چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

مجموعه فونت‌ های پرکاربرد فارسی + دانلود

danesheroz1 اسفند ۷, ۱۳۹۲ ۰
مجموعه فونت‌ های پرکاربرد فارسی + دانلود

دانش روز: ۳۹ فونت متنی و گرافیکی فارسی پس از اصلاح و استاندارد سازی، برای استفاده علاقه‌ مندان در وب‌گاه scict.ir ارائه شد

به گزارش دانش روز، به نقل از واحد ارتباطات دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی، فونت‌های فارسی اغلب در انطباق با استانداردهای ملی و بین‌المللی و همچنین از نظر قواعد زیباشناختی، کاستی‌های بسیاری دارند. از این رو کارگروه خط و زبان فارسی در محیط رایانه‌ای دبیرخانه شورای عالی اطلاع‌رسانی، اصلاح و استاندارسازی ۳۹ خانواده فونت فارسی را در دستور کار خود قرار داد.


از مهم‌ترین ویژگی‌ فونت‌های اصلاح شده می‌توان به تنظیم درهم‌رفتگی (kerning) حروف و کاهش تقریبا ۱۰ درصدی طول متن در برخی فونت‌ها اشاره کرد که در کنار افزایش زیبایی متن، کاهش حجم صفحات یک کتاب، کاهش مصرف کاغذ و هزینه را موجب می‌شود.
پشتیبانی از نیازهای خاص زبان‌های هم‌خانواده فارسی مانند عربی، پشتو، اردو و کردی نیز از دیگر ویژگی‌ فونت‌های اصلاح شده محسوب می‌شود که با چنین رویکردی شاهد حفظ و افزایش نفوذ فرهنگی در کشورهایی که از این زبان‌ها استفاده می‌کنند، خواهیم بود.
تصحیح محل اعراب، امکان درج فونت در فایل‌های PDF، مطابقت با آخرین نسخه استاندارد یونی‌کد، استاندارد ملی ۶۲۱۹، استاندارد‌ Adobe Glyph Naming  نیز در فونت‌های یاد شده انجام شده است.
همچنین مناسب سازی حالت نرمال ۱۰ فونت از این مجموعه مانند لوتوس، بدر و نازنین برای استفاده در وب در اندازه ۵ P.T انجام شده است.
گفتنی است در این مجموعه سعی شده است برای برخی از فونت‌های پرکاربرد مانند لوتوس اگر غیر از حالت نرمال حالت‌های ایتالیک و بولد نیز وجود دارد استاندارسازی صورت گیرد، بنابراین این مجموعه بالغ بر ۵۹ حالت مختلف از ۳۹ فونت فارسی است.

  مشخصات
حجم: ۳.۷۵ مگابایت
فرمت فایل: ttf
اجرا در: ویندوزهای XP, 7, 8
امتیاز:


  راهنمای نصب
  در ویندوز ۷: فونت ها را انتخاب کنید سپس راست کلیک کرده و گزینه Install را بزنید.

  در ویندوز XP: کافی است فونت ها را به مسیر C:\Windows\Fonts کپی کنید.


منبع: باشگاه خبرنگاران
چهارشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۲ - ۲۲:۱۸
کد خبر : 95605
بازدیدها: 256

پاسخی بگذارید »