جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

مدیران البرز تلاش خبرنگاران عرصه اطلاع رسانی را ستودند

danesheroz1 مرداد ۱۷, ۱۳۹۲ ۰
مدیران البرز تلاش خبرنگاران عرصه اطلاع رسانی را ستودند

دانش روز: شماری از مسئولان و مدیران کل استان البرز در پیام هایی جداگانه روز خبرنگار را گرامی داشته و تلاش فعالان عرصه خبر و اطلاع رسانی استان را ستودند.

به گزارش دانش روز، تنی چند از مدیران و مسئولان استان البرز در پیام هایی جداگانه فرا رسیدن روز خبرنگار را گرامی داشتند.

سلامت فرهنگی و فکری جامعه مرهون تلاش شبانه روزی خبرنگاران است

صفی الله رمضانخانی مدیر کل کانون پرورش فکری استان البرز به مناسبت ۱۷ مرداد ماه، روز خبرنگار، در پیامی ضمن تقدیر و تشکر از زحمات اصحاب رسانه این روز را تبریک گفت.

در متن این پیام آمده است: خبرنگاران  به راستی همواره با تعهد و دلسوزی در حال انجام وظیفه هستند و سلامت فرهنگی و فکری هر جامعه، مرهون تلاش شبانه‌روزی آنهاست.

گرامی می داریم یاد و نام شهید محمود صارمی و شهدای خبرنگار  را که در راه انجام وظیفه بقای حقیقت را به بقای خود ترجیح دادند و بر قداست و اعتبار این حرفه ،بیش از پیش افزودند و  روز خبرنگار را  به همه خبرنگاران عزیز به ویژه  خبر نگاران پر تلاش استان البرز تبریک و تهنیت می گوییم.

عزیزان خبرنگاری  که ساعت کاری ندارند در پی تعریف و تمجید نیستند و چه دیده شوند و چه دیده نشوند،به وظیفه حرفه ای خویش به نحو احسن عمل می نمایندو همواره شاهد حضور این تلاشگران هستیم چنانچه  حضور این عزیزان در حماسه سیاسی در سالی که با کلام روشنگر رهبر فرزانه (مدظله العالی ) به نام حماسه سیاسی – اقتصادی نام گذاری شد ه است قابل تقدیر و ستایش است و امید داریم که همواره شاهد حضور موفق این عزیزان در تمامی عرصه ها باشیم.

در پایان یک بار دیگر از تمامی تلاشگران این عرصه تشکر و قدر دانی نموده و امیدوارم که همواره این عزیزان در پناه ایزد منان موفق و منصور باشند.

خبرنگاران با انتشار حقایق به جامعه هویت و غنا می بخشند

حسین میر رجبی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان البرز طی پیامی روز خبرنگار رابه کلیه خبرنگاران و مدیران زحمتکش رسانه های استان البرز تبریک گفت. متن این پیام به شرح زیر است:

« ۱۷ مرداد ماه » روز خبرنگار روزی از جنس حرمت و عشق به قلم و یادآور خاطره بزرگ مرد عرصه اطلاع رسانی « شهید محمود صارمی می باشد. خبرنگار شهیدی که از جمله خبرنگاران پر تلاش و آزاده ای بود که از حضور در خطرناکترین میدان ها ترس به دل راه نداد و به رسالت خویش تا انتها وفادار ماندو درسال ۱۳۷۷ بهمراه هشت نفر از اعضای کنسولگری ایران در مزارشریف افغانستان توسط نیروهای افراطی طالبان به شهادت رسید،شهید عزیزی که به معنای واقعی مصداق آیه«ن وَ القَلَم وَ مَا یَسطرون» بود هفدهم مردادماه این روز ارزشمند اجتماعی بر همه خبرنگاران، روزنامه نگاران و نویسندگان و مدیران رسانه ها گرامی باد.

پرواضح است در دنیای کنونی با وجود تکنولوژی های ارتباطی پیشرفته و متعدد در امر دستیابی سریع به اطلاعات و منابع خبری و کسب اطلاعات موثق و قابل اطمینان در مورد وضعیت سیاسى، اجتماعى و فرهنگی  ،بسیار دشوار و در عین حال بسیارضرورى و حیاتى است که خبرنگاران از مهره های اساسی این مهم بشمار می روند.

