جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

مجسمه نخل بر دروازه ورودی کرج به تهران می‌‌نشیند

danesheroz1 مهر ۲۹, ۱۳۹۲ ۰
مجسمه نخل بر دروازه ورودی کرج به تهران می‌‌نشیند

دانش روز: سهند حسامیان هنرمند مجسمه‌ ساز در حال آماده‌ سازی مجسمه‌ ای در قالب یک نخل است که این مجسمه در دروازه ورودی کرج به تهران می‌نشیند.

به گزارش دانش روز، سهند حسامیان هنرمند مجسمه‌ ساز درباره مجسمه‌ های جدیدی که برای شهر تهران ساخته است  گفت: خاطره به یاد می‌ماند مجسمه‌ای است که به سفارش سازمان زیباسازی ساخته شد و تحویل این سازمان نیز داده شد. این مجسمه کاری است که در نمایشگاه انفرادیم حدود یک سال و نیم پیش در گالری “آن” به نمایش گذاشته بودم که جنس آن از آهن است. مدیران سازمان زیباسازی آن را دیده و پسندیدند.

وی ادامه داد: این نمایشگاه را به یاد پدرم که تازه فوت شده بود برپا کردم. در نمایشگاه “خاطره به یاد می‌ماند” فرم‌ها به دلیل ارتباط عمیق بین من و پدرم، فضایی شکل را دادند که یاد او را زنده می‌کرد. فرم کار از روی گنبدهای “اورچین”‌؛ گنبدهای کله‌قندی جنوب کشور به استعاره گرفته شده بود. من در آن نمایشگاه از این المان‌های جنوبی استفاده کردم و با یک‌سری تغییرات به فرم‌های حجمی جدیدی رسیدم.

این هنرمند مجسمه‌ساز با ذکر این جمله که قرار نبود این مجسمه‌ها در سطح شهر نصب شوند، بیان کرد: بعد از نمایشگاه طی صحبتی که با مدیران سازمان زیباسازی شهرداری تهران در حوزه حجم داشتم پیشنهاد داده شد که طرح از سوی آنها خریداری و برای فضای شهری ساخته شود.

حسامیان در مورد مکان نصب این اثر توضیح داد: فروردین امسال این مجسمه مدتی کوتاه در باغ فردوس تهران گذاشته شد ولی بعد از آنجا جمع شد. گویا مدیران بخش جانمایی مجسمه‌های شهری تهران مترصد این هستند که جایی برای این مجسمه بیابند و آن را دوباره نصب کنند.

نخلی که به غرب تهران رفت

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود در مورد مجسمه نخلی که برای ورودی غرب تهران می‌سازد، توضیح داد: در حال آماده‌سازی مجسمه‌ای از جنس فولاد و آهن برای ورودی کرج به تهران هستم که تا چند ماه دیگر ساخته و در این مکان نصب خواهد شد.

این هنرمند مجسمه‌ساز در مورد فضای کلی این اثر گفت: در این مجسمه‌ با المان‌های سرو و نخل بازی کردم و به فرمی رسیدم که برگرفته از نخل‌هایی است که در مراسم‌ مذهبی مردم یزد حمل می‌شود.

به گفته حسامیان، این مجسمه ۱۰ متر ارتفاع دارد و عرضش نیز ۸ متر و نیم است و بر پایه‌ای به طول ۲ متر نصب خواهد شد، ضمن اینکه در این مجسمه گره‌چینی‌های اسلامی نیز وجود دارد که با ورقه‌هایی از طلا اندود شده‌اند.

وی در پایان سخنان خود و در پاسخ به سوالی مبنی بر ارتباط مفهومی این نماد و مجسمه با غرب تهران، بیان کرد: شهرداری تهران تمایل دارد که در چهار ورودی شهر تهران یک المان نصب کند و برای غرب تهران نیز این المان در نظر گرفته شد ولی دلیلش را من نمی‌دانم.

توضیح:  عکس خبر تزیینی است.

منبع:مهر

دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۲ - ۱۰:۰۰
کد خبر : 68465
بازدیدها: 284

پاسخی بگذارید »