دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

مشخصه آدم‌های دارای سلامت روانی/ علل درد ساق پا/ خواص پروبیوتیک‌ها و …

danesheroz بهمن ۹, ۱۳۹۲ ۰
مشخصه آدم‌های دارای سلامت روانی/ علل درد ساق پا/ خواص پروبیوتیک‌ها و …

دانش روز : مشاوران سلامت در پاسخ به پرسش شهروندان خواص مواد پروبیوتیک را تشریح کردند و از علل درد ساق پا و مشخصات آدم‌هایی که سلامت روان دارند، سخن گفتند

به گزارش دانش روز ، برای ارتقای سطح سواد سلامت مردم و بالا بردن دانش مردم برای حفظ و مراقبت از سلامت جسمی و روانی خود مطالب آموزشی را منتشر می کند و در عین حال به پرسش‌های مطرح شده از سوی شهروندان در این زمینه پاسخ می دهد.

یادآوری می‌شود شهروندان ایرانی از هر جای ایران می توانند سئوالات مورد نظر خود را درباره مسائل مرتبط با سلامت جسم، سلامت روان،‌بیمارهای واگیر و غیر واگیر و راه‌های پیشگیری و درمان آنها طی تماس با شماره تلفن ۰۲۱۸۸۹۱۱۶۶۷ یا ایمیل moshaversalamat@farsna.net مطرح کنند.

علل و عوامل شکل‌گیری ناهنجاری قوس گردنی

آرش شرافت، عضو انجمن جهانی آسیب‌های ورزشی، آرتروسکوپی و جراحی زانو گفت: ناهنجاری قوس گردنی در افرادی که از بالشهای بلند استفاده می‌کنند بیشتر است و بیماری‌هایی مانند پارگی دیسک‌های بین مهره‌ای یا عفونت‌های گردنی در ایجاد این ناهنجاری تاثیر دارد.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس گفت: ناهنجاری قوس گردنی به گونه‌ای است که ستون فقرات در ناحیه گردن به سمت جلو گرایش دارد.

شرافت در مورد علایم ناهنجاری افزود: در نتیجه بروز این ناهنجاری سر به جلو رانده می‌شود و در ارزیابی بدن به وسیله خط لاله گوش این انحنا دیده می‌شود و به نسبت انحنای گردن جلوتر از وضعیت طبیعی است. معمولاً چانه این افراد جلو می‌آید و بین گردن و فک زاویه‌ای حدود ۹۰ درجه تشکیل می‌شود.

این جراح استخوان ادامه داد: این زاویه در حالت طبیعی خیلی کمتر است. در این افراد به نظر می‌رسد به جای اینکه گردن در وسط شانه قرار داشته باشد در سطح قدامی و جلوی سینه است. ارتفاع گردن این افراد نسبت به وضعیت طبیعی کوتاهتر به نظر می‌رسد و یقه کت یا پیراهنشان به سمت بالا چروکیده می‌شود.

شرافت وزیری در مورد عوامل ایجاد ناهنجاری قوس گردن نیز گفت: عوامل ایجاد این ناهنجاری را نمی‌توان به طور قطع عوامل خاص حرکتی دانست اما گفته شده است که این ناهنجاری در افراد روشندل شایعتر است زیرا سر آنها برای درک محیط مدام به جلو تمایل دارد. استفاده از بالش‌های بلند نیز احتمالاً در بروز یا تشدید این ناراحتی مؤثر است. مهمترین عوامل ایجاد این ناهنجاری بیماری‌هایی شامل پارگی دیسک‌های بین مهره‌ای یا سل ستون مهره های گردنی و عفونتهای گردنی ذکر شده است.

عضو انجمن جهانی آسیب‌های ورزشی،آرتروسکوپی و جراحی زانو همچنین در مورد بحث پیشگیری و درمان این ناهنجاری افزود: با توجه به اینکه علت خاصی برای ایجاد عارضه عنوان نشده است، راه حل قطعی برای پیشگیری این ناهنجاری وجود ندارد اما رعایت مسائلی مانند حذف عادات حرکتی غلط و سعی فرد برای قرار دادن سر در وضعیت طبیعی، تقویت عضلات ناحیه پشت گردن می تواند از ایجاد این ناهنجاری پیشگیری کند.