خبرنگاران به عنوان حلقه های اتصال رسانه با مخـاطبان از جایگاه و شأن والایی برخوردارند و در واقع این خبرنگاران آگاه و متعهد هستند که با انتشار حقایق به جامعه هویت و غنا می بخشند بی گمان رسانه ها نیز به عنوان یک ابزار اطلاع رسانی و فرهنگ سازی رسالتی بس مهم و خطیر در توسعه و پیشرفت کشورها بر عهده دارند و در برهه ها و مقاطع مختلف در کنار مردم و دولت مداران به عنوان پیام رسان به تحلیل واقع بنیانه ای از وقایع می پردازند و اطلاع رسانی شفاف را سرلوحه کار خود قرار می دهند.

بر اساس نتایج پژوهش های انجام شده، آموزش های همگانی در زمینه منابع طبیعی به دلیل وسعت آن می باید به شیوه ای متمرکز و با بکارگیری رسانه های همگانی انجام شود تا اهمیت و ضرورت حفاظت و احیاء منابع طبیعی بصورت کامل تبیین شود. بنابراین، برای ارتقای فرهنگ عمومی منابع طبیعی و دستیابی به یک جامعه آگاه، حساس و توانمند در این ارتباط لازم است تا آموزش و اطلاع رسانی موثر در بین آحاد جامعه نسبت به اولویت های لازم با محورهای ارتباطی مورد نظر این بخش انجام گردد.

امید است با پشتوانه شما تلاشگران عرصه اطلاع رسانی، مبحث فرهنگ سازی در منابع طبیعی به شکل مطلوبی در سطح استان همگانی شودو تفاهم عمومی و عزم ملی در توجه به منابع طبیعی از طریق وسایل ارتباط جمعی مردم نهادینه شود و در اولویت بعدی اهمیت طرح‌های منابع‌طبیعی و آبخیزداری به عموم ساکنین عرصه‌های منابع‌طبیعی استان معرفی گردد.

هفدهم مرداد ماه ، روز طلایه داران جبهه آگاهی مبارک باد

در کام قلم زجان من خون می ریخت
در صفحه چو اشک چشم مجنون می ریخت
آن دل که نثار دوست باید می شد
خون می شد و قطره قطره بیرون می ریخت

مدیرکل ورزش و جوانان استان البرز علیرضا جوانمردی در تبریک روز خبرنگار گفت: هفدهم مرداد ماه هر سال یاد آور اراده محکم و استوار و عمل مجاهدانه انسانی است که برای بازگویی حقیقت جان خود را فدا نمود و شهادتش روز خبرنگار را رقم زد.

بدون تردید، انتقال آگاهانه و صحیح اخبار از سوی خبرنگاران به افکار عمومی، توان درک و تحلیل اقشار مختلف جامعه علی الخصوص جوانان ایرانی را ارتقا می‌بخشد وخبرنگاران پرتلاش حوزه ورزش در مسیر ایفای وظایف قانونی در حیطه اطلاع رسانی همواره با تعهد و بصیرت، بر مدار انصاف و اخلاق حرکت نموده و راه توسعه پایدار کشور درهمه زمینه ها خصوصا ورزش را فراهم می سازند .

امروز، استان البرزشاهد رشد چشمگیر و شتابان شاخص های ورزشی و در آستانه جهش قرار گرفته وازهمین رو شایسته است تا تحولات مهم و پیشرفت های چشمگیر در این حوزه به افکار عمومی عرضه شود.

اکنون که فرصتی برای قدرشناسی از خدمات موثر و تلاشهای بی‌ وقفه فعالان رسانه های جمعی حوزه ورزش استان البرزبه وجود آمده است، در واپسین روزهای ماه مبارک رمضان ، این همت والا و پرثمر را همراه با یاد و خاطره شهدای عرصه اطلاع رسانی بویژه شهید محمود صارمی و سید شهیدان اهل قلم شهید مرتضی آوینی، می‌ستاییم و از درگاه خداوند متعال برای همه خبرنگاران و پیشگامان عرصه اطلاع‌رسانی که با پایبندی به مولفه‌های اطلاع‌رسانی با نگرش دقیق و بینش عمیق فعالیت می‌نمایند، توفیقات مستمر و تداوم خدمت صادقانه را آرزومندیم.

