پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

متعفن‌ترین گل جهان در آمریکا شکوفا شد + عکس

danesheroz2 تیر ۲۵, ۱۳۹۲ ۰
متعفن‌ترین گل جهان در آمریکا شکوفا شد + عکس

دانش روز: یکی از بدبوترین گل‌های جهان با نام «تیتان آروم» (Titan arum) یا «گل جسد» در آستانه شکوفا شدن در گلخانه باغ گیاه‌شناسی آمریکا به نمایش گذاشته شد.

به گزارش دانش روز، این گل بسیار بدبو که در اوج شکوفایی به سر می‌برد از خود بوی جسد متعفن منتشر می‌کند.

 

مسئولان باغ گیاه‌شناسی واشنگتن دی سی اعلام کردند که پیش‌بینی آنها از زمان دقیق باز شدن کامل این گل این است که تا پایان هفته، به بیشترین حد شکوفایی می‌رسد و اوایل هفته آینده نیز با شروع بارندگی و خنک شدن دما، باز شدن این گل مجددا به اوج می‌رسد. این گل بدبو تنها ۲۴ تا ۴۸ ساعت باز خواهد ماند و پس از این زمان، بلافاصله بسته می‌شود.

 

زمان باز شدن گل «تیتان آروم» غیر قابل پیش‌بینی است و معمولا بین هر شکوفایی چند سال یا حتی چند دهه طول می‌کشد. باغ گیاه‌شناسی آمریکا نیز از سال ۲۰۰۷ میلادی تاکنون شکوفایی این گل را به نمایش نگذاشته بود.

گل

 

گل تیتان آروم با نام علمی Amorphophallus titanium، بومی جنگل‌های مرطوب و بارانی مرکز سوماترا در غرب اندونزی است و برای نخستین بار در سال ۱۸۷۸ میلادی توسط کارشناسان گیاه‌شناسی در این ناحیه کشف شد.

 

به نقل از لایوساینس، در پس بوی تعفن این گل یک ترفند تکاملی وجود دارد و آن این است که در حیات وحش،‌ بوی تعفن و گرمای این گل، حشرات گرده افشان جسدخوار نظیر حشرات و سوسک‌های لاشه‌خوار را به خود جذب کرده و از آنها برای گرده افشانی استفاده می‌کند.

منبع: ایسنا

سه شنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۲ - ۱۱:۵۴
کد خبر : 38317
بازدیدها: 318

پاسخی بگذارید »