پوسیدگی دندان از مادر به کودک منتقل می‌شود

پریسا مهر اشتیاق، جراح و دندانپزشک کودکان با بیان اینکه پوسیدگی دندان می‌تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود، گفت: مادر نباید غذای کودک را فوت کند چرا که عامل پوسیدگی دندان مادر به غذای کودک و در نهایت به دندان کودک منتقل می‌شود.

پریسا مهراشتیاق در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس در مورد روش‌های پیشگیری از پوسیدگی دندان گفت: روش‌های پیشگیری از پوسیدگی دندان به دو دوسته تقسیم می‌شود که یک دسته از آن در منزل و دسته دوم باید در مطلب و توسط دندانپزشک انجام شود.

وی گفت: افراد باید دقت داشته باشند که در تغذیه خود بیشتر از مواد طبیعی استفاده کنند چرا که میوه و سبزیجات ایجاد پوسیدگی‌ در دندان‌ها نمی‌کند.

مهر اشتیاق افزود:‌ والدین دقت داشته باشند در میان وعده کودکان از لقمه نان و پنیر استفاده کنند و میوه‌های طبیعی را برای تغذیه کودکان اختصاص دهند و تا آنجا که می‌شود شکلات، شیرینی‌جات، پفک و چیبس را از برنامه غذایی کودک حذف کنند.

وی تصریح کرد: افراد باید در منزل حداقل دو بار در روز دندان‌های خود را مسواک بزنند و مسواک برای کودکان زیر ۳ سال حتماً باید توسط والدین انجام شود.

این دندانپزشک ادامه داد: افراد باید روزی یک بار از نخ دندان استفاده کنند و در کودکان زیر ۱۰ سال نخ دندان باید توسط والدین انجام شود.

وی مراجعه مستمر و هر ۶ ماه یک بار به دندانپزشک را لازم دانست و افزود: دندانپزشک در مطب نیز یک سری کارهای خاص را برای کنترل و پیشگیری از پوسیدگی دندان انجام می‌دهد.

مهر اشتیاق به فلورایدتراپی اشاره کرد و گفت: ‌فلوراید ماده‌ای است که در پیشگیری از دندان نقش بسزا و مهمی را ایفا می‌کند.

جراح کودکان ادامه داد: فلوراید جذب ساختمان دندان می‌شود و ساختمان مینای دندان را نسبت به پوسیدگی استحکام بیشتری می‌بخشد و اگر دندان در مراحل شروع پوسیدگی باشد، آن را متوقف کرده و از پیشرفت پوسیدگی جلوگیری می‌کند.

دندانپزشک کودکان اظهار داشت: روش دیگر اینکه دندانپزشکان در مطب برای پیشگیری از پوسیدگی دندان به کار می‌برند روش فیشور سیلانت دانست و افزود: این روش در دندان‌هایی که فاقد پوسیدگی‌اند و شیار عمیق دارند کاربرد دارد.

وی افزود:‌ به محض رویش دندان‌های دائمی از ۶ سالگی باید این کار انجام شود.

مهراشتیاق ادامه داد: در این روش به کمک ماده خاصی (سیلانت) عمق شیار دندان پوشیده می‌شود و این کار در کنار رعایت بهداشت دهان و دندان می‌تواند از ایجاد پوسیدگی در شیار دندان جلوگیری کند.

وی افزود: قدم دیگر در پیشگیری از افزایش پوسیدگی‌ها ترمیم پوسیدگی‌های موجود در دندان است چرا که پوسیدگی‌ می‌تواند از یک دندان به دندان دیگر منتقل شود.

مهراشتیاق ادامه داد: حتی پوسیدگی می‌تواند از فردی به فرد دیگر منتقل شود برای همین است که از والدین خواسته می‌شود که برای خنک کردن کودک آن را فوت نکنند چرا که عامل پوسیدگی دندان که استرپتوکوک موتانس است قابل انتقال از دهان مادر به غذای کودک است.