روز خبرنگار روزی از جنس حرمت و عشق و قلم است

رمضانعلی محسنی مدیرکل کتابخانه های عمومی استان البرز در تبریک و گرامیداشت روز خبرنگار گفت: « ۱۷ مرداد ماه » یادآور خاطره بزرگ مرد عرصه اطلاع رسانی شهید «محمود صارمی » می باشد، شهید گرانقدری که به معنای واقعی مصداق آیه«ن وَ القَلَم وَ مَا یَسطرون» بود و فراغش بهانه ای شد برای گرامیداشت «روز خبرنگار» روزی از جنس حرمت و عشق به قلم.

همانگونه که همگان می دانیم خبرنگاران به عنوان حلقه های اتصال رسانه با مخـاطبان از جایگاه و شأن والایی برخوردارند و در واقع این خبرنگاران شجاع ، آگاه و متعهد هستند که به رسانه هویت و غنا می بخشند و به ارزش آن می افزایند.

بی گمان رسانه ها نیز به عنوان یک ابزار اطلاع رسانی و فرهنگ سازی رسالتی بس مهم و خطیر در توسعه و پیشرفت کشورها بر عهده دارند و در برهه ها و مقاطع مختلف در کنار مردم و دولت مداران به عنوان حاملان پیام و مرسلان خبر به تحلیل واقع بنیانه ای از وقایع می پردازند و اطلاع رسانی شفاف را سرلوحه کار خود قرار می دهند.

به این بهانه این روز مبارک را خدمت شما و همکاران تلاشگرتان تبریک عرض می نمایم و دست یکایک شما عزیزان را برای کمک به توسعه و پیشرفت  فرهنگ کتاب و کتابخوانی می فشارم . امیدوارم همواره در راه خدمت به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران موفق ، سربلند و سلامت باشید.

خبرنگاران سربازان و افسران خط مقدم نبرد نرم هستند

علی حدادی فرماندار ساوجبلاغ در پیامی روز خبرنگار را به تلاشگران عرصه آگاهی و قلمزنان عرصه همدلی تبریک گفت.

در این پیام آمده است: هفدهم مرداد که به یادمان شهادت مظلومانه محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ،”روز خبرنگار” نامیده شده است.

در حقیقت خبرنگاران، طلایه داران راهیان آگاهی و نیک اندیشی هستند که مجاهدانه در این عرصه قدم برداشته و با حضوری فعال و موثر در جامعه، بخش مهم از فرآیند منافع و مصالح عمومی را تامین کرده و در عرصه نبرد رسانه‌ای امروز که بخش مهمی از جنگ نرم به شمار می‌رود وظیفه‌ای مانند سربازان و افسران فداکار را در خط مقدم این رویارویی فرهنگی به دوش می‌کشند.

فعالین عرصه رسانه باید تمام توان خود را برای شناخت حق، دفاع و گسترش آن در جامعه بکار بگیرند و بدیهی و مبرهن است که خبرنگاران پر تلاش، متعهد و توانمند شهرستان ساوجبلاغ همچون گذشته، قلم را در خدمت اطلاع رسانی سازنده و آبادسازی شهر و دیار قرار داده و با عزمی شگفت، این راه پر فراز و نشیب خواهند بود.

در این راستا، شایسته است تا گفته گوهر بار امام راحلمان حضرت امام خمینی(ره) را در دلهای مان زنده نگاه داریم ، که فرمودند: “توجه داشته باشید که همه ما در محضر خدا هستیم، اینجا محضر خداست. آنوقت که قلم در دست می گیرید و می خواهید بنویسید بدانید که فکر شما، زبان شما، قلب شما، قلم شما همه در محضر خداست”

اینجانب ضمن تبریک روز خبرنگار برای تمامی فعالین عرصه قلم آرزوی توفیق دارم و هفدهمین روز از مردادماه را که به نام روز خبرنگار مزین است، به همه این عزیزان و مخصوصا برخبرنگاران و مجاهدان عرصه قلم و خبر استان البرز و شهرستان ساوجبلاغ تبریک می گویم.

