شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

مایکروسافت واحد تولید تلفن نوکیا را می خرد

danesheroz1 شهریور ۱۲, ۱۳۹۲ ۰
مایکروسافت واحد تولید تلفن نوکیا را می خرد

دانش روز: شرکت مایکروسافت اعلام کرد که قصد دارد واحد تولید تلفن شرکت نوکیا و مجوز حق اختراعات آن را به قیمت ۷.۲ میلیارد دلار خریدار کند

به گزارش دانش روز، استفن الوپ مدیر کنونی نوکیا به عنوان یکی از مدیران اجرایی سابق مایکروسافت قرار است جایگزین استیو بالمر مدیراجرایی کنونی مایکروسافت که ظرف ۱۲ ماه آینده کرسی ریاست خود را واگذار کند قرار خواهد گرفت.

فروش واحد تولید تلفن نوکیا نشان دهنده ترک شرکت ۱۵۰ ساله ای است که زمانی بازار جهانی تلفنهای همراه را احاطه کرده بود و به عنوان یکی از نخستین برندهای فناوری اروپایی شناختی می شد، اما در سالهای اخیر با پیشرفتهای اپل و سامسونگ الکترونیکس، موفقیت خود را در آسیا و آمریکا از دست داد.

الکساندر ستاب وزیر امور اروپایی و تجارت خارجی فنلاند به عنوان محل تولد نوکیا گفته است که برای بسیاری از ما فنلاندیها، تلفنهای نوکیا بخشی از زمان کودکی و بزرگسالی ما را تشکیل داده است، بسیاری از واکنشها به این معامله فروش احساسی خواهد بود.

هانو رائوهالا تحلیلگر پوهجولا بانک گفت: قیمت فروش تجارت تلفن حدود یک چهارم فروش سال گذشته آن نشان دهنده نخستین سطح فروش است. به سختی می توان گفت که این رقم زیاد یا کم است.

نوکیا پس از نهایی شدن این معامله فروش تجارت خود را به عرصه های دیگری چون تولید دستگاه های موقعیت یابی، دستگاه های مربوط به شبکه محدود می کند، درحالی که هنوز هم سازنده شماره دو تلفنهای همراه پس از سامسونگ محسوب می شود اما دیگر نام آن در بازار تلفنهای هوشمند که بسیار جذاب بوده و با سرعت بیشتری رشد می کند به چشم نمی خورد.

فروش سری نوکیا لومیا به سهم بازار تلفنهای مبتنی بر ویندز در بازار جهانی تلفنهای هوشمند کمک کرد تا به ۳.۳ درصد برسد و برای نخستین بار از بلک بری پیشی بگیرد، اما هنوز اندروید گوگل و iOS اپل ۹۰ درصد از سهم این بازار را در اختیار دارند.

خرید تجارت گجت نوکیا، مایکروسافت را با فشار وارد بازار اعماق بازار داغ و پررقابت تلفنهای هوشمند می کند، اما برخی از سرمایه گذاران اصرار دارند که این شرکت به هسته اولینه خدمات و نرم افزارهای خود وفادار بماند.

کارولینا میلانسی یک تحلیلگر در گارتنر اظهار داشت: مایکروسافت نمی تواند از کنار بازار تلفنهای هوشمند عبور کند و امیدوار است که سایر خریداران از تلفنهای مبتنی بر ویندوز حمایت کنند، بنابراین خرید شرکت نوکیا در زمان مناسبی صورت گرفته است. در شرایط کنونی بازار واضح است که یک ادغام عمومی راهی برای موفقیت یک شرکت است، مایکروسافت به چه روش دیگری می توانست به این هدف دست یابد؟

قرار است استفن الوپ رئیس واحد دستگاه ها در مایکروسافت شود و جولی لارسون گرین که در ماه ژوئیه به عنوان رئیس بخش دستگاهها و استودیوها منصوب شد گزارشهای خود را باید به الوپ ارائه کند.

نوکیا نیز طی بیانیه ای اعلام کرده که انتظار دارد غیر از الوپ مدیران ارشد آن چون جون هارلو، جوها پوتکیرانتا ، تیمو تویکانن و کریس وبر نیز به مایکروسافت منتقل شوند.

انتظار می رود که این معامله در نیمه نخست سا ۲۰۱۴ پس از تصویب سهامداران نوکیا نهایی شود.

منبع:مهر

سه شنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۲:۴۰
کد خبر : 56837
بازدیدها: 212

پاسخی بگذارید »