یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

مخالفت اسد با پیشنهاد واشنگتن

danesheroz1 تیر ۲۴, ۱۳۹۲ ۰
مخالفت اسد با پیشنهاد واشنگتن

دانش روز: مفتی کل سوریه در گفتگو با یک رسانه عربی تاکید کرد: آمریکا در آغاز جنگ علیه عراق خواستار توقف پشتیبانی سوریه از مقاومت شده بود اما بشار اسد این خواسته را رد کرد

به گزارش دانش روز، “شیخ بدرالدین حسون” مفتی کل سوریه در گفتگو با شبکه المنار اظهار داشت: در زمان جنگ عراق (سال ۲۰۰۳) “کالین پاول” وزیر امور خارجه آمریکا در سفر به سوریه خواستار توقف حمایتهای دمشق از مقاومت در برابر پایان دادن به انزوا و تحریکات بین المللی علیه سوریه شد که بشار اسد با این پیشنهاد مخالفت کرد.

وی افزود: پس از آن چندین هیئت آمریکایی به سوریه آمدند و من با گروهی از نمایندگان کنگره دیدار کردم. خواسته اصلی آنها در این دیدارها که در راستای جلب رضایت دشمن صهیونیستی قرار داشت، توقف حمایت سوریه از مقاومت بود. ما با صراحت کامل به آنها چندین مرتبه گفتیم که مشکلی با یهودیان نداریم، بلکه مشکلی اصلی ما با کسانی است که به فلسطین آمدند و با آواره کردن ۵ میلیون نفر از ساکنان آن، این کشور را به وطن خود تبدیل کردند.

شیخ حسون تاکید کرد: پاسخ ما به آنها این بود که شما فلسطینیان را به وطنشان بازگردانید تا ما حمایت از مقاومت را متوقف کنیم، اما تا زمانی که یک فلسطینی در خارج این کشور و یک سوری در خارج از محل تولدش در جولان باشد، مقاومت برای بازگرداندن آنها ادامه خواهد داشت.

وی افزود: بعدها این درخواستها از برخی کشورهای عربی نیز شنیده شد که ما همان پاسخ ها را به آنها دادیم. هم اکنون نیز پس از گذشت بیش از دو سال از بحران سوریه پیشنهاد می دهند که با توقف حمایت سوریه از مقاومت بحران را پایان می دهند. امروز هدف آنها از برگزاری نشست ژنو هم، دست کشدن سوریه از مقاومت و ایجاد دولتی است که با اشغالگران صهیونیست در صلح باشد.

مفتی کل سوریه تاکید کرد: این شروط را ملت سوریه نمی پذیرند و این پیشنهادها جزو اختیارات رئیس جمهور یا دولت نیست، بلکه اصول و ارزشهای ملت سوریه است.

وی در بخش دیگری از این گفتگو درباره سیاستهای حماس درباره بحران سوریه اظهار داشت: از حماس نمی خواهم از سوریه حمایت کند، بلکه می خواهم به اعراب و مسلمانان متذکر شوم که چه کسی بود که با کمک تسلیحاتی به غزه سبب ادامه مقاومت آنها شد؟ ما از آنها می خواهیم که واقع گرا باشند و آنچه که سوریه به آنها ارائه کرده را به یاد داشته باشند.

منبع:مهر

دوشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۲ - ۰۹:۰۴
کد خبر : 37769
بازدیدها: 234

پاسخی بگذارید »