خبرنگاران مورخان تاریخ زمان اند

ناصر رجبی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری البرز در آستانه روز خبرنگار در پیامی از تلاشگران عرصه رسانه و خبر قدردانی کرد.

«ن وَ القَلَم وَ مَا یَسطرون» هفدهم مردادماه سالروز راویانی است که نوشته هایشان طلوع حقیقت است،  روزی از جنس حرمت و عشق به قلم …. خبرنگاران به مثابه سراجی پرده از حقایق بر می دارند و هدایت گری بر افکار جامعه اند…
آنان همچون قاصدانی سبک بال اند که برای رساندن پیام و سروش خود از گردنه های پرفراز و نشیبی عبور می کنند و در کشاکش حوادث جسورانه پا به دل رویدادها می گذارند و لحظه به لحظه وقایع را باز تصویر می سازند.
آزاد و آگاه  و حق جو، حلقه اتصال رسانه ها با مخـاطبان اند، شجاع و متعهداند، آنان اند که به رسانه ها هویت و غنا می بخشند ، شایسته تکریم اند، صادقانی اند در انتقال حقیقت، واسط بین مردم و مسئولان…

دقت، صراحت و صداقت از شاخصه های ناقلان اخبار است، آنان که نقش شان در جامعه حیاتی است، به مثابه خون جاری در رگ ها، در کنار مردم و دولت مداران به عنوان حاملان پیام و مرسلان خبر به تحلیل واقع بنیانه ای از وقایع می پردازند و اطلاع رسانی شفاف را سرلوحه کار خود قرار می دهند.

در این بین مطبوعات سالم، وامدار مدیران و روزنامه‏ نگارانی است که با تعهد و تخصص خوارک‏ سالم مطبوعاتی را فراهم می آورند.

۱۷ مردادماه سالروز پاسداشت حرفه خبرنگاری ،ارج نهادن بر تلاش جمعیت بزرگی از فرهیختگان جامعه است که تمام هم و غم خود را در انتقال آگاهی و اطلاع رسانی به عموم مردم قرارمی دهند و با روایت رویداهای زمان خود به مثابه مورخانی  دفتر تاریخ استان را  برای همیشه ماندگار می سازند.

به همین مناسبت ضمن گرامیداشت یاد و خاطره همه شهدای راه حق، آزادی و آگاهی بویژه خبرنگار شهید محمود صارمی، روز خبرنگار را به تمامی خبرنگاران و فعالان عرصه رسانه ای استان تبریک عرض نموده و دست یکایک شما عزیزان را که  برای کمک به توسعه و پیشرفت استان البرز می فشارم .

در بخش دیگری از این پیام آمده است: امیدوارم خبرنگاران استان فعالیت حرفه ای خود را همچون گذشته با تعهد اخلاقی توأم سازند و برای اعتلای استان هر چه بیشتر بکوشند.

 از خداوند توفیقات روز افزون شما را مسألت می نمایم .امید که همواره در راه خدمت به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران موفق ، سربلند و سلامت باشید.

نقش خبرنگاران در تحقق دانایی محوری بی بدیل است

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری البرز هادی ذاکری ضمن تبریک به مناسبت ۱۷ مرداد روز خبرنگار اظهار داشت: امروزه که تلاش همه مسئولان بر این است که استان البرز در مسیر توسعه و دانایی محوری گام بردارد، نقش خبرنگاران و فعالان عرصه خبر و اطلاع رسانی برای آگاهی بخشی به شهروندان و ایجاد جریان آزاد اطلاعات در راستای تولید محتوای صحیح و شفاف از اهمیت بسزایی برخوردار است.

وی گفت: وجه غالب توسعه در جامعه توسعه محور، اطلاعات است که تولید و انتشار این اطلاعات توسط خبرنگاران تلاشگر صورت می‌گیرد.

