یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

“ماهر اسد” چه نقشی در سوریه ایفا می‌کند؟

danesheroz2 شهریور ۲۴, ۱۳۹۲ ۰
“ماهر اسد” چه نقشی در سوریه ایفا می‌کند؟

دانش روز:ماهر اسد برادر کوچکتر بشار اسد از جمله کسانی است که از ابتدای شروع بحران در سوریه به حفظ یادگار پدرشان یعنی دولتی که حافظ اسد پایه‌ریزی کرده کمک می‌کند و هم‌اکنون فرمانده گروه نیروهای ویژه‌ای است که محافظت از پایتخت را به عهده دارند

به گزارش دانش روز، بشار اسد رئیس‌جمهوری سوریه در حال گذراندن روزهای متلاطمی در کشورش است چرا که بحران به‌وجود آمده در سوریه باعث شده بیشتر توان دولت معطوف به حفظ نظامش شود به همین خاطر از کلیه توانش برای حفظ دولتش استفاده می‌کند اما برخی از کسانی که به بشار اسد برای تداوم نظامش کمک می‌کنند در پس پرده هستند و کسی از نقش آنها خبر ندارد و نمی‌دانند که چه اقداماتی را انجام می‌دهند.

فرزندان حافظ اسد از جمله خانواده‌هایی هستند که به وارث اصلی پدرشان بدون هیچ چشم‌داشتی کمک می‌کنند تا بشار بر اریکه قدرت باقی بماند.

   

ماهر اسد برادر کوچکتر بشار اسد از جمله کسانی است که از ابتدای شروع بحران در سوریه به حفظ یادگار پدرشان یعنی دولتی که حافظ اسد پایه‌ریزی کرده کمک می‌کند و هم‌اکنون فرمانده گروه نیروهای ویژه‌ای است که محافظت از پایتخت را به عهده دارند.

ماهر اسد مرد خارج از نگاه‌ها و توجهات فرماندهی ۱۵هزار سرباز لشکر چهارم نظامی سوریه را بر عهده دارد که بیشتر آنها از شیعیان علوی هستند و دوره‌های بسیاری را برای مبارزه با دشمنان دیده‌اند و سدی محکم در برابر تروریست‌هایی بوده‌اند که قصد ورود به دمشق داشته‌اند.

بسیاری از تروریست‌ها از وی به‌عنوان قصاب بی‌رحم در رسانه‌یشان یاد می‌کنند.

وی در شکل‌گیری دوباره ارتش سوریه پس از تشدید درگیری‌ها، نقش داشته و نقایص ارتش زیر نظر ماهر ترمیم و شکل دوباره به خود گرفته و توانسته‌اند برخی از شهرها از معارضین تروریست پس گرفته‌اند.

ارتش سوریه با تدابیر ماهر اسد به یکی از قوی‌ترین ارتش‌های خاورمیانه تبدیل شده، وی همچنین در شکل گیری دوباره ارتش سوریه پس از تشدید درگیری‌ها ، نقش داشته است.

در پی دستیابی شورشیان به برخی مناطق سوریه، نقایص ارتش ترمیم شد و تحت نظر ماهر،‌ ارتش سوریه، شکل دوباره به خود گرفت و برخی شهرها را بازپس گرفت.

وی همچنین در شکل گیری دوباره ارتش سوریه پس از تشدید درگیری‌ها ، نقش داشته و در پی دست‌یابی شورشیان به برخی مناطق سوریه ، نقایص ارتش ترمیم شد و تحت نظر ماهر،‌ ارتش سوریه، شکل دوباره به خود گرفت و برخی شهرها را بازپس گرفت.

هشام جابر از ژنرال‌های بازنشسته لبنانی که در ارتش سوریه دوره دیده و در لشکر چهارم سوریه با افسران سوری در تماس بوده می‌گوید ماهر اسد به‌عنوان فردی شجاع و در برخی موارد به‌عنوان مردی پرخاشگر که تجارب نظامی فراوانی دارد مطرح است.

جابر می‌گوید ماهر مورد احترام نیروهای خود است اما آنان در عین حال از تندخویی او هراس دارند.

