چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

مروری بر سرمقاله های روزنامه های ۱۶بهمن

danesheroz بهمن ۱۶, ۱۳۹۲ ۰
مروری بر سرمقاله های روزنامه های ۱۶بهمن

دانش روز :روزنامه‌های امروز صبح کشور (شانزدهم بهمن ۱۳۹۲) در گزارش و سرمقاله های خود به اظهارات رئیس جمهور در دانشگاه شهید بهشتی و همچنین انتقاد از سبد کالایی پرداختند

به گزارش دانش روز ،  روزنامه‌های امروز صبح کشور (پانزدهم بهمن ۱۳۹۲) در گزارش و سرمقاله های خود به اظهارات رئیس جمهور در دانشگاه شهید بهشتی و همچنین انتقاد از سبد کالایی پرداختند.

 

دولتمردان دانش و تجربه لازم را ندارند

روزنامه کیهان در یادداشت روز خود با عنوان “دست خالی برنگردید” و به قلم حسین شریعتمداری به انتقاد از سخنان دیروز رییس جمهور در جمع دانشگاهیان پرداخت ونوشت: بی‌تدبیری  صورت گرفته در اختصاص و توزیع سبد کالا با هیچ توجیهی قابل توضیح نیست و به وضوح حاکی از آن است که برخی از دولتمردان و مدیران پیرامونی کابینه آقای رئیس‌جمهور برخلاف آنچه ادعا می‌شود، در اداره امور اجرایی کشور و انجام وظایفی که برعهده آنهاست، از تجربه، دانش و تدبیر لازم برخوردار نیستند، تا آنجا که توزیع سبد کالا را که می‌توانست نشانه توجه دولت محترم به اقشار محروم و مستضعف جامعه باشد به اقدامی خسارت‌آفرین و همراه با توهین و تحقیر نسبت به مردم تبدیل کردند، انبوهی از محرومان را در سرمای زیر صفر درجه و در صف‌های طولانی به مراکز توزیع سبد کالا کشاندند و بسیاری از آنان را دست خالی به خانه‌هایشان روانه کردند و دهها پی‌آمد ناپسند دیگر که رسانه‌های دشمن طی دو سه روز اخیر از آن با عنوان یک سوژه داغ برای سیاه‌نمایی علیه ایران اسلامی. آقای دکتر روحانی در اهانت خود به منتقدان توافقنامه ژنو توضیح ندادند چرا در بحبوحه اعتراض همگانی به بی‌تدبیری و ناتوانی دولت در توزیع سبد کالا به یاد توافق ژنو و اهانت به منتقدان آن افتاده‌اند؟!

لزوم انتخاب ساز وکار برگزاری انتخابات خانه احزاب

روزنامه مردم سالاری احزاب در کشورهای توسعه یافته را مظهر تجلی اراده مردم دانست و نوشت: احزاب نقش موثری در انتخاب دولت و مجلس داشته و به تربیت نیروهای سیاسی جهت اداره کشور اقدام می‌کنند. احزاب همچنین در این نظام‌ها به عنوان دولت در سایه شناخته می‌شوند و برای اصلاح امور به انتقاد از دولت می‌پردازند.در واقع یک نظام جمهوری اگر نتواند به احزاب تکیه کند، موفق نیست. احزاب باید از فرصت بوجود آمده در دولت یازدهم استفاده کنند و فعال تر شوند. احزاب همچنین می‌توانند به یکدیگر نزدیک شده و با اتحاد با یکدیگر، احزاب بزرگتری را تشکیل دهند زیرا کشور به احزاب بزرگ نیاز دارد

درک می‌کنیم

روزنامه وطن امروز:سخنان بشدت عصبی جناب آقای دکتر روحانی علیه منتقدان توافق ژنو تازه‌ترین علامت از ناشکیبایی دولت علیه منتقدان داخلی و نمایندگان حداقل ۵۰ درصد از مردم ایران است؛ آن هم در حالی که رئیس دولت و کارگزارانش با غربیان و بیگانگان که دشمنان خونی این کشورند در کمال ادب سخن می‌گویند. دقیق اگر باشیم سخنان آقای روحانی هیچ معنایی جز این ندارد که ایشان و دوستان‌شان هیچ پاسخی به منتقدان توافق ندارند و این ناسزاها نه تلویحا بلکه تصریحا تاییدی است بر اینکه منتقدان درست گفته و انگشت بر نقاط صحیح نهاده‌اند.. این رویه نشان از آن دارد که دولت آقای روحانی خود را مجاز به درنوردیدن همه مرزهای اخلاقی برای خفه کردن صدای چند منتقد می‌داند که پاسخی برای سخنان آنها نیافته است.

