پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

مرد وزارتخانه آموزش و پرورش دولت یازدهم کیست؟

danesheroz1 مرداد ۱۳, ۱۳۹۲ ۰
مرد وزارتخانه آموزش و پرورش دولت یازدهم کیست؟

دانش روز: محمدعلی نجفی متولد ۲۳ دی ۱۳۳۰ سیاست‌مدار ایرانی و از بنیان‌گذاران حزب کارگزاران سازندگی است. او هم‌اکنون عضو هیئت علمی (بازنشسته) دانشکده ریاضی و علوم کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف است. او از ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۴ در دولت‌های باهنر، مهدوی کنی و موسوی وزیر فرهنگ و آموزش عالی و در دولت هاشمی رفسنجانی وزیر آموزش و پرورش ایران بود

به گزارش دانش روز،  محمدعلی نجفی، در ۲۳ دی ۱۳۳۰در خانه‌ای واقع در خیابان سلسبیل یا رودکی فعلی متولد شد. پدر او مرحوم احمدعلی نجفی، فرزند یک روحانی تهی‌دست بود که در سال ۱۳۱۲ از روستایی واقع در کلات خراسان به تهران آمده و در ارتش استخدام‌شده بود. مادر او اصالتا تهرانی است.

 او در پاییز ۱۳۸۵ با قرار گرفتن در لیست ائتلاف اصلاح طلبان نامزد شرکت در انتخابات شورای شهر تهران شد و توانست همراه با احمد مسجد جامعی، معصومه ابتکار و هادی ساعی از لیست ائتلاف اصلاح طلبان در جمع ۱۵ نفره شورای شهر تهران قرار بگیرد.

  دانش آموز موفق دبستان و دبیرستان

 دوران کودکی او در محیط گرم و صمیمی خانواده ولی با مشکلات مالی و معیشتی سپری شد و در سال ۱۳۳۷ در دبستان خواجو ثبت‌نام کرد. از آغاز تحصیل، خانواده‌ معلمان متوجه استعداد و هوش وی شدند و او را برای درس خواندن بیشتر تشویق می‌نمودند و در سال ۱۳۴۳ گواهینامه ششم دبستان را در نظام قدیمی آموزش و پرورش با رتبه شاگرد اولی تهران کسب نمود. برای تحصیل در دبیرستان در مدرسه اسدآبادی واقع در میدان رشدیه ثبت‌ نام کرد و تا سال پنجم متوسطه در همان جا تحصیل کرد. البته دبیرستان، دولتی و از نظر سطح تحصیلی نسبتاً ضعیف بود.

 سال ششم دبیرستان را در دبیرستان مروی (که آن زمان جزو بهترین مدارس دولتی تهران بود) گذراند و در امتحانات نهایی با معدل ۱۹.۳۵ در رشته ریاضی فارغ‌التحصیل شد و رتبه دوم امتحانات نهایی کشور را به دست آورد.

 او در طول دوران تحصیل در مدرسه، فعالیت‌های ورزشی و هنری مختصری هم داشت و هیچ گاه به عنوان یک شاگرد منزوی و درس‌خوان به معنی مصطلح مثبت میان دانش‌آموزان محسوب نمی‌شد ولی درعین‌حال در هیئت‌های مذهبی و جلسات عزاداری و وعظ و… نیز شرکت داشت و در ایام محرم در هیئت جوانان محل که از سال ۱۳۴۲ پایه گذاری شده بود، فعال بود و از افتخارات وی عشق به خاندان اهل‌بیت عصمت و طهارت است.

  علاقمندی به ریاضیات در دانشگاه

 سال ۱۳۴۹ می‌توانست بدون کنکور وارد دانشگاه صنعتی شریف (آریامهر آن زمان) شود. ولی شهریه دانشگاه دو هزار تومان بود که پرداخت آن برای نجفی آسان نبود. از طرف دیگر دانشگاه شریف کسانی را که در کنکور شرکت می‌کردند و رتبه اول هر رشته را کسب می‌نمودند از پرداخت شهریه معاف می‌ساخت. لذا در واقع به یک ریسک دست زد و از ورود بدون کنکور به دانشگاه چشم‌پوشی کرد و در کنکور دانشگاه‌ها شرکت و رشته مهندسی متالورژی دانشگاه صنعتی شریف را به عنوان انتخاب اول خود برگزید. خوشبختانه در همان رشته رتبه اول آزمون ورودی را به دست آورد و بدین ترتیب هم به خواست خود مبنی بر ورود به دانشگاه صنعتی رسید و هم از پرداخت شهریه معاف شد.

