کارشکنی های ۱+۵ در اجرای تعهدات خود گفته بود:”ما می خواهیم ایران را هر چه سریع تر سر میز مذاکره ببینیم تا بتوانیم به پیشرفت های ملموس دست یابیم”.

سخنگوی اشتون در عین حال اظهار کرده بود که هنوز تاریخ و محل مذاکرات مشخص نشده است.

“علی اکبر صالحی” وزیر امور خارجه کشورمان هم روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران اعلام کرده بود: ایران به کشورهای ۱+۵ پیشنهاد داده است مذاکرات آینده درباره پرونده هسته ای این کشور در مصر برگزار شود و مصر نیز این پیشنهاد را پذیرفته است و در حال رایزنی در این باره است.

ایران و۱+۵ اواسط دسامبر برای از سرگیری مذاکرات هسته ای بعد از ماه ها توقف، باهم تماس گرفته اند. آخرین دور مذاکرات هسته ای ایران و ۱+۵ در ماه ژوئن سال ۲۰۱۲ در مسکو، پایتخت روسیه برگزار شد.

پنج عضو دایم شورای امنیت سازمان ملل(آمریکا، روسیه، چین، فرانسه و انگلیس) به علاوه آلمان اعضای گروه ۱+۵ با ایران را تشکیل می‌دهند.
 

شنبه ۷ بهمن ۱۳۹۱ - ۱۰:۰۷
کد خبر : 5086
بازدیدها: 252

پاسخی بگذارید »