جمعه ۱۱ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

محرومیت آق تپه در کنار مهرشهر خوش نشین/گزارش

danesheroz1 مرداد ۲۱, ۱۳۹۲ ۲
محرومیت آق تپه در کنار مهرشهر خوش نشین/گزارش

دانش روز: در منطقه ۱۲ کرج درست در همسایگی مناطق خوش نشین مهرشهر با خانه های چند صد متری مجلل در آن طرف بلوار در محله راه آهن و آق تپه کسی باور نمی کند که خانه های آلونک شکل، کوچه های خاکی، فاضلاب روان، زباله های انباشت شده و بازی کودکان معصوم میان تلی از زباله ها تصویرگر منطقه ای محروم در کلانشهر کرج باشد.

به گزارش دانش روز، زندگی در فضاهای فرسوده و قدیمی شهر با افسردگی، اغتشاش، هرج و مرج و فقدان مشارکت اجتماعی همراه است و در یک کلام زندگی سالم شهری در این محله ها جریان ندارد. بر این اساس یکی از ضرورت های مهم شهرنشینی در عصر حاضر نوسازی بافت های فرسوده شهری است.

موضوع بهسازی بافتهای فرسوده شهرها در یکی دو دهه گذشته مورد توجه برنامه ریزان و مدیران شهری قرار گرفته و کم و بیش اقدامهایی هم در این زمینه انجام شده است ولی خارج از روح سود جویانه که در اکثریت طرح های بهسازی و نوسازی شهری حاکم بوده، اکثر آنها به سرانجام نرسیده و با مشکلات زیادی روبرو هستند.

از مشخصات این بافت ها می توان به عرض کم خیابان ها، غیر مقاوم بودن آنها، متروکه شدن برخی از ساختمان ها، توان مالی پایین ساکنان و خدمات رسانی ضعیف اشاره کرد. احیای بافت های فرسوده می تواند ارزش فضای منطقه ای را ارتقا داده و رغبت شهروندان به سکونت در آن را افزایش دهد.

شهر سالم با انسان های سالم معنا می یابد و هر دو موجب به وجود آمدن جامعه ای سالم و پویا خواهند شد. رشد سریع شهرنشینی در دهه های اخیر و بی توجهی به ابعاد کیفی زندگی انسان، پیامدهای نامطلوب بر سطح سلامت فردی و اجتماعی شهروندان به دنبال داشته است.

امکانات بهتر و آب و هوای خوب باعث می شود تا یک منطقه مورد استقبال افراد مرفه جامعه قرار گیرد و در نتیجه قیمت خانه و زمین بالا برود و کسانی که پول و سرمایه بیشتری دارند در آن مناطق زندگی کنند. و در این صورت است که بالا شهر و پایین شهر به وجود می آید. طبیعتا پایین شهر تجمع انسانها بیشتر، خانه ها کوچکتر و امکانات رفاهی در مقابل تعداد جمعیت در حالت استانداردی نیست و توزیع خدمات شهری در این مناطق به صورت یکسان ارائه نشده، و این موضوع باعث بروز مشکلات زیادی است، ولی این موضوع نباید یادمان برود که همیشه بالا شهرها بعد از پایین شهرها به وجود آمدند.

در جامعه ما متاسفانه فرهنگ وابسته به پول است و به اشتباه می گویند پایین شهری ها کمی فرهنگشان پایین تر است در صورتی که این درست نیست خیلی از هنرمندان و افراد برجسته کشور ما و در دنیا اهل پایین شهر خودشان بودند.

حال این سوال در ذهن نقش می بندد که چگونه در مناطق مختلف شهر، قیمت خانه ها و حتی فرهنگ ساکنان آن محلات باید متفاوت باشد؟

اگر بخواهیم جوابی شفاف پیدا کنیم باید به مطالعه زمانی بپردازیم که هنوز جایی به نام “شهر” ساخته نشده بود. عوامل متعددی برای ایجاد یک شهر وجود دارند، پروژه های عمرانی، ساخت پل های بزرگ، حفر تونل های عمیق و ساخت سد هایی با ظرفیت بالا، کشف منابع طبیعی مانند  چاه های نفت و گاز، بنا های تاریخی و مذهبی و… همگی از عمده ترین دلایل تشکیل شهر ها بوده اند.

هنگامی که راه آهن در یک شهر در حال ساختن است، اولین گروهی که به این مکان مهاجرت می کنند، عموماً قشر کارگر هستند که برای پیشبرد این هدف به اینجا می آیند و در شهرک هایی که برای سکونتشون در نظر گرفته شده، ساکن می شوند. اگر پروژه ی ساخت راه آهن، مدتها طول بکشد، زندگی کارگران این ناحیه، به شهرک ها وابسته می شود و به نوعی، پس از ساخته شدن راه آهن هم ماندگار می شوند و اولین شهروندان این ناحیه به حساب می آیند.

