پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

مدل سازی حادثه از دست رفتن خنک کننده در راکتور

danesheroz1 تیر ۲۵, ۱۳۹۲ ۰
مدل سازی حادثه از دست رفتن خنک کننده در راکتور

محققان واحد علوم تحقیقات اخیرا با اجرای تحقیقاتی روش ساده‌ای برای مدل سازی از دست رفتن خنک کننده‌های راکتور ارائه دادند که مقاله این تحقیقات در ژورنال بین المللی به عنوان مقاله برتر برگزیده شد. به گزارش خبرگزاری مهر، مهندس فرزاد چوبدار رحیم- محقق این طرح پژوهشی با بیان اینکه نتایج این تحقیقات در مقاله‌ای [&hellip

محققان واحد علوم تحقیقات اخیرا با اجرای تحقیقاتی روش ساده‌ای برای مدل سازی از دست رفتن خنک کننده‌های راکتور ارائه دادند که مقاله این تحقیقات در ژورنال بین المللی به عنوان مقاله برتر برگزیده شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مهندس فرزاد چوبدار رحیم- محقق این طرح پژوهشی با بیان اینکه نتایج این تحقیقات در مقاله‌ای با عنوان “محاسبه تغییرات دما و فشار برحسب زمان در محفظه ایمنی راکتور AP1000 در اثر حادثه LOCA” منتشر شده است، افزود: این تحقیقات به بررسی پارامترهای ترموهیدرولیکی در حادثه از دست رفتن خنک کننده( LOCA ) و در مقیاس وسیع‌تر (LBLOCA) پرداخته است.

وی با اشاره به پیامدهای از دست رفتن خنک کننده‌ها خاطر نشان کرد: اگر از این حادثه جلوگیری نشود و تجهیزات کمکی در زمان لازم نتوانند کمک کنند در حالت وخیم منجر به ذوب قلب راکتور و در مقیاس وسیع‌تر سبب انفجار در داخل محفظه ایمنی و نشت مواد رادیو اکتیو خواهد شد.

چوبدار افزود: بنابراین بررسی پارامترهای ترموهیدرولیکی در داخل محفظه ایمنی در اثر حادثه شکست گیوتینی (Double Ended Guillotine Break) سیال در مدار اولیه یکی از موضوعات مهم در مطالعات و آنالیز حوادث هسته‌ای است.

این محقق یادآور شد: این مقاله برنامه‌ای برای مدل سازی را برای به دست آوردن پارامترهای ترموهیدرولیکی در داخل محفظه ایمنی در حادثه از دست رفتن خنک کننده ارائه داده و این مدل ساده شده مدل‌های مشابه است که نیاز به کدهای پیچیده ندارد و از اعتبار مناسبی برخوردار است.

دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی هسته‌ای واحد علوم تحقیقات با اشاره به کم بودن ضریب تأثیر (IF) مقالات مهندسی هسته‌ای به دلیل ارجاعات کمتر نسبت به مقالات علوم پایه، گفت: مقالات در این زمینه نیز به دلیل تحریم‌های کشورهای غربی علیه ایران با مشکل چاپ مواجه هستند علی رغم آن تاکنون تعداد ۵ مقاله در ژورنال‌های مختلف به چاپ رسیده‌ است و مقاله این تحقیقات نیز در سال ۲۰۱۲ در یکی از ژورنال‌های معتبر ISI در زمینه مهندسی هسته‌ای به نام PROGRESS IN NUCLEAR ENERGY به چاپ رسید.

به گفته وی با بیان اینکه ای مقاله در میان ۵ مقاله برتر به عنوان Best Paper  توسط این ژورنال برگزیده شده است.

منبع:مهر

سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۲ - ۱۷:۳۲
کد خبر : 38434
بازدیدها: 229

پاسخی بگذارید »