 تحصیل در دانشگاه شریف برای او خیلی خوشایند و لذت‌بخش بود و بخشی از بهترین دوران زندگی وی را به خود اختصاص داد. در همان سال اول تحصیل متوجه شد که به مهندسی و به خصوص رشته متالورژی علاقه چندانی ندارد. تشویق استادان خوبی که در دانشکده ریاضی و علوم رایانه تدریس می‌کردند -از جمله آن‌ها آقای دکتر ضرغامی و آقای دکتر بهزاد- موجب گشت که در پایان سال دوم تحصیل به رشته ریاضی تغییر رشته دهد. البته این تغییر رشته هم خلاف سنت مرسوم در دانشگاه آن روز بود -معمولاً دانشجویان از رشته‌های علوم پایه به مهندسی یا پزشکی می‌رفتند و نه بالعکس- و هم احتمال می‌رفت که به خاطر این تغییر رشته از نظر درسی با مشکل مواجه شود و مجبور گردد یک نیمسال تحصیلی بیشتر در دانشگاه بماند. در آن دوران دانشگاه صنعتی شریف و چند دانشگاه دیگر کشور، مرکز فعالیت‌های سیاسی علیه رژیم پهلوی بودند.

 انصراف از تحصیل در اعتراض به اقدام گارد دانشگاه

 در فروردین ۱۳۵۰ گارد مخصوص دانشگاه که برای سرکوبی اعتصابات و تظاهرات دانشجویان تشکیل شده بود، به دانشجویان معترض در دانشگاه حمله کرد و تعداد زیادی را مجروح و تعدادی را دستگیر نمود. محمدعلی نجفی نیز بی‌نصیب نماند و بعد از جنگ و گریز و خوردن کتک نسبتا مفصلی، از دانشگاه فرار کرد و چند روز بعد به همراه جمع کثیری از دانشجویان دانشگاه به عنوان همدردی با مجروحان و دستگیرشدگان و اعتراض به عملکرد غیرانسانی گارد دانشگاه از تحصیل در نیمسال دوم انصراف داد. بنابراین در واقع یک نیمسال تحصیلی عقب‌ماندگی درسی برای او نوشته شده بود و تغییر رشته نیز این عقب‌افتادگی را تشدید می‌کرد. به هر حال با تلاش بیشتر و با توجه به علاقه شدیدی که به ریاضیات داشت موفق شد عقب‌ماندگی‌ها را جبران کند و در تیرماه ۱۳۵۳ به عنوان شاگرد اول رشته ریاضی و دارنده بالاترین معدل در میان تمام فارغ‌التحصیلان آن سال در دانشگاه، تحصیل را به پایان رساند.

 ذکر این نکته هم بی‌فایده نیست که نجفی در دوران تحصیل دانشگاه نیز همچون دوران مدرسه، فعالیت‌های مذهبی، هنری و ورزشی داشت و عضو نیم‌های والیبال، فوتبال و شطرنج دانشکده ریاضی و نیز گروه تئاتر دانشگاه بود. در فروردین‌ماه همان سال در مسابقات ریاضی دانشجویان کشور که در شهر شیراز برگزار شد، رتبه اول را به دست آورد و جوایزی از انجمن ریاضی کشور و وزارت علوم وقت دریافت داشت.

 اخذ بورسیه تحصیلی دنشگاه MIT

 در آن سال‌ها، دولت درصدد برنامه‌ریزی برای احداث دانشگاه صنعتی در اصفهان بود و برای تأمین هیئت علمی آن دانشگاه به افرادی از بهترین فارغ‌التحصیلان دانشگاه برای تحصیل در دانشگاه‌های طراز اول آمریکا و انگلستان بورس تحصیلی اهدا می‌نمود. محمدعلی نجفی هم با استفاده از همین بورس و با گرفتن پذیرش از دانشگاه ام.آی.تیMassachusetts Institute of Technologyعازم آمریکا شد.

