یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

«مدارس بستک» ۸ روز پس از زلزله + تصاویر

danesheroz1 دی ۲۰, ۱۳۹۲ ۰
«مدارس بستک» ۸ روز پس از زلزله + تصاویر

دانش روز: از ۱۵ مدرسه شهر بستک، ۳ مدرسه تخریبی هستند، ۳ مدرسه هیچگونه خسارتی ندیدند، ۳ مدرسه نیاز به مطالعات مقاوم سازی دارند و مابقی آسیب‌های جزئی دیدند.

 به گزارش دانش روز،  پنج شنبه ۱۲ دی ماه امسال دو زلزله به قدرت ۵.۵ و ۴.۵ ریشتر، شهر بستک از توابع استان هرمزگان را لرزاند؛ با توجه به وقوع پس لرزه های مداوم، از آن روز تا امروز، دانش آموزان می ترسند که در مدرسه حضور یابند و به همین دلیل کلاس های درس در هفته گذشته تعطیل شد.

شهر بستک دارای ۱۵ مدرسه است که برخی از این مدارس هیچ آسیبی در زلزله ندیدند اما مدارس قدیمی و دارای عمر بیش از ۴۰ ساله، دیگر قابل استفاده نیستند.

محمدحسین ترابی‌زاده معاون فنی سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی فارس در خصوص وضعیت مدارس زلزله زده شهر بستک اظهار داشت: وضعیت مدارس را بعد از زلزله به سه دسته تقسیم می کنیم؛ دسته اول، مدارسی هستند که در زلزله هیچ آسیبی ندیدند و کاملاً پایداری خود را حفظ کردند و جزو مدارس مستحکم هستند.

وی ادامه داد: دسته دوم، مدارسی هستند که عمر بیش از ۴۰ سال دارند که آسیب قابل توجهی دیدند و باید کاملاً تخریب و بازسازی شوند و دسته سوم نیز مدارسی هستند که آسیب های جزئی دیدند اما به سازه ساختمان آسیبی نرسیده است.

* آسیب جدی به ۳ مدرسه ۴۰ ساله در بستک

ترابی زاده اضافه کرد: مقرر شده است که کار عملیات ترمیم و بازسازی مدارس با سرعت بیشتری انجام شود و برای آن دسته از مدارس که آسیب های جزئی دیدند، لازم است که طرح بهسازی لرزه ای پس از انجام مطالعات انجام شود.

وی گفت: از ۱۵ مدرسه شهر بستک، ۳ مدرسه تخریبی هستند، ۳ مدرسه نیاز به مطالعات مقاوم سازی دارند و ۳ مدرسه هیچگونه خسارتی نداشتند و مابقی آسیب های جزئی دیدند.

معاون فنی سازمان نوسازی مدارس کشور اضافه کرد: آن ۳ مدرسه که در زلزله آسیب های جدی دیدند، قبل از وقوع زلزله بر اساس ارزیابی ها، در دستور تخریب و بازسازی قرار داشتند اما به واسطه محدویت منابع، هنوز عملیات تخریب و بازسازی انجام نشده است.

وی ادامه داد: اگر امروز برخی از مدارس به عنوان فضای اسکان آسیب دیدگان استفاده می شود ناشی از نگاه صحیح برنامه ریزان دیروز است لذا امیدواریم با حمایت مسئولان برای اختصاص اعتبار قانون تخریب و بازسازی، آهنگ کار با سرعت بیشتری ادامه یابد.

تصاویر زیر مربوط به مجتمع آموزشی رشد است که هیچ آسیبی در زلزله ندیده است.

 تصاویر زیر نیز مدرسه حاج محمد عبدالکریم زرعونی را نشان می دهد که هیچ خسارتی ندیده است و حتی چادر خانواده های زلزله زده نیز در این مدرسه برپا شده است.

تصاویر زیر مدرسه فاطمیه را نشان می دهد که دارای عمر ۳۵ ساله است و در زلزله آسیب دیده است؛ البته در حیاط این مدرسه نیز تعدادی از خانواده های زلزله زده ساکن هستند.

 

تصاویر زیر مدرسه شهید رجایی که قدمت بیش از ۴۰ سال دارد را نشان می دهد؛ این مدرسه آسیب بسیار زیادی دیده است؛ به طوری که هر لحظه، امکان فرو ریختن مدرسه وجود دارد.

غلامحسین عابری، مدیر مدرسه نمونه شهید رجایی گفت: کلاس های درس دانش آموزان از فردا در نوبت دوم مدرسه لیاقت برگزار می شود.

تصاویر زیر نیز به دبیرستان مصطفویه اختصاص دارد که در زلزله آسیب جزئی دیده است؛ علی سلمانی مدیر این دبیرستان که ۲۲۰ دانش آموز دارد، اظهار داشت: در این مدرسه، ۳ سال است که دانش آموزان تحصیل می کنند؛ بعد از زلزله، وضعیت مدرسه را ارزیابی کردیم و متوجه شدیم که در ساختمان اصلی از نظر سازه ای مشکل نداشتیم؛ البته تَرَک خوردگی هایی در دیوار وجود داشت و یکی، دو مورد نیز شیشه ها شکسته بود.

وی ادامه داد: سقف سالن مدرسه که مربوط به چندین سال گذشته است، ضربه دیده و بخشی از دیوار شکسته است؛ دیوار انباری مدرسه نیز که ساختمان قدیمی است، شکسته است.

سلمانی گفـت: با توجه به اینکه زلزله و پس لرزه های آن بسیار زیاد بود، کلاس در هفته گذشته تشکیل نشد اما از فردا کلاس ها برپا می شود البته با وجود پس لرزه ها، پس از صحبت با مدیران و جلسه با رئیس اداره، قرار شد که امتحانات در حیاط مدرسه برگزار شود.

وی افزود: با وجود سرما و حتی بارندگی، برای در نظر گرفتن امنیت دانش آموزان و با توجه به اینکه مدرسه سه طبقه است و پله های اضطراری نداریم، امتحانات در حیاط مدرسه برگزار می شود.

گزارش و تصاویر از مریم عابدینی/فارس

جمعه ۲۰ دی ۱۳۹۲ - ۱۰:۵۷
کد خبر : 86659
بازدیدها: 528

پاسخی بگذارید »