یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

ماشین حساب ها از دیروز تا امروز

danesheroz1 بهمن ۲۷, ۱۳۹۲ ۰
ماشین حساب ها از دیروز تا امروز

دانش روز: احتمالا چوب خط های که در قدیم انسان ها برای نگهداری حسابشان از ان استفاده می کردند قدیمی ترین نوع ماشین حساب است

به گزارش دانش روز،

tallystick2

 اما ۲۴۰۰ سال پیش از میلاد مسیح در امپراتوری بابل از چرتکه  استفاده می‌شد .  همین چرتکه ای که هنوز هم بازاریان قدیمی در بازار های خودمان استفاده می کنند .il_fullxfull_387592429_bj2l

  93669793interest_sub__astrolabe

اولین ماشین‌های آنالوگ در دوران باستان برای محاسبات نجومی استفاده می‌شدند که از آن جمله می‌توان اسطرلاب (۱۵۰-۱۰۰ سال قبل از میلاد) را نام برد .

اسطرلاب در بین ستاره شناسان مسلمان استفاده زیادی داشت .

در سال ۱۶۱۷ جان نپیر، ریاضی‌دان اسکاتلندی ، وسیله‌ای ساده به‌نام استخوان‌های نپیر ساخت که از آن برای ضرب و تقسیم اعداد استفاده می‌شد ؛ این نام به این دلیل به دستگاه او داده شد که برای ساخت مهره‌ها از استخوان یا عاج استفاده کرده بود .

 13910711000556_PhotoL1

13910711000557_PhotoL1

در سال ۱۶۲۲ شخصی به‌نام ویلیام اوترد اولین خط‌کش محاسبه  را اختراع کرد . ویلهلم شیکارد در سال ۱۶۲۳ دستگاهی به‌نام « ساعت محاسباتی» ساخت که می‌توان آن را اولین ماشین‌حساب مکانیکی نامید . بیست سال بعد نیز پاسکال وسیله خود به‌نام « پاسکالین» برای محاسبه مالیات در فرانسه و همچنین لایبنیتز که فیلسوفی آلمانی بود نیز یک ماشین محاسبه ساخت .

p4

سپس گاتفرد ویلیام لیبنیز(۱۶۴۶-۱۷۱۶)، ریاضی­دان و فیلسوف آلمانی ( همکار نیوتون ) ساختن ماشین حساب چهار کاره ( جمع و تفریق وضرب و تقسیم ) را مدیریت کرد . که محاسبه گر پله‌ای نامیده شد .

 p6

بعدها جرج شوتز ماشینی به اندازه یک پیانو برای ایجاد جدول‌های لگاریتم ساخت .

در ۱۸۸۴ در. ای. فلت آمریکایی دستگاه «کامپتومتر» را اختراع کرد که اولین نمونه موفق ماشین‌حساب کلیددار محسوب می‌شود . ماشین‌حسابی به‌نام «میلیونر» نیز که اجازه عمل ضرب مستقیم در هر عددی را می‌داد.

MillionaireCalculatorTopView

نیمه اول قرن بیستم شاهد توسعه تدریجی ماشین‌حساب‌های مکانیکی بود. ماشین ۱۰ کلیده دالتون که در ۱۹۰۲ ارائه شد و بعدها توسط شرکت‌های بسیار زیادی تولید شد یکی از اولین نمونه‌های این قرن است.

Addizionatrice_Dalton

شرکت آی .بی . ام  اولین ماشین‌حساب تمام- ترانزیستوری را در سال ۱۹۵۴ و سه سال بعد اولین نمونه تجاری آن را به نام آی . بی . ام  ۶۰۸ معرفی کرد که بسیار بزرگ بود و در حدود ۸۰هزار دلار قیمت داشت .

4506VV2214

اما شرکت ژاپنی کاسیو در همان سال اولین نمونه جمع‌وجور الکترونیکی جهان را ساخت. در دهه ۱۹۶۰ مدل‌های بسیار زیادی توسط شرکت‌های مختلف به بازار عرضه شد که از جمله آن‌ها می‌توان به کامپتومتر شرکت بل وماشین‌حساب شرکت شارپ با ۲۵ کیلوگرم وزن و ۲۵۰۰ دلار قیمت اشاره کرد .hist-friden

hist-anitahist-compet22hist-qt8bhist-pocket

درسال ۱۹۷۲ اولین دستگاه‌های ارزان‌قیمت به‌نام «سینکلر کمبریج» با ۳۰ دلار قیمت معرفی شد. مدل اچ پی ۶۵نیز اولین ماشین‌حساب جیبی قابل برنامه‌ریزی با قابلیت بیش از ۱۰۰ دستورالعمل بود .

calculator

 ماشین‌حساب اف ایکس ۷۰۰شرکت کاسیو به‌عنوان اولین نمونه گرافیکی در سال ۱۹۸۵ بود که باعث شد در دهه ۱۹۹۰ و اواخر قرن بیستم دیگر مرز میان کامپیوترهای جیبی و ماشین‌حساب‌های گرافیکی چندان مشخص نباشد .180px-Casio-fx115_Solar-Taschenrechner

             منبع: نوجوان ها                                                                                                                       

یکشنبه ۲۷ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۱:۴۲
کد خبر : 93869
بازدیدها: 501

پاسخی بگذارید »