 نجفی در دوره تحصیل در آمریکا تمام نمرات +A بود و در پایان سال دوم تحصیل در امتحان ورودی دوره دکترا شرکت و قبول شد و از شهریور همان سال (۱۳۵۵) کار تحقیق روی تز دکترای خویش را آغاز نمود. استاد پروژه وی یکی از معروف‌ترین ریاضیدان‌های آمریکا و جهان به نام پروفسور ماستانت بود ولی متأسفانه وقت کافی برای راهنمایی شاگردان خود نداشت. همین امر باعث شد که پس از یک سال تحقیق روی یک موضوع دست اول و ناب در ریاضی، متوجه شود که موضوع قبلاً توسط فرد دیگری در دانشگاه برکلی آمریکا بررسی و حل شده است. لذا مجبور شد موضوع دیگری را انتخاب و کار خود را برای آن آغاز کند.

 در سال تحصیلی ۱۳۵۶-۱۳۵۷ قسمت عمده‌ای از وقت او صرف فعالیت‌های مربوط به پشتیبانی از حرکت انقلاب اسلامی در ایران و افشاگری در خصوص جنایات رژیم شاه و تحریک افکار عمومی مردم آمریکا علیه آن رژیم گشت و در نتیجه کار روی تز دوره دکترا اتمام نیافت.

 فعالیت های سیاسی در زمان داشجویی در امریکا

 از مهرماه ۱۳۵۷ به بعد تقریباً همه وقت او (به عنوان دبیر فرهنگی و دبیر تشکیلات انجمن‌های اسلامی دانشجویان ایرانی در شرق آمریکا) صرف فعالیت‌های دینی و سیاسی شد و در داخل کشور با نماینده آیت‌الله طالقانی، (مرحوم آقای علی‌بابایی) مرتبط بود و در خارج از کشور با شهید چمران بیش‌ترین ارتباط را داشت. خوشبختانه حرکت میلیونی مردم مسلمان به پیروزی انقلاب منجر گردید و محمدعلی نجفی علی رغم اصرار استاد خود مبنی بر دفاع از تز دکترا، نتوانست در آمریکا طاقت بیاورد و بلافاصله به ایران بازگشت. در ایران تا مدت‌ها مشاور شهید دکتر چمران بود که آن زمان عنوان معاونت نخست‌وزیر در امور انقلاب و سپس وزیر دفاع را داشتند.

 در سال ۱۳۵۸ با تماس‌هایی که با استاد در آمریکا گرفت به این نتیجه رسید که با کسب اجازه از شهید چمران برای تکمیل تز دکتری به دانشگاه صنعتی اصفهان برود و ضمن انجام خدمت و ایفای تعهد خود به آن دانشگاه در فرصتی دو سه ماهه مطالب پایان‌نامه را تنظیم و برای دانشگاه ام.آی.تی ارسال دارد. قرار او با استاد این بود که پس از ارسال متن تکمیل‌شده پایان‌نامه برای دو هفته به آمریکا برود و از تز خویش دفاع نماید. درست روزی که از تهران عازم اصفهان بود از رادیوی ماشین شنید که دانشجویان پیرو خط امام، لانه جاسوسی را اشغال کرده‌اند. همین امر موجب قطع ارتباطات و مکاتبات با آمریکا گشت و مسئله دفاع از تز دکترا را معوق ساخت.

 سال ۱۳۵۹ انقلاب فرهنگی در دانشگاه‌ها آغاز شد و در شهریورماه آن سال و درست یکی دو روز پس از حمله رژیم صدام به میهن اسلامی، به عنوان وزیر فرهنگ و آموزش عالی منصوب‌شده بودند، ریاست دانشگاه صنعتی اصفهان را بر عهده گرفت.