سبدکالا از زاویه‌ای دیگر

روزنامه تهران امروز : در روزهای گذشته انتقادات پیرامون نحوه اجرای طرح اهدای سبدکالا به اقشار کم‌درآمدتر جامعه آنقدر در فضای کشور پررنگ شد که کمتر کسی به بررسی این سوال که چه شد «دولت تکنوکرات ها» اینگونه با شتاب به سمت رفتارهای «پوپولیستی» و عوامگرایانه‌ای که یاران دولت در زمان دولت‌های نهم و دهم بزرگ‌ترین منتقد آن بودند، حرکت کرد؟ رفتاری چون اقدام به توزیع سبدکالا با روحیه خاص مردان دولت یازدهم سازگاری چندانی ندارد و در سوابق مدیریتی آنها – بخصوص در دوران اصلاحات- رفتارهای به اصطلاح پوپولیستی جایگاه چندانی نداشت. تحلیلی برآمده از ملاحظات سیاسی در نزد مشاوران و مسئولان دولتی وجود دارد که باعث شکل گیری حرکتی شده است که هدف آن جلب رضایت توده‌هایی است که پیش‌تر مخاطبان محمود احمدی‌نژاد تلقی می‌شدند.اما نکته جالب آن است که برخلاف آن تحلیل‌های اولیه؛ این سیاست به تجربه‌ای بر ضدهدف طراحان خود بدل شده است و موجب موجی از انتقاد از رویکرد و جهت‌گیری دولت شده است.

دولت از مردم عذرخواهی کند!

روزنامه ابتکار از دولت خواست بابت مشکلات بوجود آمده از عرضه سبد کالا از مردم عذرخواهی کند.

به نوشته این روزنامه، دولت یازدهم به دلایل مختلف تصمیم گرفته است که سبد کالایی هشتاد هزار تومانی را در آستانه شب عید به خانواده‌ها عرضه نماید. اصل این تصمیم ( که به جای پول نقد کالا عرضه شود ) خوب است ولی روشهای اجرایی آن تداعی کننده همان روشهای هشت سال گذشته می‌باشد.

مردم از این دولت انتظار حمایت صدقه ای ندارند و هر اقدامی که عزت مردم و کرامت آنان را خدشه دار نماید زشت و در گذر زمان محکوم به شکست است. دولت دکتر روحانی که به دولت تدبیر شهرت یافته است و مردم همچنان به امیدش چشم به روزهای خوب آینده دارند، بابت این اقدام ناپخته و ناسنجیده از مردم عذرخواهی کند، بانیان را تنبیه نماید و عهد کند که دیگر پای در این مسیر تکراری نگذارد.

اشکالات سبد کالایی

روزنامه آرمان یکی از مشکلات اصلی سیستم توزیع کالا را توزیع فساد دانست و نوشت: توزیع کالا برای چند میلیون خانوار موجب گردش مالی بالایی می‌شود و در این میان خانواده‌هایی وجود دارند که منابع برای دریافت سبد کالایی به آنها اختصاص می‌یابد اما سبد کالایی به آنها داده نمی‌شود و باعث به وجود آمدن فساد در قسمت‌های مختلف این سیستم توزیع خواهد شد. دولت باید بداند ادامه این کار به روش فعلی اشتباه بزرگی است و این طرح در مراحل بعدی نیاز به بازبینی و تغییر دارد. در حال حاضر در کشورهای مترقی دنیا طرح مشابهی اجرا می‌شود که برای نیاز افرادی که توانایی تامین غذا برای گذران زندگی ندارند، کالابرگ‌هایی اختصاص می‌یابد.

یک مصوبه و ۵ مورد خلاف قانون

روزنامه رسالت: ۳۱ تن از نمایندگان مجلس با امضای نامه‌ای به هیئت رئیسه مجلس طرح تحقیق و تفحص از سبد کالای دولتی را مطرح کردند. ۵ سئوال کلیدی در این طرح مطرح شده است که هیچ کدام از آنها ناظر به قانونی بودن یا نبودن این اقدام دولت نیست. سئوال از چگونگی انتخاب اقلام سبد کالا و عدم انتخاب برنج ایرانی و نیز عدم استقبال وزارت متبوع از تولیدات داخلی در سبد کالا، از جمله سئوالات مطرح است. این سئوالات خوب است اما کلیدی‌ترین سئوال در مورد قانونی بودن این اقدام است که مغفول واقع شده است. ظاهرا نمایندگان محترم هیچ دغدغه‌ای از قانونی بودن پرداخت ۱۵۰۰ میلیارد تومان از بودجه سال ۹۲ در مورد ارائه سبد کالا توسط دولت تدبیر و امید ندارند و این در حالی است که مصوبه مورخه ۱/۱۰/۹۲ دولت در مورد پرداخت سبد کالا با مغایرت‌های قانونی به شرح زیر روبه‌روست.

سبدکالا مانع افزایش قیمت ها می شود!!

روزنامه ایران در یادداشتی مدعی شد که توزیع سبد کالا مانع افزایش قیمت ها در جامعه می شود!