به مرور، مناطق جدید شهری، متفاوت از مناطق کارگر نشین به وجود می آید و گسترش پیدا می کنند طبقه کارگر عموماً از نظر اقتصادی توانایی پیشرفت زندگی فعلیشان را ندارند و به این ترتیب، با پیشرفت مناطق جدید، کارگران بدون پیشرفت چندانی، محله زندگی خودشان رو حفظ می کنند ،علاوه بر این، مراکز خرید، مدارس جدید، مراکز تفریحی، و، همه در میان شهروندانی رایج می شود که توانایی مالی استفاده از این ها رو دارند و همه این مسائل مرغوبیت قسمت های مختلف شهر رو بالا می برد و این تفاوت هر روز بیشتر از روز قبل شدت میگیرد و در نهایت، لفظ “بالا شهر” و “پایین شهر” به وجود می آید، این در صورتی است که امید به زندگی هم به شرایط اقتصادی بالا و پایین شهر بستگی پیدا می کند و همینطور رژیم غذایی، درجه تحصیل، کیفیت زندگی همه و همه دست به دست هم می دهند تا بالا و پایین شهر به وجود بیاید.

در دوره شتابان شهرنشینی در کرج شاهد به وجود آمدن محله های بزرگ و کوچک هستیم که به نوعی گویای پراکندگی امکانات رفاهی هستند.

در محدوده مهر شهر که وقتی نامش به میان می آید، یاد خانه های چند ۱۰۰ متری می افتیم، منطقه وجود دارد به نام حسین آباد، که با منطقه مهرشهر به اندازه یک بلوار فاصله دارد ولی اقشار ساکن در این منطقه از اقشار کارگر و آسیب پذیر جامعه شهری کرج هستند.

یکی از اهالی همین محله بعد از پیگیری های طولانی در رابطه با گرفتن امتیاز از خدمات شهرداری منطقه، و با توجه به بی نتیجه ماندن این پیگیری ها، بر آن می شودتماس بگیرد تا از این طریق بتواند کاری از پیش ببرد.

حامد حسینی از اهالی منطقه آق تپه بعد از تماس ، ما را ترغیب کرد که از محله دیدن و گزارشی تهیه کنیم. در این خصوص در یک روز تعطیل بر آن شدیم تا به این منطقه سری بزنیم و از نزدیک با این منطقه و اهالی آشنا شویم.

در میان راه از منطقه مهر شهر رد می شدیم، در راه از خانه های عبور می کردیم که فاصله درب حیاط تا در ورودی خانه چند ۱۰۰ متری و گاهی چند هزار متر بود، خیابان ها ساکت و آرام، کف خیابان با آسفالات یک تکه فرش شده بود در ابتدا و انتهای کوچه سطل زباله مکانیزه وجود داشت.

دیوارهای کوچه ها هم، پر از گیاهان زیبای بود که از سرو کله کوچه بالا رفته و باعث سر سبزی شده بودند و مانند لباس زیبای بر قامت کوچه خود نمایی می کردند، از در خانه یکی از این اهالی محله ماشینی خرامان خرامان بیرون آمد که مدلش را تا به حال ندیده بودیم داشت یادمان می رفت برای چه موضوعی آمده ایم.

بعد از گذشت مدت زمانی، تقریبا به نزدیکی آنجا رسیدیم ولی باز کمی راه مانده بود، به گفته حسینی که در اولین صحبت تلفنی یاد آور شده بود که بخشی از محله آسفالت ندارد و بعضی از تاکسی ها به اینجا نمی آیند، در ادامه مسیر اتومبیلی کرایه کرده و به راه ادامه دادیم وقتی اتومبیل از کوچه ها می گذشت حس می کردیم اینجا دیگر کرج نیست، در انتهای خیابان اتومبیل متوقف شد و راننده گفت اینجا خیابان اسلامی ۷ است پیاده شدیم و از دور مردی را دیدم که با لبخند به سوی ما می آمد متوجه شدیم حسینی است.

انباشت زباله سلامت ساکنان را به خطر انداخته است

حسینی در ابتدا گفت: برای همه مدیران در شهرداری منطقه ۱۲ نامه نوشتیم ولی ره به جای نبردیم، همینطور که قدم می زدیم در محوطه بوی نامطبوعی می آمد و زباله های زیادی هم روی هم تلمبار شده بود.

حسینی در ادامه با اشاره به این مطلب گفت: وقتی هوا تاریک می شود، به علت نبودن روشنایی در خیابان و کوچه ها کسی نمی تواند از خانه بیرون بیاید چون محله پر از سگ های ولگرد می شود.

حسینی با تاسف سری تکان داد و افزود: ماشین حمل زباله ماهی یک بار نیز برای بردن آشغالها نمی آید، به همین جهت اهالی محله وقتی آشغالها به مقدار زیادی می رسد آنها را آتش می زنند که این نیز برای محیط زیست و افرادی که در اینجا زندگی می کنند مشکل زاست.