ذاکری نقش نیروی انسانی متخصص برای انتقال اطلاعات در توسعه دانایی محوری را مهم ارزیابی کرد و افزود: در رویکرد توسعه ای کشور نقش نیروی انسانی متخصص و ماهر در هر جایگاهی به اندازه ای حائز اهمیت است که در سند چشم انداز توسعه کشورها نقشی اساسی بر عهده دارد.

وی یادآور شد: در این راستا نقش اهالی رسانه به عنوان حلقه واسط میان مردم و مسئولان می تواند به رشد و توسعه کشور شتاب بیشتری بخشیده و افکار عمومی را در فضایی توأم با اخلاق و تخصص پرورش دهد.

معاون توسعه مدیریت و منابع انسانی استانداری البرز بار دیگر بر نقش و جایگاه رسانه در کشور بویژه استان البرز تاکید کرد و افزود: امید می رود در سایه تعامل میان اهالی رسانه و مسئولان استان با حاکم کردن روح آرامش همراه با نشاط و تعالی مسیر رشد و توسعه روزافزون استان تازه تاسیس البرز را فراهم آورده و شاهد تحولات چشمگیری در بخش ها و حوزه های مختلف خدمت رسانی به مردم باشیم.

نقد منصفانه مسئولان، رسالت خبرنگاران است

معاون برنامه ریزی و اشتغال استانداری البرز امیر یزدی به مناسبت روز خبرنگار ضمن تبریک به فعالان عرصه خبر و رسانه نقش این قشر را تأثیرگذار در تمامی ابعاد دانست و گفت:  یکی از رسالت های خبرنگاران بالا بردن سطح آگاهی مردم، مسئولیت پذیری و پاسخگو کردن مسئولان است که این امر نیز خود موجب شفاف سازی امور خواهد شد.

خبرنگاران آیینه واقعیت های جامعه اند

وی خبرنگاران را به آیینه ای برای انعکاس واقعیت های جامعه تشبیه کرد و ادامه داد:  روز خبرنگار یادآور روزی خاص برای  زنان و مردانی است که مجاهدانه و به مثابه آیینه ای واقعیت های جامعه و مطالبات مردمی را از بستر مطبوعات و رسانه های مجازی انعکاس می دهند تا مسئولان نیز نسبت به تعهداتشان پاسخگو باشند.

معاون برنامه ریزی و اشتغال استانداری البرز در ادامه نقد منصفانه مسئولان را از رسالت‌های خبرنگاران دانست و تصریح کرد: خبرنگاران باید در نقد مسئولان جانب انصاف را رعایت کرده و موفقیت‌ها و مشکلات را منصفانه به بوته نقد بگذارند.

امانت داری لازمه کار خبرنگاران است

این مسئول رعایت امانت داری و انعکاس صحیح، دقیق  و سریع اخبار را نیز از دیگر رسالت های خبرنگاران برشمرد و  بر ضرورت رعایت امانت داری در انعکاس درست اخبار تأکید کرد.

وی در پایان یادآور شد: مسئولان و مردم باید در هر شرایط و موقعیتی، جایگاه و شان خبرنگاران را حفظ کرده و برای خود و حرفه شان احترام قائل شوند.

امیدآفرینی در مردم به ایجاد تحولات اثرگذار کمک می کند

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری البرز، کاوه حدادپور با بیان این مطلب با تبریک به مناسبت روز خبرنگار اظهار داشت: خبرنگاران به عنوان تلاشگران عرصه اطلاع رسانی باید به ایجاد شور و نشاط، آگاهی بخشی و افزایش امید به آینده در استان البرز کمک کنند.

