سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

مدرسه و خانواده دو بستر مهم برای تحقق سبک زندگی اسلامی

danesheroz1 اسفند ۷, ۱۳۹۲ ۰
مدرسه و خانواده دو بستر مهم برای تحقق سبک زندگی اسلامی

دانش روز: در روایات به روش های مختلف در این موضوع صحبت شده به طور مثال در روایتی از امام سجاد (ع) آمده که کودکان را از چهار سالگی با نام “محمد” آشنا کنید و از پنج سالگی صلوات را به آنها بیاموزید

به گزارش دانش روز، حجت الاسلام موسوی، نویسنده کتاب ” عوامل و آسیبهای وحدت اسلامی از منظر قرآن” و از نویسندگان ” دایره المعارف صحابه پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله” و گردآورنده مقاله ” نگاه اسلام و فمینیسم به تفاوتهای زن و مرد؛ پذیرش یا انکار؟” و از اساتید دانشگاه با اشاره به بسترهای مورد نیاز برای تحقق سبک زندگی اسلامی در جامعه به خبرنگار ما گفت: مهم ترین این بسترها خانواده و مدرسه می باشد که برای هر یک راهکارهایی پیش رویمان است.

سبک زندگی خانواده سبک زندگی اسلامی باشد 

 وی ادامه داد: در حوزه خانواده یک راهکاری که می توان تعریف کرد این است که سبک زندگی خانواده سبک زندگی اسلامی باشد.

این محقق و مولف در حوزه علوم اسلامی ادامه داد: باید در خانواده ها فرزندان دینی و اسلامی رشد کرده و تربیت شوند از ابتدا رعایت شدن این مسائل را در زندگی روزمره خانواده ببینند.

وی با تاکید بر لزوم توجه والدین به آموزش مسائل دینی و اعتقادی به کودکان افزود: در روایات به روش های مختلف در این موضوع صحبت شده به طور مثال در روایتی از امام سجاد (ع) آمده که کودکان را از چهار سالگی با نام “محمد” آشنا کنید و از پنج سالگی صلوات را به آنها بیاموزید.

حجت الاسلام موسوی با اشاره به ادامه این روایت خاطرنشان کرد: بر اساس این روایت کودکان را از شش سالگی باید با رکوع و سجود آشنا کرد و در هفت سالگی نیز به آنها نحوه وضو گرفتن را آموزش داد.

والدین و افراد خانواده برای کودکان الگو هستند

وی با بیان اینکه این نقش خانواده در تریبت دینی فرزندان نقشی تمهیدی است،‌ ادامه داد: اعضای خانواده و مخصوصا در این راهکار نقش الگویی دارند مثلا والدین با سلام دادن به فرزندان خود می توانند این مسئله را نه به گوشزد کردن بلکه با الگو قرار دادن خود به فرزند آموزش دهند.

مولف کتاب ” عوامل و آسیبهای وحدت اسلامی از منظر قرآن” گفت: مقام معظم رهبری نیز در سخنان خود پیرامون سبک زندگی اسلامی یادآور شدند که باید بررسی کرده و ببینیم که چرا احترام متقابل در جامعه کم رنگ شده، ‌حقوق ها رعایت نمی شود.

وی با تاکید بر نقش خانواده ها در ایجاد جریانی که بتواند این مشکلات را از چهره ایران اسلامی پاک کند،‌ اضافه کرد: والدینی که می خواهند چنین فرزندانی داشته باشند باید اول خودشان این مسائل را رعایت کنند تا بچه هایی که آینده مملکت را می سازند این الگوهایی عینی را از کودکی دیده باشند و این رفتار در شخصیت آنها نهادینه شده باشد.

وی ادامه داد: روش دیگر راهکار تبلیغی است،‌ خانواده ها باید مسائل دینی را در کانون خانواده مطرح کنند و اصول دینی را برای فرزندان بگویند.

حجت الاسلاموسوی گفت: پدرها و مادرها باید زمانی را ویژه این موضوع اختصاص دهند و در این فرجه مباحث اخلاقی و دینی را به فرزندان ارائه کنند،‌همانطور که در سیره حضرت زهرا (س) نیز به این شکل بود.

حضرت فاطمه (س) راهکارهای تمهیدی و ابلیغی را در تربیت فرزندان خود به کار می بستند

وی افزود: این بانوی عظیم الشان ضمن اینکه راهکار تمهیدی را در محیط خانواده برای آشنایی فرزندانشان با مسائل دینی در پیش می گرفتند، خود نیز برای فرزندان الگو بودند مثلا در موردی که بچه ها مشغول کشتی گرفتن بودند، ‌آنها را بجای این فعالیت به تلاش برای نوشتن خط دعوت می کنند.

منبع: مجله سبک زندگی اسلامی

چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۴:۳۵
کد خبر : 95570
بازدیدها: 326

پاسخی بگذارید »