سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

مدارس در سال آینده پنجشنبه‌ ها تعطیل هستند

danesheroz1 بهمن ۲۸, ۱۳۹۲ ۰
مدارس در سال آینده پنجشنبه‌ ها تعطیل هستند

دانش روز: تعطیلی روزهای پنج‌ شنبه مدرسه‌ ها یکی از بحث انگیزترین مباحث در آموزش‌ و پرورش است که با گذشت چند مرحله از اجرای آن باز هم مورد انتقاد قرار دارد.

به گزارش دانش روز، البته وزیر پیشین این وزارت‌خانه معتقد بود که روزهای پنج‌ شنبه در واقع مدرسه دایر است و دانش‌آموزان می‌توانند در این روز به فعالیت‌های فوق‌برنامه اشتغال داشته باشند در حالی که در عمل چنین کاری صورت نگرفته است.

معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش‌وپرورش در نشست خبری خود در باره این موضوع‌  نیز توضیح داد و گفت: درمصوبه شورای عالی آموزش و پرورش، ساماندهی زمان آموزش در ۵ روز نخست هفته ذکر شده است اما بند یا تبصره‌ای که به صراحت تعطیلی پنج‌شنبه‌ها در آن ذکر شده باشد، وجود ندارد. حمیدرضا کفاش در ادامه با بیان اینکه پنج‌شنبه‌ها به دلیل رفع تبعیض از معلمان دوره ابتدایی تعطیل شد، خاطرنشان کرد: زمانی که وزیر فعلی آموزش و پرورش فعالیت خود را آغاز کرد، زمان بازگشایی مدرسه‌ها بود بنابراین در عملی انجام شده قرار گرفت پس مجبور بود که آن را صحیح یا اشتباه اجرا کند.
وی با بیان اینکه برای سال تحصیلی ۹۴ ـ ۹۳ بحث احیای روزهای پنج‌شنبه مد نظر است، گفت: وزیر آموزش و پرورش روز بدون کیف و کتاب را عنوان کردند و کمیته‌ای بعد از آن تشکیل شد تا برای این روز برنامه‌ریزی شود. این در حالی است که پس از تدوین طرح، اعتبار بخشی و تصویب آن، به صورت آزمایشی اجرا می‌شود، هنوز تعداد مدارس اجرای آزمایشی این طرح مشخص نیست اما بودجه آن از محل طرح اعتبار بخشی که ۲۵۰ میلیارد تومان است، پیش‌بینی شده است.
وی در ادامه صحبت‌های خود درباره وضعیت تعطیلی مدارس روزهای پنج‌شنبه در سال آینده اظهار داشت: درسال تحصیلی ۹۴ ـ ۹۳، منهای مدارسی که به شکل آزمایشی طرح را اجرا می‌کنند، بقیه مدارس به شکل موجود فعالیت می‌کنند.
  تدوین برنامه جامع نظام آموزش و ارتقای کیفیت
وی همچنین به تدوین برنامه جامع نظام آموزش و ارتقای کیفیت اشاره کرد و گفت: با توجه به صحبت‌های وزیر آموزش و پرورش، دوره های ارتقای کیفیت مربیان با توجه به نیازهای روز برگزار خواهد شد که با همکاری دانشگاه فرهنگیان رشته مشاوره در مقطع کارشناسی ارشد برای نخستین بار در این دانشگاه راه اندازی شده است.
کفاش تصریح کرد: بر اساس تدوین و استقرار نظام جامع مشاوره تربیتی باید مشاور در تمامی پایه‌های تحصیلی در مدارس حضور داشته باشد که در حال حاضر این مشاوران در مقطع ابتدایی حضور ندارند، اما ما در صدد توسعه حضور مشاور در مدارس ابتدایی نیز هستیم و در این زمینه اتاق فکری متشکل از مشاوران و روان‌شناسان را برای تدوین نظام جامع تشکیل داده ایم که امیدواریم برای سال تحصیلی آینده به تصویب برسد.
ارتباط با سازمان پژوهش، الزامی بودن زنگ نماز و اختیاری بودن شرکت در نماز جماعت مدارس، افزایش مشارکت دانش آموزان در فعالیت های پرورشی، تدوین کتاب رهنمود فعالیت‌های پرورشی، تشکیل اتاق فکر پرورشی، یکپارچه‌سازی آموزش قرآن در مدارس قرآنی، توسعه شبکه های اجتماعی در فضای مجازی از دیگر فعالیت های معاونت پرورشی است که کفاش به آن اشاره کرد.
منبع: حمایت
دوشنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۲ - ۲۲:۰۶
کد خبر : 94183
بازدیدها: 353

پاسخی بگذارید »