 محمدعلی نجفی علاوه بر مسؤولیت دانشگاه، عضو شورای عالی جهاد دانشگاهی هم بود و هفته‌ای یک روز برای انجام امور مربوط به جهادهای دانشگاهی به تهران می‌رفت

  ازدواج

 در تابستان ۱۳۵۵، زمانی که خواهر محمدعلی نجفی به جرم مبارزه با رژیم شاه دستگیر و زندانی بود، برای دلداری دادن به پدر و مادر به تهران آمد و با دختر خانمی از خانواده‏ای مذهبی که اصالتا اهل اصفهان بود آشنا شد و در مدت کوتاهی که در ایران بود، مقدمات ازدواج فراهم و عقد کنان ساده‏ای -پس از افطار ماه مبارک رمضان- برپا شد. سه روز بعد به آمریکا برگشت و همسر وی که دانشجو بود در تهران ماند. در سال ۱۳۵۶ او به آمریکا آمد و از آن زمان در همه فعالیت‌های اجتماعی و سیاسی همراه و مشوق او بوده‌است. وی با مدرک فوق‌لیسانس علوم تربیتی در مراکز تربیت معلم تهران تدریس می‌کند. در سال فرزندشان ۱۳۶۴ زهرا متولد شد.

  وزارت فرهنگ و آموزش عالی

 درتابستان سال ۶۰ شهید باهنر، که به عنوان نخست‌وزیر انتخاب شده بود، از تهران به محمدعلی نجفی تلفن زده و او را برای مذاکره در خصوص کابینه خویش احضار کرد. او در صحبت با باهنر از قبول مسؤولیت وزارت فرهنگ و آموزش عالی امتناع کرد و افراد دیگری را که فکر می‌کرد شایسته‌تر هستند، معرفی نمود. شهید باهنر نهایتا به نجفی گفت: «فعلاً از تهران ممنوع‌الخروج هستید! و تا سه روز دیگر تصمیم نهایی را خواهم گرفت.» دو روز بعد وقتی اسامی افراد معرفی‌شده به مجلس از طریق رادیو اعلام شد، نام خود را شنید و بدین ترتیب مسؤولیت آن وزارت بر دوش او نهاده شد.

 متأسفانه همکاری با شهید رجایی و شهید باهنر دیری نپایید و در هشتم شهریورماه همان سال به دست منافقین جاد شهید شدند و آیت‏الله مهدوی کنی و سپس مهندس موسوی مسوولیت نخست‌وزیری را عهده دار شدند.

 نجفی تا سال ۱۳۶۳ در وزارت فرهنگ و آموزش عالی خدمت کرد. در طول این مدت ابتدا دانشگاه‌ها را برای ادامه تحصیل دانشجویان قبلی بازگشایی کرد و سپس طرح نوگشایی دانشگاه‌ها برای پذیرش دانشجوی جدید به اجرا گذاشته شد و اولین آزمون ورودی دانشگاه‌ها پس از انقلاب فرهنگی برگزار شد. در اجرای فعالیت‌ها و انجام وظایف، تداخل‌ها و اصطکاک هایی با ستاد انقلاب فرهنگی که به حکم حضرت امام (ره) تاسیس شده بود، وجود داشت و همین امر منجر به تهیه طرح تبدیل ستاد انقلاب فرهنگی به شورای عالی انقلاب فرهنگی و ارائه آن به حضرت امام و مجلس شد.

 در سال ۱۳۶۳ و با تشکیل مجلس دوم، مجلس به برخی از اعضای کابینه موسوی، از جمله نجفی رأی اعتماد نداد و مسؤولیت وزارت از دوش او برداشته شد. نجفی از آن زمان کار تدریس در در دانشکده ریاضی دانشگاه صنعتی شریف را آغاز کرد و هم زمان فعالیت دیگری را نیز داشت؛ از جمله تدریس پاره وقت در دانشگاه الزهرا، عضویت در شورای عالی آموزش و پرورش، عضویت در کمیسیون نظارت بر مطبوعات، عضویت در شورای طرح و برنامه صدا و سیما پ و نهایتاً حدود دو سال نیز معاون آموزشی صدا و سیما بود و اولین سمینار زبان فارسی در صدا و سیما را که توسط رئیس‏جمهور وقت -حضرت آیت‌الله خامنه‌ای- افتتاح گردید، برگزار کرد.