ماهر اسد همچون برادرش، ‌با یکی از مسلمانان سنی ازدواج کرده است که اکثریت مردم کشورش را شامل می‌شوند.

وی همراه با منال جدان همسرش و سه فرزندشان که شامل دو دختر و یک پسر ۱۸ماهه هستند در ویلایی در نزدیکی قصر ریاست جمهوری در دمشق زندگی می‌کند.

به گفته یکی از نزدیکان خانواده اسد، که خواست نامش فاش نشود ، ماهر اسد از علاقه‌مندان به اسب سواری بوده و در منطقه یافور در نزدیکی دمشق،‌ اسب‌های زیادی نگهداری می‌کند و علاوه بر آن کلکسیونی از موتورهای قدیمی دارد.

البته برخی معتقدند که ماهر نیز در کنترل کشور نقش دارد چرا که قسام سعدالدین، سرهنگ پیشین ارتش سوریه و سخنگوی شورای نظامی عالی سوریه می‌گوید:‌ ماهر به نیروهایش پول، خودرو ، منزل مسکونی و همه امکانات تفریحی می‌دهد.

البته بشار اسد برای حفظ ارثیه پدری تقریبا از تمامی اعضای خانواده استفاده می‌کند چرا که تعداد زیادی از پسر عموهای اسد مسئولیت‌های امنیتی مهمی بر عهده دارند اما ماهر اسد تاکنون، شاخص‌ترین خویشاوند بشار در امور حکومتی بوده است البته در گذشته عاصف شوکت، ‌داماد خانواده اسد که معاون وزیر دفاع و عضوی مهم در نیروهای اطلاعاتی کشور بود در ژوئن ۲۰۱۲ در بمبگذاری وزارت دفاع کشته شد و بشرا، خواهر بزرگتر ماهر و همسر شوکت که یکی از مشاوران ارشد رئیس‌جمهوری سوریه است پس از این ترور، به یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس رفت.

برخی معتقدند روابط ماهر با برادر ۴۸ ساله‌اش همچون روابط حافظ اسد با برادر کوچکترش، ‌رفعت اسد است که فرماندهی گارد محافظ خانواده اسد پس از کودتای ۱۹۷۰ و به قدرت رسیدن حافظ را بر عهده داشت اما چون رفعت اسد در دهه ۸۰ میلادی قصد داشت به‌ جای حافظ، حکومت را بر عهده گیرد از کار برکنار شد و از آن زمان تاکنون در اروپا در تبعید به‌ سر می‌برد.

ماهر اسد که یک ژنرال است برخلاف عمو، تشنه رسیدن به ریاست جمهوری نیست و تاکنون هیچ اصطکاکی بین او و برادرش مشاهده نشده است.

البته برخی از طرفداران منتسب به دولت سوریه که قصد ایجاد نفاق در برادری خونی بشار و ماهر را داشتند سال گذشته هنگامی که شورشیان به‌طور مستقیم به قلب دمشق حمله کردند شعارهایی با این مضامین سر دادند که؛ بشار به بیمارستان برگردد، ماهر به فرماندهی برسد.

آنها در واقع به این نکته اشاره داشتند که ماهر، ‌فردی نظامی بوده و برای به‌دست گرفتن قدرت از برادر پزشکش‌، لایق‌تر است.

اما این شعارها به‌ زودی کم فروغ شد و از بین رفت و هرگز ‌عمومی نشد.

دولت آمریکا، ماهر اسد و لشکر چهارم را مورد تحریم قرار داد و اتحادیه اروپا هم وی را تحریم کرد.

البته در این بین شبکه الجزیره (aljazeera) در ادامه سیاست انتشار شایعات منفی و سیاه نمایی علیه نظام سوریه که در طول سه سال بحران آن را پیگیری کرده برای تحریک افکار عمومی درباره ماجرای به‌کارگیری سلاح شیمیایی در منطقه غوطه شرقی و غربی در سوریه، اظهارات سرهنگ فراری “عبدالحمید زکریا” سخنگوی ارتش آزاد را منعکس کرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران

یکشنبه ۲۴ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۰:۱۶
کد خبر : 60188
بازدیدها: 207

پاسخی بگذارید »