یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

مجالسی که حضور در آن حرام است؟

danesheroz2 تیر ۱۴, ۱۳۹۲ ۰
مجالسی که حضور در آن حرام است؟

دانش روز:گر پولی را به عنوان هدیه ای جهت برگزاری مراسم عروسی یا عقدی که در آن به لهو و لعب نیز پرداخته می شود به خانواده عروس یا داماد بدهیم، آیا در گناهشان شریک خواهیم بود؟

به گزارش دانش روز، اگر مجلس عروسی به گونه‌اى نباشد که عنوان مجلس لهو و حرام و معصیت بر آن صدق کند و حضور در آن مفسده‌اى نداشته باشد، حضور و نشستن در آن در صورتى که عرفاً تأیید عملى که جایز نیست، محسوب نشود، اشکال ندارد.

در این مقاله دو سوال احکام را مورد بررسی قرار داده و به آنها پاسخ خواهیم گفت:

سوال: اگر پولی را به عنوان هدیه ای جهت برگزاری مراسم عروسی یا عقدی که در آن به لهو و لعب نیز پرداخته می شود به خانواده عروس یا داماد بدهیم، آیا در گناهشان شریک خواهیم بود؟

پاسخ مراجع عظام تقلید نسبت به این سۆال، چنین است:

حضرت آیه الله العظمی خامنه‌ای(مد ظله العالی):

اگر یقین نداشته باشید که در راه حرام مصرف می‌شود، اشکالی ندارد؛ و در هر صورت اگر حضور در آن مجلس موجب ارتکاب گناه (مانند گوش دادن به موسیقى و خوانندگى لهوى و حرام باشد) و یا تأیید آن باشد یا نهى از منکر متوقف بر خروج از آن مجلس یا شرکت نکردن در آن باشد، باید آن مجلس را ترک کرده و یا شرکت ننمایید.

حضرت آیه الله العظمی مکارم شیرازی(مد ظله العالی):

چنانچه دادن هدیه معمول است و شما هم ناچار هستید، در صورت یقین نهی از منکر کنید و بیش از این وظیفه‌ای ندارید.

حضرت آیه الله العظمی سیستانی(مد ظله العالی):

شما شریک گناه نیستید و اگر شرایط نهی از منکر بود نهی از منکر کنید.

حضرت آیه الله العظمی نوری همدانی(مد ظله العالی):

در فرض سۆال لازم است با توجه به مراتب ،نهی از منکر شود ولی اعطای هدیه بلا مانع است.

(توجه: استفتا از دفاتر آیات عظام: خامنه‌ای، سیستانی، مکارم شیرازی، نوری همدانی (مد ظلهم العالی) توسط سایت اسلام کوئیست انجام گرفته است)

* سوال: شرکت در مراسم عروسی‌ای که مختلط نیست، ولی تعدادی از مهمانان مقید به رعایت حجاب در مقابل داماد نیستند، چه حکمی دارد؟ (در این‌گونه مراسم عموماً داماد و محارم عروس در طول اجرای مراسم عقد در قسمت زنانه هستند).

ابتدا مناسب است به نظراتی از مراجع تقلید درباره سۆال مذکور، اشاره شود:

۱. مجلس عروسی اسلامی آن است که جشن و شادی و شادمانی، بدون ارتکاب گناه و کارهای حرام و خلاف شئونات انسان انجام ‌شود. (پایگاه اطلاع رسانی آیه الله مکارم شیرازی مدظله)

۲. در مقابل داماد و سایر نامحرمان باید رعایت حجاب شود و فرقی بین مجلس عروسی و سایر موارد نیست. (پایگاه اطلاع رسانی آیه الله صافی گلپایگانی مدظله)

۳. شرکت در عروسى، یا مجالس دیگر، که در آن رعایت شئونات واجب اسلامى نمی‌شود (از قبیل اختلاط زن و مرد، رقص و پایکوبى، استفاده از نوارهاى موسیقىِ حرام (به صورت علنی) و مانند آن) حرام است. (شیرازى، ناصر مکارم، استفتاءات جدید، ج ۲، ص ۲۳۴، س ۷۱۹)

۴. اگر مجلس عروسی به گونه‌اى نباشد که عنوان مجلس لهو و حرام و معصیت بر آن صدق کند و حضور در آن مفسده‌اى نداشته باشد، حضور و نشستن در آن در صورتى که عرفاً تأیید عملى که جایز نیست، محسوب نشود، اشکال ندارد. (حسینی خامنه‌اى، سید على، أجوبه الاستفتاءات، ص ۳۱۸، س ۱۴۲۵)

با توجه به مطالب بالا؛ اگر در مجلس عروسی، گناهانی مانند: پخش موسیقی و ترانه‌های حرام یا بد حجابی در مقابل نامحرم باشد، باشد. اگر کسی توان امر به معروف و نهی از منکر داشته باشد و شرایط آن فراهم باشد، باید آنان را از کارهای حرام نهی کند وگرنه نهی منکر از او ساقط است (ر.ک: امام خمینى، سید روح اللّٰه، توضیح المسائل (محشّٰى) ج‌۲، ص ۱۰۲۱) و در صورتی که به آن عروسی، مجلس گناه و معصیت بگویند باید آن‌جا را ترک کند. اما اگر این مجلس به گونه‌ای نباشد که عنوان مجلس گناه بر آن صدق کند و حضور در این مجلس عرفاً تأیید عملیِ گناه (مانند بدحجابی) محسوب نشود، شرکت در آن به اندازه لزوم و به جهت اعلام حضور و احترام میزبان، اشکال ندارد.

منبع : تبیان

جمعه ۱۴ تیر ۱۳۹۲ - ۱۶:۲۶
کد خبر : 34748
بازدیدها: 260

پاسخی بگذارید »