وی با قدردانی از تلاش مستمر خبرنگاران برای انتشار اخبار استان البرز، اضافه کرد: خبرنگاران در انتشار اخبار نباید گزینشی برخورد کنند زیرا خبر گزینشی ابتر و موجب تشویش در میان مردم می‌شود.
وی گفت: خبرنگاران باید با مجهز شدن به اطلاعات روز، اخبار تاثیرگذار منتشر کرده و با مشارکت طلبیدن از مردم مسیر رشد و توسعه استان را فراهم کنند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری البرز، توسعه استان البرز را بدون کمک خبرنگاران در راستای اطلاع رسانی به موقع و به هنگام مشکل ذکر کرد و اظهار داشت: بدون شک یکی از عوامل پیشرفت و توسعه یافتگی هر منطقه ای به حضور موثر و فعالیتهای خبرنگاران آن بستگی دارد، بنابراین جامعه بدون خبرنگار اجتماع بدون روح و کالبدی است که نشاط و پویایی ندارد.

به گفته وی تلاش در جهت برقراری تعاملی سازنده میان اهالی رسانه و مسئولان می تواند مدیران را در شناسایی نقاط ضعف و قوت یاری کرده و در تعریف زیرساختها و نیازمندی های واقعی استان مثمرثمر واقع شوند.

 خبرنگاران، قاصدان امین و راویان صدیق اطلاعات و اخبارند

برگ برگ تقویم روز شمار ورق می خورد و ۱۷ مرداد ماه سالروز شهادت یکی از نجیب ترین اصحاب قلم زنده یاد شهید محمود صارمی و گرامیداشت « روز خبرنگار» از راه می رسد…

در این روز نه تنها دل غم گسار نبود شهید صارمی می شود که بی تابی نوای گرم غلامرضا رهبر را دارد و قلم نافذ کاظم اخوان و کرور کرور اهل قلم در استان البرز که برای آوردن نام شان سطرهای کاغذ هم کم می آورد …. هر سال در چنین روزی مظلومیت خبرنگاران و بغض های در گلوی شان بی تابی می کند برای گفتن تا یک روز در سال هم که شده قلم را بر زمین بگذارند، آنها بگویند و مسئولان گوش بسپارند و از دغدغه های این قشر بنویسند…از قشری بنویسند که هر جا خبری باشد آنها هم هستند، دوربین بر دوش و قلم در دست شان تا لحظه ها را شکار و ثبت کنند و رویدادها را انعکاس دهند…

از آنهایی که خستگی ناپذیرند و تنها عشق،جوهره وجودی نوشته هایشان است…

خبرنگاران، قاصدان امین و راویان صدیق اطلاعات و اخبارند

خبرنگاران، قاصدان امین و راویان صدیق اطلاعات و اخبار اند که بی قرار بر مدار رویدادها و حوادث می کاوند تا جان های تشنه دانستن سیراب شوند.

جریان زنده اطلاعات با تکیه بر صداقت، صراحت و شجاعت خبرنگار در شریان های حیاتی جامعه به گردش در می آید و شناخت و آگاهی اهل زمان را افزون تر می کند.

خبرنگاران و اهالی قلم  همان کاتبانی هستند که در پیچ و خم حوادث روزگار راوی رویدادها می شوند و از انقلاب ها، جنگ ها و پیروزی ها می نویسند ، لحظات تاریخ را با قلم نافذشان به ثبت می رسانند و در  تاریخ جاودان و ماندگار می سازند، اینگونه است نقش خبرنگاران، که دغدغه های خود را در نگارش مسائل و مشکلات مردم به فراموشی می سپارند، مورخانی که تا صدها سال دیگر هم نامشان در دل تاریخ ماندگار و نوشته هایشان همچون شناسنامه ای برای نسل های بعد باقی خواهد ماند.

از جای پای ماندگار نویسندگان و خبرنگاران در دل تاریخ که گذر کنیم، به عصر ارتباطات و دهکده ای جهانی می رسیم که همه در آن یکدیگر را می شناسند، وظیفه قاصدان خبر در این عصر و در بازتعریف حرفه خبرنگاری همین بس که مسئولیت شان بس خطیر است، نمایندگی هدایت افکار عمومی و مهندسی پل ارتباطی در لایه های مختلف جامعه را بر عهده دارند.

خبرنگاران در جامعه اطلاعاتی کنونی لحظه به لحظه با رویداهایی غیرمنتظره مواجه اند و رسالت شان این است که با سرعت، دقت و  به درستی خبرها را دوازه بانی کرده و  مبادله خبر کنند.