واریس و «کف پای صاف» عامل درد ساق پا هستند

محمد مهدی امام، فوق‌تخصص روماتولوژی گفت: کف پای صاف، پا پرانتزی و پا ضربدری، واریس، مشکلات عروقی ساق و دردهای ارجاعی از ناحیه کمر از جمله عوامل ایجادکننده درد ساق پا هستند.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس اظهار داشت: دردهای ساق پا علت‌های بسیار متنوعی دارد که درمان آنها بر اساس نوع علت کاملاً متفاوتند.

وی گفت: کف پای صاف، پا پرانتزی و پا ضربدری، واریس، مشکلات عروقی ساق و دردهای ارجاعی از ناحیه کمر از جمله عوامل ایجادکننده درد ساق پا هستند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تصریح کرد:‌ اختلالات مغزی – نخاعی و بیماری پای بی‌قرار و همچنین اختلالات اعصاب محیطی، درد ساق پا را منجر می‌شوند.

وی ادامه داد: مسلماً درمان درد ساق پا به واسطه علت‌های ذکر شده کاملاً متفاوت و متغیر است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود:‌ این دسته از بیماران باید در وهله اول به پزشک مراجعه کنند تا با تعیین علت اصلی درد ساق پا بتوان برای درمان آن اقدامات لازم را انجام داد.

فرآورده‌های پروبیوتیک‌ و آبلیمو ضد وبا هستند

محمد فاضلی، استاد میکروب‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: فرآورده‌های پروبیوتیک و آبلیمو همراه غذا نقش اساسی در پیشگیری از بروز وبا دارند، ضمن اینکه شستن سبزی و میوه با سرکه نیز در این زمینه بسیار مفید است.

وی در گفت و گو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس افزود:‌ وبا یک بیماری قدیمی است که از طریق آشامیدن و خوردن آب و غذای آلوده به یک نوع میکروب به نام ویبریوکلرا در روده بزرگ ایجاد آلودگی می‌کند. اجداد این میکروب اختصاص به آب شور و دریا دارند ولی برخی از انواع آنها در آب شیرین نیز رشد می‌کنند.

مدیر گروه کنترل غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: نکته قابل توجه در مورد عامل وبا، غیر تهاجمی بودن باکتری آن است که باعث تخریب بافتی نمی‌شود ولی میکروب سمی به نام ویبریوتوکسین تشریح کرده و باعث از دست رفتن سریع آب و الکترولیت‌ها به داخل روده و اسهال شدید آب برنجی می‌شود که این وضعیت اگر درمان نشود می‌تواند در چند ساعت شخص بیمار را از پا درآورد.

فاضلی در مورد پرهیز از مصرف میوه و سبزی در زمان شیوع بیماری وبا توضیح داد: پرهیز از خوردن میوه و سبزیجات پیشنهادی بسیار سختگیرانه است که می‌تواند برای مدتی مردم را از فواید بی‌شمار شامل ویتامین‌ها و مواد آنتی اکسیدانی که به طور طبیعی در این فرآورده‌ها وجود دارند محروم کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: بنابراین به هیچ‌وجه نباید مردم را از خوردن میوه و سبزی محروم کرد و فقط توصیه می‌شود که این گونه فرآورده‌ها به خوبی شست و شو و ضدعفونی شوند.

وی گفت: ‌یک نکته قابل توجه حساسیت بسیار زیاد عامل وبا به محیط اسیدی است به طوری که چنانچه شخصی دارای اسید معده طبیعی باشد احتمال ایجاد وبا حتی در صورت مصرف آب و غذای آلوده بسیار کم است. بنابراین یک توصیه ساده استفاده از سرکه در شست و شوی میوه و سبزیجات و نیز استفاده از آب لیمو به همراه غذا است.

فاضلی گفت: توصیه دیگر استفاده بیشتر همه افراد خانواده از فرآورده‌های غذایی و مکمل‌های پروبیوتیکی در همه‌گیری وباست.

