پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

هشدار پليسي فتا:

مراقب ثبت‌ نام اینترنتی دانش‌ آموزان هم باشید

danesh خرداد ۳۰, ۱۳۹۴ ۰
مراقب ثبت‌ نام اینترنتی دانش‌ آموزان هم باشید

دانش روز: سرپرست اداره تشخیص جرایم سایبری پلیس فتا در توصیه به خانواده‌ ها برای ثبت‌ نام اینترنتی دانش‌ آموزان در مدارس یا ثبت‌ نام اینترنتی برای دریافت کتب درسی گفت: خانواده‌ ها برای ثبت‌ نام اینترنتی دانش‌ آموزان یا کتب آن‌ ها مراقب باشند تا در دام فیشرها یا هکرها نیفتند.

به گزارش دانش روز، از پایگاه اینترنتی پلیس فتا، سرگرد حمید کیانی با بیان این که بسیاری از مدارس برای ثبت‌نام یا پیش ثبت‌ نام دانش‌ آموزان و کتب درسی از خانواده‌ها می‌خواهند که به سایت مدارس مراجعه کنند، اظهار کرد: بهتر است مدیران فنی این سایت‌ها نسبت به تأمین امینت داده مراجعان شان حساس باشند و راه نفوذ هکرها را با برنامه‌های امنیتی سد نمایند.

وی همچنین در توصیه به خانواده‌ها نیز گفت: خانواده‌ها برای ثبت‌نام کتاب یا دانش‌آموز خود در سایت مدارس مراقب باشند تا در دام فیشرها نیفتند.

کیانی افزود: خانواده‌ها در هنگام واریز هرگونه وجه برای دریافت کتاب در سایت مدارس که درگاه بانکی دارد مراقب باشند که درگاه اصلی است و فیشینگ نیست.

وی در توضیح صفحات فیشینگ برای این عزیزان گفت: فیشینگ کپی دقیق رابط گرافیکی یک وب‌گاه معتبر مانند بانک‌ها است. با ورود کاربر به این صفحه قلابی و وارد کردن اطلاعات بانکی خود در این صفحه این اطلاعات از سوی فیشرها به سرقت می‌رود.

سرپرست اداره تشخیص جرایم سایبری از کاربران درخواست کرد: حتما در هنگام ورود به درگاه‌های بانکی در بستر اینترنت از موتورهای جست و جو برای یافتن بانک مورد نظر استفاده نکنید و حتما آدرس بانک را به صورت درست خودشان وارد کنند، ضمن آنکه یک راه تشخیص سایت‌های فیشینگ هم در قسمت URL سایت کاملا واضح است. حتما دقت کنید که در کنار آدرس سایت عبارت //:https ذکر شده باشد.

همچنین وجود علامت قفل مانند در کنار صفحات آدرس اینترنتی هم در تشخیص اعتبار سایت نادیده نگیرید. وی ادامه داد: حتما در هنگام ورود اطلاعات بانکی خود در درگاه‌های بانکی در بستر فضای وب از صفحه کلیدهای مجازی استفاده کنند.

سرگرد حمید کیانی همچنین در خصوص خانواده‌هایی که از کافی‌نت‌ها برای ثبت‌نام اقدام می‌کنند، گفت: این عزیزان علاوه بر فیشرها باید مراقب کیلاگرها نیز باشند. تا اطلاعات بانکی آن‌ها به سرقت نرود.
وی در خصوص کیلاگرها گفت: کیلاگرها را می‌توان هم به صورت نرم‌افزاری و هم به صورت سخت‌افزاری مورد استفاده قرار داد.

سرپرست اداره تشخیص جرایم سایبری پلیس فتا ادامه داد: برخی کیلاگرهای سخت‌افزاری بر روی سیستم قرار می‌گیرد و به عنوان رابطی بین کیبورد و کیس قرار می‌گیرند و برخی بر روی سیستم عامل‌ها نصب می‌گردند، در صورت دیدن هرگونه اتصالات اضافی در پشت سیستم‌ها از ورود اطلاعات بانکی خود خودداری نمایید.

سرگرد کیانی یکی از راهکارهای از کار انداختن کیلاگرهای نرم‌افزاری و سخت‌افزاری را فشردن کلیدهای تصادفی عنوان کرد و افزود: کاربران می‌توانند برای جلوگیری از دزدیده شدن نام و گذرواژه‌هایشان به ازای هر حرفی که در فیلد کاربر یا گذرواژه تایپ می‌کنند، روی قسمت دیگری از صفحه، کلیک کرده تا مکان‌نما از روی جعبه متن برداشته شود، سپس تعدادی کلید را به صورت تصادفی فشار دهید. پس‌ازاین کار، حرف بعدی از نام یا گذرواژه‌تان را وارد کنید. این کار را تا وارد کردن کامل مشخصات ادامه دهید.

وی ادامه داد: با انجام این روش ساده، آنچه در برنامه کیلاگر ذخیره می‌شود، تعداد زیادی حروف تصادفی و زیاد است. گر چه اطلاعات کاربران نیز در این حروف قرار دارد، اما؛ کشف آن‌ها مشکل می‌گردد. البته این روش نمی‌تواند مانع کیلاگرهایی شود که در سطوح بالاتر فعالیت می‌کنند یا مستقیما مقادیر داخل فیلدها را می‌خوانند.

سرپرست اداره تشخیص جرائم سایبری پلیس فتا در انتها از هم‌وطنان خواست در صورت مواجه با هر گونه مورد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir بخش مرکز فوریت‌های سایبری، لینک ثبت گزارش‌ های مردمی با ما در میان بگذارند.

شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۶:۰۳
کد خبر : 154262
بازدیدها: 908

پاسخی بگذارید »