پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

مراکز جامع علمی کاربردی در کشور تعطیل می شوند

danesheroz2 شهریور ۲۴, ۱۳۹۲ ۰
مراکز جامع علمی کاربردی در کشور تعطیل می شوند

دانش روز:رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: براساس مصوبات مجلس دولت و شورای گسترش وزارت علوم مراکزی که می خواهند فعال باشند مراکزی هستند که بتوانند دوره های مهارتی برگزار کنند در غیر اینصورت تعطیل خواهند شد

به گزارش دانش روز، پورعباس رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی  ضمن تبریک آغاز سال تحصیلی به دانشجویان افزود: امورات دانشگاه بر مبنای نظام ملی مهارت که در دولت تشکیل شد در حال پیش روی است و تمامی مراکز ما باید در چارچوب آن نظام فعالیت خودشان را ادامه دهند معنی اش آن است که در دوره های مهارتی است و از دوره های نظری پرهیز کردیم.

وی ادامه داد: در دوره های مهارتی شغل محور است و ۶۰ درصد دوره ها نیز در همین راستا است به طور طبیعی مراکزی که در دو سال گذشته تذکر دادیم خواهش کردیم و اخطار دادیم خودشان را با این نظام تطبیق دهند اگر این تطبیق را انجام ندهند به طور طبیعی خلاف خواهند شد.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی اظهار داشت: تعطیلی به معنای تعطیلی مطلق نیست دانشجویانی قبلی شان هستند و تا هنگامی که آنها هستند به فعالیتشان ادامه می دهند اگر بتوانند خودشان را با شرایط جدید تطبیق دهند و فراهم کنند آن را برای ادامه تحصیل دانشجویان به فعالیتشان ادامه خواهند داد.

پورعباس بیان کرد: ۳۴۰ واحد از گذشته بودند که ۳۰ الی ۴۰ درصدشان خیلی خوب فعالیت مهارتی داشته اند از مابقی نیز خیلی شان تطبیق دادند و الان ۵۰ الی ۶۰ واحدی در معرض خطر قرار دارند و بیشتر هم در تهران است و خواهش می کنم تطبیق دهند و عمده ظرفیتشان باقی مانده و اگر این روند ادامه پیدا کنند خود به خود حذف خواهند شد.

وی ادامه داد: ما اقدامی که کردیم فقط دوره های مهارتی مجوز می دهیم نه دوره نظری اگر شرایط برای انجام فعالیت در حوزه مهارتی ایجاد نکنند به تعطیلی ختم می شود.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی اظهار داشت: استانداردهای امروز دانشگاه با سال های گذشته بسیار متفاوت است بر مبنای مصوبات مجلس دولت و شورای گسترش وزارت علوم استانداردهای تدوین و به تمامی مراکز ابلاغ شده است در رشته های ما نیز به طور مطلق بازنگری شده است و رشته های نظری کاملا حذف شده است و مراکزی که می خواهند فعال باشند مراکزی هستند که بتوانند دوره های مهارتی را اجرا کنند.

رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی با بیان اینکه آموزش در دو بستر نظام نظری و نظام مهارتی افزود: ما رد بعد نظری ضرورتا باید فعال باشیم تا به تولید علم و فناوری دست یابیم ولی نظام مهارتی نیز کم اهمیت تر از آن نیست.

وی ادامه داد: مابه سمتی می رویم که ۵۰ درصد دانشجویان را در حوزه مهارتی(علمی کاربردی) فعال کنیم.

مابخشی از ظرفیت های دانشگاه آزاد اسلامی را در حال تعامل است ولی دانشگاه ضرورتی به این سمت برود دانشگاه تهران در حوزه آموزش نظری خودش را تقویت می کند و تولید علم و فناوری برسد.

وی ادامه داد: ما در دانشگاه جامع علمی کاربردی با هدف تربیت نیروی انسانی(وارد شغل شوند) ولی آنها با هدف نیروی انسانی که عامل تولید علم باشد هر دوتاس ولی کشورهای پیشرفته ۳۰ درصد نظری و ۷۰ درصد مهارتی است و ما در مسیر ۵۰ درصد نظری و ۵۰ درصد علمی هستیم.

وی اظهار داشت: انشاالله تا پایان برنامه توسعه پنجم جمعیت دانشجویان ۵۰ درصد در حوزه آموزش نظری برسد که باید امکانات کشور را ساماندهی مجدد کرد و از امکانات فضای سایبری استفاده کد و برخی از دانشگاه هایی که استعداد فعالیت مهارتی دارند را تنظیم مجدد کرد و پیش برد مثلا در برخی از دانشگاه های آزاد برخی رشته ها مهارتی است و این اتفاق در حال رخ دادن است.

منبع: باشگاه خبرنگاران

یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۷:۰۸
کد خبر : 60364
بازدیدها: 202

پاسخی بگذارید »