سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

مشاهده اثر برف روی دره های مریخ

danesheroz1 مرداد ۲, ۱۳۹۲ ۰
مشاهده اثر برف روی دره های مریخ

دانش روز: دانشمندان می گویند برخی از دره ها روی مریخ، حاکی از وجود از نشانه هایی از بارش برف های باستانی روی سیاره سرخ است

به گزارش دانش روز، پژوهشگران دانشگاه براون اعلام کردند روان آب ناشی از بارش کوهستانی، ظاهرا شبکه های دره ای را شکل داده که شاخه هایی در سراسر مریخ دارند.

این یافته های جدید متقاعد کننده ترین شواهدی هستند که تا کنون از تاثیر کوهستان روی سیاره مریخ به دست آمده و می تواند چشم انداز جدیدی را در مورد اقلیم و اتمسفر اولیه سیاره سرخ ارائه کند.

دانشمندان با استفاده از شبیه سازی های رایانه ای دریافته اند احتمالا بارش در بالای متراکم ترین شبکه های دره ای در سنگین ترین وضعیت بوده است.

کت اسکانلون دانشجوی علوم زمین شناسی و مجری این تحقیقات گفت: رصدهای فضاپیمای اودیسه نشان می دهد تراکم زهکشی آنها از آنچه که از واکنش پیچیده بارش به موقعیت طبیعی انتظار می رود، متفاوت است.

وی افزود: آنچه که به سرعت به ذهن می آید تلاش برای دانستن این مساله است که آیا این دره ها روی مریخ به بارش مرتبط هستند یا خیر و ما توانستیم این امر را به شکل بسیار قاطعی تایید کنیم.

وجود شاخه های شبکه دره ای در سطح ماه، تایید می کند آب زمانی بر روی مریخ جریان داشته است. اما اینکه این آب باستانی از کجا می آمده آیا از اعماق می جوشیده تا به شکل باران و برف از آسمان می باریده، هنوز ذهن دانشمندان را به خود مشغول کرده است.

این پژوهشگران می گویند این تحقیقات حاکی از آن است که اثر بارش بر روی این دره ها به این معنای آن است که این یافته ها می تواند چشم انداز مهمی را در مورد اقلیم مریخ در میلیاردها سال پیش فراهم کند.

نتایج این تحقیقات در نشریه  Geophysical Research Letters منتشر شده است.

منبع:مهر

 

چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۲ - ۲۳:۴۴
کد خبر : 42225
بازدیدها: 235

پاسخی بگذارید »