وی افزود: به طور طبیعی حدود یک کیلوگرم از وزن بدن انسان را میکروب‌ها تشکیل می دهند که عمدتاً در دستگاه گوارش و به خصوص در روده بزرگ قرار دارند.

فاضلی گفت: این میکروارگانیزها که به فلور روده انسان مشهور هستند نقش بسیار ارزشمندی در سلامت انسان دارند و بنابراین نگهداری میکروارگانیزهای روده بسیار اهمیت دارد و نیاز به مراقبت دائم دارند.

به گفته وی امروزه دانشمندان عقیده دارند که برخی بیماریهایی که در چند دهه اخیر در دنیا شیوع بیشتری داشته‌اند در نتیجه بر هم خوردن فلور میکروبی روده انسان ایجاد شده‌اند و به همین دلیل میکروب‌های روده نیاز به باغبانی دارند که مرتب میکروب‌های بیماری‌زا و هرز را از محیط روده خارج و میکروارگانیزهای مفید و پروبیوتیک را جایگزین آنها نمایند.

استاد میکروب شناسی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد:‌میکروب‌های پروبیوتیک که عمدتاً از لاکتوباسیل‌ها و بیفید و باکتری‌ها تشکیل شده‌اند هم در فرآورده‌های غذایی فراسودمند و پروبیوتیکی و هم به صورت فرآورده‌های مکمل با اشکال دارویی وجود دارند و می‌توانند در این فرآیند نقش مهمی داشته باشند.

وی افزود:‌ به علت خاصیت هالوفیل و نمک دوست بودن، عامل وبا به نمک طعام مقاوم است بنابراین استفاده از نمک طعام تأثیری بر این میکروب ندارد.

فاضلی افزود: پروبیوتیک‌ها مواد اسیدهای ارگانیک و به خصوص اسید لاکتیک هستند که این اسیدها باعث از بین رفتن ویبریوکلرا (عامل وبا) می‌شوند.

وی گفت:‌ دانشمندان فنلاندی اخیراً ثابت کرده‌اند که برخی از پروبیوتیک‌ها از جمله لاکتوباسیلوس رامنوسوس جی‌جی و بیفیدوباکترلانگوم قادر به جذب سم وبا هستند و بنابراین چنانچه روده انسان غنی از این میکروب‌های مفید باشد حتی در صورت آلودگی با میکروب وبا سم ایجاد شده را به خود جذب می‌کند و از محیط روده خارج می‌کنند. بنابراین مصرف روزانه فرآورده‌های پروبیوتیکی توسط مردم می‌تواند در کاهش ابتلا به بیماری وبا مؤثر باشد.

مشخصه‌های افرادی که سلامت روان دارند

مهرداد کاظم زاده عطوفی، دبیر انجمن روانشناسی بالینی ایران با ارائه تعریفی از سلامت روان گفت: افرادی دارای شاخصه‌های سلامت روان هستند که ملاک سازگاری با وقایع و مقابله با استرس و اضطراب را داشته باشند.

وی در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان فارس، گفت: زمانی که در مورد سلامت صحبت می‌کنیم باید ببینیم شامل چه ابعادی می‌شود نکته‌ای که وجود دارد این است که انسان دارای ۴ بُعد است و باید یک فرد در ابعاد جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی بررسی شود.

وی تصریح کرد: اگر بخواهیم فردی را ارزیابی کنیم باید در این ۴ بُعد نشانه‌های سلامت آنها را دقیق ببینیم و اگر این نشانه‌ها را داشته باشد و دارای علایم بیماری نباشد می‌توانیم بگوییم فرد سالم است.

این متخصص و روانشناس بالینی گفت: سلامت روان نیز از ابعاد مهم سلامت افراد شناخته می‌شود اما متأسفانه در مسائل بهداشتی و معاینه‌های منظم مغفول می‌ماند.

کاظم‌زاده گفت: در تعریف سلامت روان، فردی را سالم تلقی می‌کنیم که فاقد علایم و نشانه‌های اختلالات روانی باشد.