حسینی گفت: جوی آبی که می بینید بوی نامطبوعی می گیرد و بعضی اهالی نیز با بی دقتی اشغالها را به درون جوی آب می ریزند و باعث می شوند بهداشت محیط به خطر بیفتد، برای پیگیری این وضعیت بارها و بارها به سراغ مسئولان رفته و تا به حال جوابی نگرفته ایم، در این محل بیش از ۳۰۰ خانوار زندگی می کنند که بعضی از این اهالی بیش از ۲۰ سال است که در این محله زندگی می کنند.

وی افزود: شهرداری منطقه، ماهی یک بار جوی آب را لایه روبی می کند ولی آشغالهای را که لایه روبی شده و از داخل جوی آب بیرون کشیده شده، در کنار جوی آب باقی می ماند و بعد از گذشت یکی دو روز با وزش باد دوباره این آشغالها به درون جوی آب ریخته می شوند.

مشکلات محله به قدری زیاد است که اگر بخواهیم به همه آنها اشاره کنیم حوصله خواننده محترم سر رفته و هدف ما نیز کمی کم رنگ به نظر خواهد رسید در این خصوص می توانم بگویم که اهالی در شرایط خیلی بدی به سر می برند و چشم انتظار یاری شهرداری منطقه هستند.

در این خصوص به مسئولان محترم شهرداری منطقه تماس گرفتیم تا ببینیم چه چاره ای اندیشیده اند.

به سراغ معاونت عمرانی منطقه رفتیم.

مهندس فرشاد افزود: زمین های این محله در حریم مصوب شهرداری قرار گرفته اند  و بعضی از اهالی به طور غیر مجاز شروع به ساخت و ساز کرده اند.

لجن لایروبی جوی ها در محله رها شده

نکته مهمی که باید به آن پرداخته شود این است که بعضی از این اهالی ۲۰ سال است که در این محل زندگی می کنند، اگر قرار است که در این محل بلوار یا هر چیز دیگری ساخته شود چرا در این ۲۰ سال ساخته نشده است، و چرا شهرداری پس از لایه روبی جوی آب لجن های بیرون کشیده شده از جوی را در محوطه رها کرده و اصلا به فکر بهداشت و سلامت افرادی که در آنجا ساکن هستند، نیست.

فرشاد در این زمینه گفت: ما حق را به شما و اهالی محله می دهیم شهرداری در این زمینه کوتاهی کرده و در جهت رفع این کوتاهی در یک عملیات ۱۵ روز کناره های این جوی جدول کشی می شود.

ما نیز این را به فال نیک گرفتیم و با تماس با حسینی متوجه شدیم که فردای همان روز ترتیب اثر داده شده و کارگران مشغول کارند و به طور یقین دعای خیر اهالی محله شامل حال مسئولانی خواهد شد که دلسوزانه به دنبال حل مشکلات مردم هستند.

ولی همچنان مشکلات کمبود خدمات شهری در این منطقه ادامه دارد و پس از پیگیری های زیاد تاکنون جوابی از دیگر قسمت های شهرداری منطقه دریافت نکردیم، مثل اینکه چرا ماشین حمل زباله کم لطفی می کند و ماهی یک بار به آنجا سر می زند؟ چرا بعد از گذشت مدتها هنوز معابر این محله آسفالت نشده؟ چرا هنوز محله از فاضلاب بی بهره است و سوال های دیگری که در عکس ها به وضوح می شود به آنها پی برد…

207 copy 201 copy 202 copy 203 copy 204 copy 205 copy 206 copy

گزارش و عکس: ساره نوری

منبع:مهر

دوشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۲:۰۲
کد خبر : 49654
بازدیدها: 1,389

۲ دیدگاه »

 1. یه آشنا فروردین ۳۰, ۱۳۹۴ در ۱۲:۳۳ ب٫ظ - Reply

  در اینکه مشکلات ومعضلاتی وجود داره شکی نیست.اما اینکه اینطور وانمود کردی که یکسری مردم بی فرهنگ لاابالی اینجا هستن اشتباه بزرگیه مردم آقتپه بسیار مومن و وفادار به انقلاب هستن . اینرو تعداد شهدا ومساجد اینجا تایید میکنه. اونوقت وضع فرهنگ وحجاب تومهرشهر چجوریه !!!!!خیانت وبی توجهی مسولین بجای خود اما شما هم حواست باشه چی میگی.

 2. امیرعلی زمانی فروردین ۲۴, ۱۳۹۵ در ۵:۳۹ ب٫ظ - Reply

  یدگاه شما در انتظار تایید است.

  متاسفانه من اگر جای مسوولین بودم این مناطق رو با بولذر یکسان می کردم متاسفانه
  این مناطق به علت اینکه از اول هم به صورت زوری تصرف شده اند و مردمانش
  ریالی مالیات وعوارض نمی پردازن پس
  نباید انتظار رفاه داشته باشن
  بگذریم
  که متاسفانه مشکلات دراین مناطق
  بسیار بالا هست و کالا باید این مناطق
  جمع بشوند
  چون اصالت ندارن و فقط مشکل ساز هستن

پاسخی بگذارید »