شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

مذاکرات ایران و ۱+۵ فردا در ژنو دنبال می شود

danesheroz1 آبان ۱۵, ۱۳۹۲ ۰
مذاکرات ایران و ۱+۵ فردا در ژنو دنبال می شود

دانش روز: هیئت مذاکره کننده ایران با گروه ۱+۵ به منظور ادامه رایزنی ها و انجام دور دیگری از گفتگوها وارد ژنو شدند و فردا مذاکرات طرفین برگزار خواهد شد

 به گزارش دانش روز، دور بعدی مذاکرات ایران و ۱+۵ قرار است از فردا به مدت دو روز در مقر اروپایی سازمان ملل در ژنو  برگزار شود و به همین منظور مجید تخت روانچی معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه، سید عباس عراقچی معاون بین الملل وزیر و سرپرست تیم ایران در مذاکرات، حمید بعیدی نژاد مدیر کل امور اقتصادی و تخصصی بین المللی وزارت امور خارجه،داوود محمد نیا مشاور حقوقی وزیر امور خارجه و محمد امیری مدیر کل امور پادمان های سازمان انرژی اتمی امروز چهارشنبه وارد شهر ژنو شدند.

محمد جواد ظریف مسئول تیم مذاکره کننده ایران نیز که برای شرکت در اجلاس یونسکو در پاریس به سر می برد قرار است عازم ژنو شود.

در همین رابطه یک عضو تیم مذاکره کننده ایران مسیر مذاکرات ایران و ۱+۵ اظهار کرد: مسیر درستی است اما به دلیل بی اعتمادی طرفین به یکدیگر و نیز ورود آنها به جزئیات، سخت پیش خواهد رفت.

وی ابراز امیدواری کرد دور آتی مذاکرات بهتر از گفتگوهای قبلی  در ۲۳ و ۲۴ مهرماه پیش رود.

او با بیان این که طرفین توافق کرده اند گام اول برای اعتمادسازی را از اقدامات سخت شروع نکنند، بیان داشت: بحث های فنی هسته ای همچون غنی سازی از سوی طرف مقابل مطرح است اما تهران به صراحت اعلام کرده است که تحت هیچ شرایطی حاضر به توقف غنی سازی اورانیوم نیست چرا که این موضوع از خطوط قرمز است.

وی خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران نیز از طرف مقابل خواسته است تا درباره تحریم های نفتی وضعیت را روشن کند.

کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سرپرستی تیم مذاکره کننده ۱+۵ را بر عهده دارد و هلگا اشمید معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، وندی شرمن معاون وزیر خارجه آمریکا، سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه، سایمون گس معاون وزیر خارجه انگلیس، ژاک اودیبر معاون وزیر خارجه فرانسه، وانگ مین از چین و هانس دیتر لوکاس معاون وزیر خارجه آلمان در مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ حضور دارند.

وزیر خارجه ایران در مذاکرات ۲۳ و ۲۴ مهرماه در ژنو، طرح پیشنهادی جدید ایران با عنوان «پایانی بریک بحران غیر ضروری؛ آغازی برای افق های جدید» را که شامل یک هدف مشترک، گام اول و گام آخر می شود، به طرف مقابل ارائه کرد و در پایان دو روز مذاکرات فشرده طرفین فضای گفتگوها را مثبت و سازنده توصیف کردند.

منبع:مهر

چهارشنبه ۱۵ آبان ۱۳۹۲ - ۱۲:۴۹
کد خبر : 72341
بازدیدها: 217

پاسخی بگذارید »