یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

محبوب ترین افراد نزد خدا را بشناسید

danesheroz بهمن ۳۰, ۱۳۹۱ ۰

نزد خدا چیزی محبوب تر از مؤمن توبه کننده یا زن مؤمنه توبه کننده نیست

در نظام اخلاقی و عرفانی اسلام، توبه جایگاه بسیار پر اهمیتی دارد. انسان با این رفتار خود، روحش را برای عروج معنوی و بازگشت به دنیای پاکی و نور، آماده می سازد.

اهمیت توبه، تا آن جاست که خداوند از این کار بنده، بسیار شادمان می گردد، چنان که در حدیث آمده است: «خداوند از توبه بنده اش بیش از کسی که مرکب و توشه خود را در بیابان در یک شب تاریک گم کرده و سپس آن را بیابد شاد می گردد.»۱

یا اینکه قرآن کریم در تعبیری بسیار لطیف توبه کنندگان را مورد محبت و دوستی خدا می داند:
«إِنَّ اللهَ یُحِبُ التُّوّابِینَ»۲؛ خداوند، توبه کنندگان را دوست دارد.

پیامبر گرامی اسلام صلّی الله علیه و آله و سلّم می فرمایند:
«لیسَ شَیءٌ أحَبُّ إلَی اللهِ مِن مُؤمنٍ تائبٍ أو مُؤمنهٍ تائبَهٍ»۳؛ نزد خدا چیزی محبوب تر از مؤمن توبه کننده یا زن مؤمنه توبه کننده نیست.

همین که کسی محبوب خدا واقع شود و حضرت حق او را دوست بدارد، اهمیت توبه را می رساند. این دوست داشتن، بارانی از رحمت الهی را بر قلب و روح انسان فرو می ریزد و از نعمت های فراوانی برخوردار می شود.

اگر کسی، دیگری را واقعا دوست داشته باشد با او چه می کند؟ در این نوع دوستی های واقعی در دنیای انسانیت، بهترین حمایت ها از او صورت می گیرد، اگر گرفتار شد گرفتاری اش را برطرف می نماید و بقیه کمک ها و حمایت های دیگر. این در دنیای آدم های محدود و ناقص و نیازمند است، حال اگر خداوند قادر بی نیاز، انسان را دوست بدارد، چه اتفاقی خواهد افتاد؟

منبع:
۱. اصول کافی، ج۲، باب التوبه.
۲. سوره بقره، آیه ۲۲۲.
۳. بحارالانوار، ج۶، ص۲۱.
۴. عرفان و عبادت، ص۴۴۳-۴۴۴.

دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۱ - ۰۸:۲۳
کد خبر : 7222
بازدیدها: 231

پاسخی بگذارید »