شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

محصص: تاکتیک اول استقلال و پرسپولیس گل نخوردن بود

danesheroz1 دی ۲۹, ۱۳۹۲ ۰
محصص: تاکتیک اول استقلال و پرسپولیس گل نخوردن بود

دانش روز: مدرس رسمی فیفا گفت: عملکرد تیم های استقلال و پرسپولیس در دربی ۷۸ باید از دو جنبه تاکتیکی و روانی بررسی شود

به گزارش دانش روز، مرتضی محصص گفت: دربی ۷۸ نشانی از یک بازی خوب و مهیج را نداشت. تنها نکته مثبت این بازی را می‌توان در پر شدن ورزشگاه آزادی جستجو کرد که بعد ا ز ماه‌ها صندلی‌های این ورزشگاه پر شده بود.

وی ادامه داد: اما وقتی فاکتور تماشاچی را در این بازی ندید بگیریم حرفی برای گفتن باقی نمی‌ماند چرا که عملکرد دو تیم در داخل زمین به گونه ای نبود که بتوان امروز در مورد آن صحبت کرد. متأسفانه بازیکنان دو تیم در طول ۹۰ دقیقه فقط به دنبال بسته نگاه داشتن دروازه خود بودند.

محصص دلیل این موضوع را تنها ترس از شکست دانست و گفت:این بازی یک بازی خاص است. این واقعیتی انکار ناپذیر است. تیم بازنده تحت شدیدترین فشار هار هم از جانب هوادارانش و هم از جانب رسانه‌ها قرار می‌گیرد به همین دلیل هیچ یک از دو تیم ریسک نمی‌کنند. چون به هر حال نتیجه مساوی هزار برابر بهتر از باخت در این بازی به خصوص است.

وی این نگاه به دربی را دلیلی اصلی تساوی‌های پی در پی و تکراری این بازی عنوان کرد و گفت : تا وقتی این نگاه وجود داشته باشد نباید انتظار بازی خوب و پر گل را از مصاف‌های رو در روی این دو تیم داشته باشیم. چرا که هم آبی‌ها و هم قرمزها در این بازی اول به دنبال نباختن هستند.

این کارشناس فوتبال کشورمان در ادامه گفت : وجود این نگاه خود به خود جلوی تفکرات هجومی مربیان و حتی بازیکنان را می‌گیرد و اجازه نمی‌دهند که آنان در این بازی به بازی هجومی فکر کنند. اگر در این بازی‌ها هر ۱۰ دقیقه شاهد یک حمله نصف و نیمه هستیم فقط به دلیل خلاقیت بازیکنان و البته فشاری که از سوی هوادار به زمین منتقل می‌شود است.

محصص در ادامه در خصوص بار فنی دربی ۷۸ گفت : تاکتیک اول هر دو تیم تاکتیک گل نخوردن بود. دو تیم با توجه به این موضوع که می‌دانستند که قدرت هر دو تیم در کناره های زمین است بیشتر بازیکنانشان را در جناحین متمرکز کرده بودند و وسط زمین خالی بود. این تمرکز بیش از حد باعث شده بود که بازیکنان در کناره های زمین درگیری زیادی با هم پیدا کنند که همین موضوع یکی از دلایل اصلی زیبا نشدن بازی بو د.

وی ادامه داد: تاکتیک دوم دو تیم تاکتیک تخریبی بود. این تاکتیک به این معنی است که بازیکنان در زمین موظف هستند به هر قیمتی که شده است بازی حریف را خراب کنند و اجازه ندهند که تیم مقابل بر نام‌هایش را پیاده کند. این تاکتیک که به قول معروف بازی خراب کن است وقتی که از سوی دو تیم اجرا شود مشخص است که نباید انتظار بازی زیبایی را داشت.

وی شناخت دو تیم از هم را از دیگر دلایل زیبا نبودن دربی ۷۸ معرفی کرد و گفت : بازیکنان دو تیم در اردو های تیم ملی با هم هستند و به خوبی از هم شناخت دارند. خب طبیعی است وقتی این شناخت به بالاترین حد خود برسد دیگر بازی کردن مقابل هم راحت نیست چرا که بازیکنان دو تیم به هر نحوی که بازی کنند به دلیل همان شناخت کارایی لازم را ندارند. البته این کارایی با توجه به قرار گفتن در فضای دربی به شکل باور نکردنی افت پیدا می‌کند.

منبع: دانا

یکشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۲ - ۱۴:۵۶
کد خبر : 88527
بازدیدها: 356

پاسخی بگذارید »