پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

با تصويب لايحه اصلاح قوانين تنظيم جمعيت و خانواده

محدودیت‌های ۲۰ ساله افزایش جمعیت لغو شد/مرخصی نه ماهه به مادران و دو هفته‌ای به همسران

danesheroz اسفند ۲, ۱۳۹۱ ۰

با تصویب اصل ماده واحده لایحه اصلاح قوانین تنظیم جمعیت خانواده ضمن لغو محدودیت‌های ۲۰ ساله افزایش جمعیت مرخصی نه ماهه به مادران و مرخصی تشویقی دو هفته‌ای به همسران لازم الاجرا شد

نمایندگان در جلسه علنی امروز (چهارشنبه ۲ اسفند) با تصویب اصل ماده واحده لایحه اصلاح قوانین تنظیم جمعیت و خانواده موافقت کردند.

براین اساس از تاریخ لازم الجرا شدن این قانون کلیه محدودیتهای مقرر در قانون تنظیم جمعیت و خانواده مصوب ۱۳۷۲ و اصلاحات آن و سایر قوانین که براساس تعداد فرزند برای والدین شاغل یا فرزندان آنان ایجاد شده است لغو می‌گردد.

هم چنین دولت می‌تواند هر ۵ سال یک بار با توجه به سرشماری‌های عمومی نفوس ترکیب جمعیتی و شاخص‌های سیاسی، امنیتی، اقتصادی و اجتماعی در چارچوب سیاست‌های کلی نظام و با رعایت شاخص‌های مندرج در قوانین برنامه ۵ ساله با ارائه لایحه به مجلس شورای اسلامی نسبت به برقراری امتیازات یا ایجاد محدودیت‌ها براساس تعداد فرزندان اقدام نماید.

در ادامه مرخصی زایمان مادران به ۹ ماه افزایش می‌یابد و همسر آنان نیز از دو هفته مرخصی اجباری(تشویقی) برخوردار می‌شود.

این قانون به مادرانی که سن فرزند آنان به ۹ ماهگی نرسیده است تسری می‌یابد و مادر می‌تواند تا سن ۹ ماهگی نوزاد از مرخصی زایمان استفاده نماید.

پس از اظهار نظر موافقان و مخالفان نمایندگان با ۱۵۵ رای موافق، ۵ رای مخالف و ۸ رای ممتنع از مجموع ۲۰۹ نماینده حاضر با تصویب اصل ماده واحده و اصل این لایحه موافقت کردند.

چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۱ - ۰۷:۴۹
کد خبر : 7420
بازدیدها: 198

پاسخی بگذارید »