خبرنگاران، غواصانی خستگی ناپذیر در دریای مواج اخبار

می گویند حرفه شان سخت و زیان آور است، بی گمان خبرنگاران در بحران ها و حوادث دل به اقیانوسی مواج می سپارند و باید همانند غواصان حرفه ای خبرها را صید کنند و به ساحلی که همگان در انتظار آن هستند برسانند.

تلاش شبانه روزی خبرنگاران در سرما و گرما، شب و روز ،ضرورت سرعت در انتشار خبر با تمامی مصائب و مشکلاتی که فرا روی فعالان این عرصه قرار دارد دست به دست هم کار و فعالیت این قشر را به مثابه کار در معدن سخت و گاهی اوقات طاقت فرسا می سازد.

می گویند خبرنگاران تریبون های خوانا و پرقدرت ترین پیام رسانان جامعه و حلقه واسط بین مردم و دستگاه های اجرایی هستند،به راستی این قشر، نیروهای مخلصی هستند که در مقاطع مختلف توانسته اند امانتداران واقعی رسانه ها باشند، در برهه هایی جزو پیشکسوتان عرصه مقاومت و مبارزه همچون شهید صارمی حاضر شوند و در عرصه های بین الملل به عنوان سفیران فرهنگی نقش آفرینی داشته باشند.

درک موقعیت و مسئولیت خطیر و حساس  این قشر با تلفیق شم قوی و شناخت دقیق نسبت به رویدادها و همچنین در نظر گرفتن مصالح کشور در مقاطع حساس از وظایفی است که رسالت های این قشر را  در انتشار خبرها سنگین تر می سازد.

خبرنگاران و اصحاب رسانه از یکسو باید موقعیت حرفه ای و مسئولیت ویژه خود را در قبال مردم درک کنند و از دیگر سو با تکنولوژی نوین ارتباطی آشنا باشند، پر واضح است که در مسیر پر فراز و فرود کار خبر تنها با استفاده از امکانات مدرن امروزی و ایمیل و فکس نمی توان به خبرنگاران و گزارشگرانی جسور تبدیل شد، حضور در صحنه، لمس جزئیات و دیدن و شنیدن واقعیت ها است که برای مخاطبان تصویر سازی کرده و هیجان خبر را دو چندان مضاعف می سازد.

برخورداری از استعداد ذاتی و علاقمندی، داشتن تحصیلات آکادمیک و گذراندن دوره های آموزشی مرتبط کمک شایانی برای حرفه ای شدن یک خبرنگار خواهد بود در کنار آن شناخت و آگاهی از قدرت رسانه ای که خبرنگار در آن فعالیت دارد، شناختن تفاوت میان خبر و رویداد، اشراف کافی بر اتفاقات سیاسی و اجتماعی کشور و جهان، شناخت خبرگزاری های بزرگ، توانایی مهارت های ارتباطی و قدرت برقراری ارتباط با هر قشری از کودک و خردسال تا پیر  و جوان، کارمند و کارگر، هنرمند و قهرمان و…، رعایت اخلاق، ادب و امانت داری تحت هر شرایطی، آشنایی با ارتباطات غیرکلامی، توانایی نگارش و تنظیم خبر، داشتن بیان نافذ خبری و بداهه گویی، مهارت گفتاری و… بخشی از الزاماتی است که علاوه بر ابزار کار خبر ، یک خبرنگار باید از آن برخوردار باشد تا در عرصه رسانه و خبر همواره شاخص و متمایز نقش آفرینی کند.

در کنار ویژگی های یک خبرنگار شاخص و وظایف خطیری که این قشر زحمتکش برعهده دارند، در مقابل انتظاراتی نیز از مسئولان وجود دارد که می بایست بر آن اشاره داشت.

