چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

مجلس فردا کابینه یازدهم را بررسی می کند

danesheroz1 مرداد ۲۰, ۱۳۹۲ ۰
مجلس فردا کابینه یازدهم را بررسی می کند

دانش روز: بررسی برنامه و صلاحیت وزیران پیشنهادی دولت یازدهم دستور کار جلسات علنی مجلس در هفته جاری است که از فردا در صحن مجلس شورای اسلامی آغاز می شود

به گزارش دانش روز، نمایندگان مجلس شورای اسلامی روز دوشنبه ( فردا) بررسی برنامه و صلاحیت وزیران پیشنهادی کابینه یازدهم را مورد بررسی قرار می دهند.

مجلس تا پایان هفته هر روز در دو نوبت جلسه علنی تشکیل خواهد داد.

طبق ماده ۲۰۶ آئین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی قبل از تشکیل اولین جلسه بررسی برنامه های دولت و اخذ رای اعتماد هیات وزیران، نمایندگان مخالف و موافق برنامه، خط مشی و اصول کلی و ترکیب هیات وزیران و نیز نمایندگان مخالف و موافق هر یک از وزیران به تفکیک برنامه و هر وزیر در برگه های جداگانه یا دستگاه الکترونیک ثبت نام می کنند.

هر یک از نمایندگان حق دارند تمام یا قسمتی از وقت خود را در اختیار نماینده دیگر قرار دهد. در شروع بحث در مورد هیات وزیران، رئیس جمهور برنامه دولت را تشریح و ضمن معرفی وزیران از ترکیب هیات وزیران دفاع خواهد کرد.

پس از آن مجلس، بررسی برنامه دولت و ترکیب هیات وزیران را با اظهارات پنج نفر از نمایندگان مخالف و پنج نفر از نمایندگان موافق با حفظ ترتیب یک نفر مخالف و یک نفر موافق و هر کدام برای ۱۵ دقیقه انجام خواهد داد.

رئیس جمهور یا کسانی که او تعیین خواهد کرد به سوالات و اظهارات مخالفان پاسخ می دهند. مجموع مدت نطق اولیه رئیس جمهور و دفاعیات اخیر دو و نیم ساعت خواهد بود.

در پی اظهارات و دفاعیات رئیس جمهور، مجلس شور در مورد برنامه ها و صلاحیت هر کی از وزیران را به صورت جداگانه آغاز خواهد کرد. در مورد هر وزیر دو نفر ازنمایندگان مخالف و دو نفر از نمایندگان موافق با حفظ ترتیب یک نفر مخالف و موافق هر کدام برای مدت ۱۵ دقیقه فرصت خواهند داشت.

پس از آن وزیر و در صورت صلاحدید رئیس جمهور به مدت سی دقیقه برای دفاع از برنامه و صلاحیت وزیر مطروحه وقت خواهند داشت.

بحث و بررسی برای تک تک وزیران به ترتیب حروف الفبای وزارتخانه به همین شیوه انجام می گیرد. بر این اساس به ترتیب صلاحیت وزیران پیشنهادی وزارتخانه های آموزش و پرورش ، ارتباطات و فن آوری اطلاعات ، اطلاعات ، اقتصاد ، امور خارجه، بهداشت درمان و آموزش پزشکی ، تعاون کار و رفاه اجتماعی، جهاد کشاورزی، دادگستری ، دفاع، راه و شهر سازی ، صنعت معدن تجارت ، علوم تحقیقات و فناوری ، فرهنگ و ارشاد اسلامی، کشور ، نفت ، نیرو و وزرش و امور جوانان بررسی می شود .

رئیس جمهور می تواند با استفاده از وقت وزیران در پایان به طور یک جا از آنان دفاع کند. پس از آن رای گیری به عمل می آید و شمارش و اعلام نتیجه آراء پس از رای گیری برای همه وزیران صورت خواهد گرفت.

سوالات کتبی نمایندگان در طول مدتی که برنامه دولت مطرح است از طریق رئیس مجلس به رئیس جمهور یا وزیر مربوط داده خواهد شد.

طبق تبصره ۲ این ماده چنانچه مجلس به یک یا چند وزیر رای اعتماد نداد و یا وزارتخانه ای به هر دلیل وزیر نداشته باشد رئیس جمهور موظف است با رعایت اصل ۱۳۵ قانون اساسی حداکثر قبل از سه ماه فرد یا افراد دیگری را برای اخذ رای به مجلس معرفی کند.

به گزارش مهر، مجلس از فردا به مدت ۳ روز در دو نوبت صبح و بعد از ظهر بررسی کابینه را در دستور کار خود قرار داده است و با توجه به اینکه بررسی کابینه دولت دهم در مجلس با ۲۱ وزیر پیشنهادی ۵ روز به طول انجامیده بود و پیش بینی می شود بررسی کابینه یازدهم نیز بیش از سه روز به طول بیانجامد.

منبع:مهر

یکشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۲ - ۱۰:۱۸
کد خبر : 49151
بازدیدها: 217

پاسخی بگذارید »