دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

مدیران مدارس و دل‌نگرانی دخل و خرج‌های سال تحصیلی جدید/کمک‌های دولتی از راه می‌رسد

danesheroz شهریور ۲۵, ۱۳۹۲ ۰
مدیران مدارس و دل‌نگرانی دخل و خرج‌های سال تحصیلی جدید/کمک‌های دولتی از راه می‌رسد

دانش روز : سرانه مدارس شاه کلیدی که چرخ مدارس با آن می‌چرخد اما طی دو سال اخیر هیچ سرانه‌ای به مدارس دولتی پرداخت نشده است و مدیران مدارس دولتی در رویارویی با مشکلات مالی و چرخاندن چرخ مدرسه چاره‌ای جز دریافت وجه از خانواده‌ها نداشتند

به گزارش دانش روز ، عدم پرداخت سرانه به مدارس طی دو سال اخیر موضوعی است که مدیران مدارس را با مشکلات متعددی همراه ساخت و کار تا جایی پیش رفت که به اذعان برخی از مدیران آنها حتی برای خرید مایع دستشویی یا حتی جوهر دستگاه کپی پولی نداشته و مجبور بودند تا از خانواده‌ها درخواست کمک‌های مردمی کنند.

پرداخت نشدن سرانه به مدارس دولتی مهترین عاملی است  که باعث دریافت وجه اجباری هنگام ثبت نام دانش‌آموزان می‌شود چرا که مدیران معتقدند بدون حمایت‌های مالی از سوی آموزش و پرورش در دخل و خرج مدرسه مانده‌اند بنابراین چاره‌ای ندارند جز اینکه هنگام ثبت نام دانش‌آموزان از خانواده‌ها پولی را تحت عنوان کمک به مدرسه دریافت کنند.

این کار تا جایی پیش رفته بود که برخی از مدارس دولتی کارنامه دانش‌آموزانی را که از پرداخت پول به مدرسه خودداری کرده‌ بودند به عنوان گرو نگه داشته و دست آخر ماجرای کمک‌های مردمی به مدرسه موضوعی می‌شد برای کمکش میان مدیران مدارس و خانواده‌های دانش‌آموزان.

تعداد زیادی از خانواده‌های دانش‌آموزان از دریافت اجباری کمک‌های مردمی توسط مدارس گله مند هستند و معتقدند که سالانه تا حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تومان بابت کمک به مدرسه پرداخت می‌کنند در حالیکه طبق قانون اساسی هزینه تحصیل در مدارس دولتی باید رایگان باشد.

** دریافت پول اجباری به نام کمک‌های مردمی آن هم در مدارس دولتی
مریم محمدی مادر یکی از دانش‌آموزانی که امسال به پایه پنجم ابتدایی می‌رود به خبرنگار تسنیم می‌گوید: بابت هوشمند سازی مدارس نیز از ما پول دریافت می‌شود و مدیر مدرسه اعلام می‌کند آموزش و پرورش سرانه‌ای را در اختیارش قرار نداده است بنابراین ناچار است تا از خانواده‌ها کمک مالی دریافت کند.

به هر حال دریافت پول اجباری از خانواده‌ها به نام کمک‌های مردمی آن هم در مدارس دولتی موضوع شکایات بسیاری از والدین است که مدیران مدارس نیز در رابطه با این شکایت مدعی می‌شوند چاره‌ای جز دریافت پول ندارند چرا که آموزش و پرورش دو سالی است که سرانه‌ای برای تامین هزینه‌های مدارس به آنها پرداخت نکرده است.

** سرانه ۷۰ میلیارد تومانی در بودجه ۹۲ آیا کارگشا می‌شود؟

مجلس شورای اسلامی برای حل این مشکل در بودجه ۹۲ ردیف جداگانه‌ای را برای سرانه مدارس لحاظ کرد تا بتوان برای این موضوع چاره‌اندیشی کرد اما به اذعان برخی مدیران مدارس رقمی که در بودجه امسال برای سرانه مدارس در نظر گرفته شده است نیز نمی‌تواند کارساز باشد چرا که رقم پایین و هزینه‌ها بالاست.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در بودجه ۹۲  اعتبار ۷۰ میلیارد تومانی را به صورت مجزا برای سرانه مدارس در نظر گرفتند تا شاید این اعتبار بتواند بخشی از مشکلات مدارس دولتی را حل کند. اما برخی از مدیران معتقدند که این اعتبار ۷۰ میلیارد تومانی سرانه مدارس نیز نمی‌تواند مشکل چندانی را حل کند.

** ۲۵۰ میلیارد تومان هزینه آب و برق مدارس در یک سال تحصیلی

حمیدرضا حاجی بابایی وزیر سابق آموزش و پرورش در این زمینه به نکته‌ جالبی اشاره کرد و گفت: تنها هزینه آب و برق مدارس در طول سال تحصیلی ۲۵۰ میلیارد تومان است.

حدود دو سال پیش بود که محمدرضا رحیمی معاون اول رئیس جمهور دولت دهم در آئین بازگشایی مدارس گفت: بودجه آموزش و پرورش در دولت نهم ودهم سه برابر شده واین وزارتخانه توانسته است تمام کمبودهای خود را جبران کند اما نکته جالب اینجاست که طی سال‌های ۹۰ و ۹۱ سرانه ای در اختیار مدارس قرار نگرفت و آنها را با مشکلات متعددی مواجه ساخت.

** کمک‌های دولتی برای نجات مدارس دولتی

حال در آستانه شروع سال تحصیلی جدید مدیران مدارس دولتی بازهم نگرانی‌هایی را در رابطه با عدم پرداخت سرانه عنوان می‌کنند اما علی اصغر فانی سرپرست وزارت آموزش و پرورش از واریز سرانه۵۰ میلیارد تومانی به مدارس خبر داد و گفت:  این سرانه‌ها در۱۴استان در اختیار مدارس قرار گرفته و تا پایان وقت اداری فردا به حساب همه مدارس واریز می‌شود.

وی افزود: علی رغم فشارهای اعتباری که دولت با آن مواجه است با پیگیری های انجام شده و هماهنگی های معاونت نظارت راهبردی ریاست جمهوری ، اعتباری معادل  ۵۰۰ میلیارد ریال برای ارسال به مدارس دریافت شد. این اعتبار مستقیما به حساب مدارس عادی ، شبانه روزی شهری و روستایی واریز شده است.

به گزارش تسنیم با اختصاص این اعتبار ۵۰۰ میلیاردی به مدارس آن هم در آغاز سال تحصیلی جدید می‌توان تا حدودی از نگرانی‌های مدیران مدارس در رویارویی با مشکلات کاست و به چرخاندن آسان‌تر چرخ مدارس اندکی دلخوش کرد.

دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۹۲ - ۰۹:۵۹
کد خبر : 60446
بازدیدها: 295

پاسخی بگذارید »