به نوشته این روزنامه ارگان دولت، گذشته از برخی انتقادات و اشکالات طرح توزیع سبد کالا، اکثر کارشناسان قبول دارند که این اقدام مانع از افزایش قیمت‌ها می‌شود و حداقل بخشی از مشکلات خانواده‌های نیازمند را برطرف می‌کند. چه صف کشیدن مردم جلوی فروشگاه‌ها برای دریافت این کمک‌ها خود بیانگر آن است که آن‌ها واقعاً به همین میزان اقلام هم نیازمند هستند. بنابراین پیشنهاد می‌شود مسئولان مربوط تمهیداتی بیندیشند که مشمولان این طرح بتوانند در قالب سامانه خاصی ثبت نام کنند و از اختصاص کالا به خود مطمئن شوند. در کنار این پیشنهاد می‌کنم در آخرین ماه سال‌جاری و آستانه سال جدید دولت علاوه بر کارمندان خود به قشرهای نیازمند هم عیدی بدهد. چرا که بخش‌هایی از جامعه هستند که بیشتر از کارمندان به مبلغ عیدی سالانه محتاجند. بنابر این اگر دولت به این بخش‌ها هم عیدی بدهد اقدام مناسبی خواهد بود.

در نهایت اینکه در حال حاضر انتخاباتی پیش رو نیست که شائبه تبلیغاتی بودن طرح توزیع سبد کالا وجود داشته باشد. بنابراین حال که دولت با نیت خیر اقدام به چنین کاری کرده، رواست که به جای تخطئه و فرافکنی دست دولت را بگیریم و با پیشنهادهای کارشناسانه مسئولان را یاری رسانیم و نقد کنیم اما از مدار انصاف خارج نشویم.

سیاست خارجی روی ریل منافع ملی است

روزنامه قانون در مقاله ای به قلم صادق زیباکلام با اشاره به اجلاس اخیر در مونیخ و دیدار وزیران امور خارجه ایران و آمریکا با یکدیگر نوشت: اجلاس‌های اخیری که در عرصه بین‌الملل برگزار شد فرصت خوبی بود تا ایران وجهه خود را بازسازی کند. دیدارها و مذاکراتی که مقامات کشورمان در حاشیه این اجلاس‌ها به ویژه ادامه اجلاس مونیخ  داشتند، ادامه رویکردی است که بعد از ریاست‌جمهوری  آقای روحانی در کشور ما کلید خورد. هر چقدر میزان این دیدارها افزایش یابد و حواشی اجلاس‌ها به دیدارهای مقامات ایرانی اختصاص یابد، سوء‌تفاهمات و اختلافات بین ایران و غرب زودتر رفع می‌شود . نابراین دیدارهای وزیر در اجلاس مونیخ با جان کری، ادامه روند آشتی  با دنیاست.  البته شاید احساس شود تناقضی در این دیدارها وجود دارد. چرا که جان کری در حاشیه اجلاس داووس پس از سخنرانی حسن روحانی که مواضعی کاملا روشن را اتخاذ کرده بود، از گزینه‌های نظامی علیه جمهوری اسلامی ایران سخن گفت. اما  در ایران هم شاهد چنین صحبت‌ها و سخن‌هایی هستیم.

دولت تنهاست

روزنامه اعتماد: سخنان دیروز رییس جمهوری سخنانی بود که دیر یا زود باید گفته می‌شد. از ابتدا هم قابل پیش‌بینی بود، چرا که انتقادات و گلایه‌های دیروز حسن روحانی در جمع دانشگاهیان و اساتید و روسای دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی پاسخی بود به تندروی‌های جریانی که طی ماه‌های اخیری که دولت یازدهم به سر کار آمده است بسیار فعال شده‌اند. آقای روحانی طبیعتا به حمایت طبقه متوسط و روشنفکر جامعه نیازمند است و از آنجا که این طبقه از دانشگاه تاثیرپذیر است، رییس‌جمهوری هم تلاش دارد دانشگاه و دانشجویان را با دولت خود همراه کند.چرا که از یک جهت دانشگاه محل علم‌آموزی و تحقیق و بستر مطالعات روشنفکری است و از جهت دیگر همیشه قشر متوسط جامعه را به خاطر خصایص ذکر شده نمایندگی کرده است. بنابراین روحانی تلاش می‌کند فضای دانشگاه را که در سال‌های اخیر رو به رخوت و خمودگی و یاس بوده است امیدوار و پویاتر کند تا دانشگاه و جریانات دانشگاهی با رویکرد حق‌طلبانه خود به مساعدت دولت بیاید و با روشنگری صحیح به جامعه آگاهی‌بخشی کند.

چهارشنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۲ - ۰۹:۳۵
کد خبر : 91719
بازدیدها: 187

پاسخی بگذارید »