  وزارت آموزش و پرورش

 در شهریورماه ۱۳۶۷ -بلافاصله پس از بازگشت تیم دانش‌آموزی ریاضی ایران که در المپیاد ریاضی شرکت جسته بود و نجفی سرپرستی تیم را بر عهده داشت- به دعوت موسوی برای احراز مسؤولیت وزارت آموزش و پرورش به مجلس سوم -که پیش‌تر به وزارت جناب آقای اکرمی رأی اعتماد نداده بود- معرفی گشت و پس از بحث‌های داغ و تند، از مجلس رأی اعتماد گرفته و مشغول خدمت شد.

 در شهریور ۱۳۶۸، به همراه کابینه آیت الله هاشمی رفسنجانی به عنوان وزیر آموزش و پرورش معرفی شد و تا مرداد ماه ۱۳۷۶ در مسؤولیت وزارت آموزش و پرورش ادامه خدمت داد.

 تأسیس سه پژوهشکده، یک دانشگاه، بیش از پنجاه آموزشکده و هزاران مدرسه، تأسیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی، باشگاه دانش‌پژوهان جوان، بیمارستان و درمانگاه مخصوص فرهنگیان، تعداد زیادی خانه معلم -باشگاه فرهنگیان-، طراحی و تأسیس صندوق ذخیره فرهنگیان،‌ -که حدود ۳۰۰ هزار نفر در آن‌ها تحصیل نموده و فارغ‌التحصیل شده‌اند- و بسیاری از اقدامات دیگر با همت و تلاش فرهنگیان و همکاران حوزه ستادی صورت پذیرفته است.

 دوران ریاست جمهوری سید محمد خاتمی

 در شهریور ۱۳۷۶ و هم زمان با تشکیل کابینه آقای خاتمی، نجفی به عنوان معاون وی و رئیس سازمان برنامه و بودجه انتخاب شد. در اولین گام تعدادی از مدیران قبلی را که به هر دلیلی از سازمان خارج شده بودند (دکتر نیلی، مرحوم آقای شمس، مهندس مظاهری،مهندس ماهرو، مهندس قاضوی)به همگاری فراخواند. نهایتا برنامه سوم توسعه کشور تدوین و به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید.

 وی در مردادماه ۱۳۷۹ و پس از سه سال خدمت در سازمان، با ادغام سازمان برنامه و بودجه و سازمان امور اداری و استخدامی، از مسئولیت کناره‌گیری کرد و مجدداً به دانشکده ریاضی دانشگاه صنعتی شریف بازگشت. البته از آن زمان تا تشکیل دولت جناب آقای احمدی‌نژاد، همکاری‌های جنبی با دولت را ادامه داد و به عنوان مشاور رئیس‌جمهور و مشاور وزیر صنایع و معادن -جهانگیری- به صورت نیمه وقت فعالیت داشت.

 او از تابستان ۱۳۸۴ در هیچ یک از مناصب دولتی اشتغال ندارد و با هیچ دستگاه دولتی همکاری اداری و اجرایی نداشته‏ است.

 وی عضو هیئت امنا دانشگاه صنعتی اصفهان، هیئت امناء دانشگاه کیش، هیئت امنا پژوهشگاه علوم بنیادی (مرکز تحقیقات فیزیک و ریاضی) و شورای عالی علوم تحقیقات و فن‏آوری،عضو مؤسس و هیئت امناء بنیاد امید صالحان، عضو مؤسس بنیاد پوشاک فجر، عضو هیئت امناء شهر کتاب و هیئت امناء سازمان مردمی حمایت از محرومان و آسیب‌پذیران بهزیستی هست و عضو هیئت امناء دانشگاه شیخ مفید قم بوده‏ است.

 انتخابات شوراهای شهر سال ۱۳۸۵

 او در پاییز ۱۳۸۵ با قرار گرفتن در لیست ائتلاف اصلاح طلبان نامزد شرکت در انتخابات شورای شهر تهران شد و توانست همراه با احمد مسجد جامعی، معصومه ابتکار و هادی ساعی از لیست ائتلاف اصلاح طلبان در جمع ۱۵ نفره شورای شهر تهران قرار بگیرد.

 گفته می شود حضور محمد علی نجفی در کابینه یازدهم در دولت روحانی قطعی شده است.

منبع:پانا

یکشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۹:۲۵
کد خبر : 46576
بازدیدها: 311

پاسخی بگذارید »