شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

مصاحبه با نابغه قرآنی

danesheroz تیر ۲۳, ۱۳۹۲ ۰
مصاحبه با نابغه قرآنی

دانش روز : علی امینی ۱۱ ساله حافظ قرآن کریم است که از ۶ سالگی به حفظ قرآن اهتمام ورزیده و با توفیقات الهی توانسته است آیات قرآن را به صورت ترتیبی و موضوعی همراه با ترجمه به خاطر بسپارد.

به گزارش دانش روز ، این نخبه قرآنی با تفسیرهای مختلفی از جمله تفسیر نور، کوثر، نمونه، مجمع البیان، المیزان و … نیز آشنایی دارد، در مورد هر آیه‌ می‌تواند توضیحات مربوط به مفاهیم آن را نیز بیان کند.
علی امینی توانسته تاکنون چندین رتبه در مسابقات استانی و کشوری قرآن و نهج‌البلاغه کسب کند و حتی با وجود اینکه در سنین کودکی است به عنوان مبلغ خردسال در شبکه‌های داخلی و خارجی به اجرای برنامه می‌پردازد.
این حافظ قرآن یک سالی هم می شود که به فرا گرفتن زبان عربی روی آورده و به شیوایی این زبان را صبحت می کند.
آنچه در ادامه می خوانید مصاحبه خبرنگار ما با این نخبه قرآنی در یازدهمین مسابقات سراسری قرآن کریم و عترت (ع) بسیج دانش آموزی است.
****علی آقا، شما تقریبا نصف سال های عمرتان را به فراگیری علوم قرآنی پرداخته اید، این عجین شدن با قرآن در این سال ها چه احساسی ر ادر شما ایجاد کرده است؟
وقتی که انسان از قرآن استفاده می کند و با این کتاب آسمانی سر و کار دارد متوجه می شود که با یک کتاب و کلامی مواجه است که با دیگر کتب تفاوت های زیادی دارد این متفاوت بودن یک فضیلت است ارتباط و سروکار داشتن با قرآن هم خود یک فضیلت است که امیدوارم نصیب همه بشود.
****در صحبت هایی که پدر بزرگوارتان داشتند گویا شما برنامه روزانه ای برای فعالیت های قرآنیتان دارید این همه زمان صرف کردن برای فعالیت های قرآنی خسته اتان نکرده، لطمعه ای به درستان نزده؟
خسته که نه، خدا را شکر هیچ وقت خسته نشده ام. در مورد درس هم باید بگوییم وقت گذاشتن برای فعالیت های قرآنی و مخصوصا حفظ ایات قرآن، علاوه بر اینکه به  درس خواندن لطمعه ای نمی زند بلکه ذهن را بازتر می کند و شخص می تواند از قسمت های بیشتری از ذهنش هم استفاده کند. به عنوان مثال بنده علی رغم همه فعالیت های قرآنی که داشته ام دردوره ابتدایی یک سال هم جهشی خوانده ام.

****در این سال ها که با قرآن سر و کار داشتید کدام سوره یا آیه بوده که بیشتر فکرتان را معطوف خودش کرده است ؟
سوره یوسف با آن داستان مظلوم بودن حضرت یوسف که هفت سال در زندان مانده بود واینکه پاک دامنی‌اش از طرف خداوند به عنوان یک الگوی معرفی شد.

****اولین و اخرین سوره ای که حفظ کردید کدام بود؟

بعد از سوره ای جزئ سی اولین سوره سوره واقعه بوده و اخرین سوره سوره تغابن.

 

**** شما در این جشنواره به عنوان یک پدیده و یک فرد شاخص معرفی شدید به نوعی به عنوان یک الگو معرفی شدید اگر بخواهید به دوستانتان عامل موفقیتتان را بیان کنید به چه عواملی اشاره می کنید؟
بنده عامل موفقیت خود را اول از همه توکل به خداوند و بعد از آن تشویق و زحمات پدر و مادرم می‌دانم

**** آیا پدر و مادرتان هم حافظ قرآن هستند؟
پدر و مادرم هر دو طلبه هستند و مادرم که البته استاد حفظ من هم بوده، تقریباً حافظ کل قرآن است و پدرم با وجودیکه حافظ کل قرآن نیست اما بیشتر در جهت حافظ‌پروری تلاش می‌کند.

****نظرتان راجع به یازدهمین جشنواره قران وعترت چیست؟
این جشنواره در جهت شناسایی و معرفی افراد برتر قرآنی و ایجاد انگیزه در دیگر افراد بسیار خوب و تاثیرگذار است البته باید مسئولین برگزاری جشنواره این نکته را هم توجه داشته باشند که فعالیتشان به گونه ای نباشد که هدف شرکت کنندگان تنها برای کسب رتبه و امتیاز باشد بلکه باید خدمت به دین و فراگیری علوم قرانی در ذهن ها متبادر شود.

****همان طور که می دانید متولی برگزاری این جشنواره سازمان بسیج دانش آموزی است فعالیت این سازمان را در برگزاری این جشنواره چطور ارزیابی می کنید؟
سازمان بسیج از همان سال های اول انقلاب و بعد از آن در سال های جنگ بزرگترین تاثیر را بر جامعه داشت بعد از آن این سازمان مسئولیت های دیگری را بر عهده گرفت که مهمترین آن فعالیت های تبلیغی و فرهنگی است، در زمانی که همه اهتمام دشمنان اسلام بر موضوعات فرهنگی آن هم با تبلیغات خوش رنگ و لعاب است واقعا جای تشکر دارد که سازمان بسیج چنین فعالیت های جامع قرآنی را برای نسل جوان و نوجوان کشور انجام می دهد.
****اگر بخواهید یک توصیه به دانش آموزان قرآنی این جمع داشته باشید چه نکاتی را اشاره می کنید؟
اینکه قرآن مانند یک اقیانوسی است که هر قدر از آن استفاده کنیم باز هم جای استفاده دارد. در این اقیانوس علوم و معارف آمده است که اگر کسی علمی را می خواهد به سراغ قرآن برود زیرا همه علوم در قرآن است، نوجوانان و دانش آموزانی که در این جمع قرآنی قرار گرفته اند این نکته را به یاد داشته باشند که راهی را که آغاز کرده اند هیچ وقت رها نکنند.
از زمانی که در اختیار ما قرار دادید سپاسگزارم

یکشنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۲ - ۲۳:۱۵
کد خبر : 37726
بازدیدها: 530

پاسخی بگذارید »