خبرنگاران فعال در حوزه های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، ورزشی و…همگی برای ادامه حیات و تولید خبر کیفی نیازمند منابع مؤثق هستند، گزارش های تحلیلی، خبرهای ویژه  و شاخص از  رسانه هایی خروجی می یابد که ارتباط مستمر و دو سویه ای با مدیران و منابع خبری خود دارند، اما همواره اینگونه نیست که برخی مدیران به عنوان منابعی متقن در دسترس خبرنگاران باشند و به راحتی امکان تولید خبر از این طریق وجود داشته باشد، در مواقعی که بعضی منابع خبری چندان روی خوشی به تولیدکنندگان خبر نمی دهند، در این مواقع خبرنگاران و مدیران همانند دو قطب ناهمگن اند در این شرایط  پس از پیگیری های متعدد است که شاید بتوان روزنه ای گشود تا بلکه مدیران غیر رسانه ای  فرصتی را در اختیار قرار دهند تا جریان مبادله خبر صورت گیرد، این مهم یکی از موضوعاتی است که در کنار نگاه ابزاری برخی مدیران همواره در دغدغه ها و صحبت های خبرنگاران شنیده می شود و گاهی اوقات فعالیت های این قشر را  با وقفه مواجه می سازد.

تنظیم حرکت روابط عمومی ها و سازمان ها در مسیر اطلاع رسانی

هدایت افکار عمومی مستلزم کسب اطلاعات و در جریان قرار گرفتن آخرین رویدادها و وقایع روز است، بخشی از کارکرد رسانه ها با حرکت روابط عمومی ها و سازمان ها در مسیر اطلاع مداری و ارتباط تنگاتنگ و دوسویه با خبرنگاران ایفا می شود، در غیر این صورت اخبار نادرست و ناصحیح در جامعه رواج و به دنبال آن نیز  افکار عمومی از مسیر اصلی به خارج هدایت می شود.
در این راستا یکی از وظایف اصلی سازمان ها و دستگاه های اجرایی به عنوان دیگر منابع خبری همکاری نزدیک با خبرنگاران و گزارشگران جهت اطلاع رسانی به موقع، صحیح و جامع است تا از رواج اخبار غیر رسمی جلوگیری به عمل آید.

لزوم همکاری و اطلاع رسانی به خبرنگاران توسط روابط عمومی ها ،ساماندهی رسانه های استان و پیگیری مطالبات این قشر، ایجاد تسهیلات و … توسط مسئولان ذیربط به خصوص اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی از موضوعات مفصلی است که پرداختن به یک یک آنها در این مجال نمی گنجد.

نقش رسانه ها و خبرنگاران، وظایف و رسالت های آنها و انتظاراتشان همانند بازتاب عملکرد این قشر بی پایان است و هر آنچه درباره سختی ها و مشقت های این حرفه که تنها با ابزار عشق ادامه پیدا می کند، بگوییم واژه ها کم می آید و زبان الکن خواهد بود…

هنوز یادمان نرفته است که بخشی از حماسه سیاسی کشورمان در ۲۴ خردادماه توسط خبرنگاران خلق شد و  آنها چگونه شبانه روزی در انعکاس رویداد بزرگ کشور نقش آفرینی داشتند، در خاطرمان می ماند خبرنگاران این استان در تمامی رویدادهای بزرگ ملی و استانی پا به پای مدیران همراه و همیار در انعکاس رویدادها بوده و هستند و همواره جایگاه شان قابل احترام  است و روز و تاریخ نمی شناسد، ۱۷ مرداد ماه تنها بهانه ای است تا یک روز را به  فعالان این عرصه دشوار اما پرکشش اختصاص دهیم و  از یک سال تلاش بی وقفه خبرنگاران زحمتکش قدرانی کنیم.

اداره کل روابط عمومی و اطلاع رسانی استانداری البرز نیز  «روز خبرنگار» را به تمامی اهالی قلم و فعالان عرصه خبر و رسانه که حکم مورخان و قاصدان صدیق خبر را دارند و برای تولید خبر در  نشریات، خبرگزاری ها، سایت های خبری و رسانه های مکتوب، دیداری و شنیداری استان البرز در تلاش هستند،تبریک می گوید.

منبع:مهر

پنجشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۴:۱۸
کد خبر : 48243
بازدیدها: 262

پاسخی بگذارید »