وی افزود: تعدادی اخلال روانی به صورت شناخته شده وجود دارد که ملاک طبقه‌بندی جهانی است.بنابراین اگر فردی در مدت زمان مشخصی یک یا چند مورد از این اختلالات را داشته باشد می توانیم بگوییم فرد دچار مشکل روانی شده است.

دبیر انجمن روانشناسی بالینی ایران گفت: دومین عاملی که سلامت روانی فرد را مشخص می‌کند این است که ببینیم یک فرد چگونه با چالش‌های روزمره روبه‌رو می‌شود.

کاظم‌زاده ادامه داد: اگر فرد بتواند به نحو صحیحی با چالش‌های روزمره روبه‌رو شود و به خود و محیط آسیبی وارد نکند دارای ملاک سازگاری است و این جزء شاخصه‌های یک فرد سالم است.

وی شاخص‌های کیفیتی را عامل دیگری برای شناختن یک فرد سالم از نظر روانی دانست و گفت: بر اساس این شاخص‌ها ارزیابی می‌شود که یک فرد بر اساس الگوهای رایج در مقابله با استرس و اضطراب چقدر توانمند است و آیا می‌تواند عملکرد مثبتی داشته باشد.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: متأسفانه ملاک‌های سازگاری و شاخصه‌های کیفیتی مورد توجه قرار نمی‌گیرد چرا که مردم به لحاظ اجتماعی و اقتصادی دچار درگیری‌های زیادی هستند و به همین دلیل پدیده‌های روانی و پرداختن به آنها به طور طبیعی از زندگی روزمره حذف می‌شود.

وی گفت: متأسفانه افراد فقط زمانی به روانپزشک مراجعه می‌کنند که دارای مشکل حاد و جدی شده باشند در حالی که در کشورهای توسعه یافته افراد به صورت مرتب معاینات روانپزشکی را انجام می‌دهند.

کاظم‌زاده گفت: سلامت روان یکی از کلیدی‌ترین شاخصه‌های سلامت افراد است که با توجه به ماهیت انسان بر رفتار و سلامت افراد تأثیر می‌گذارد و این موضوع در مجامع علمی پذیرفته شده است.

دبیر انجمن روانشناسی بالینی ایران افزود: برای سلامت جسمی وقت می‌گذاریم و مرتب معاینه می‌شویم اما در حوزه روان، متأسفانه این وقت را نمی‌گذاریم در حالی که اگر اختلالات روانی پیشگیری شوند یا در شروع اختلالات، اقدامات درمانی انجام شود، پاسخ بهتری خواهیم گرفت.

کاظم زاده گفت: متأسفانه زمانی افراد به پزشک یا روانشناس بالینی مراجعه می‌کنند که اختلالات روانی در آنها طولانی مدت شده است.

وی افزود: اختلالات روانی که اغلب در افراد مشاهده می‌شود به دلیل زمینه شخصیتی افراد است که در طول زمان رشد کرده وخانواده آن را ندیده‌ است و زمانی که فرد بزرگسال شده شدت پیدا کرده است.

صدای مشاور سلامت خبرگزاری فارس برای ارتقای سطح سواد سلامت مردم و بالا بردن دانش مردم برای حفظ و مراقبت از سلامت جسمی و روانی خود مطالب آموزشی را منتشر می کند و در عین حال به پرسش‌های مطرح شده از سوی شهروندان در این زمینه پاسخ می دهد. یادآوری می‌شود شهروندان ایرانی از هر جای ایران می توانند سئوالات مورد نظر خود را درباره مسائل مرتبط با سلامت جسم، سلامت روان،‌بیمارهای واگیر و غیر واگیر و راه‌های پیشگیری و درمان آنها طی تماس با شماره تلفن ۰۲۱۸۸۹۱۱۶۶۷ یا ایمیل moshaversalamat@farsna.net مطرح کنند

 

منبع :فارس

چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۰:۰۰
کد خبر : 90297
بازدیدها: 379

پاسخی بگذارید »