جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

مادربزرگ ۱۱۲ ساله بوشهری همچنان روزه می‌گیرد!

danesheroz1 مرداد ۲, ۱۳۹۲ ۰
مادربزرگ ۱۱۲ ساله بوشهری همچنان روزه می‌گیرد!

دانش روز: خدیجه جابری ساکن دشتستان بوشهر با ۱۱۲ سال سن در ماه مبارک رمضان امسال نیز همچون رمضان‌های سپری شده زندگی‌اش، روزه‌دار است.


به گزارش دانش روز، این مادر بزرگ دشتستانی که به گواهی شناسنامه‌اش متولد ۱۲۸۰ است، در روستای بنه جابری به دنیا آمده و در همین روستا نیز سال‌های دراز زندگی خود را گذرانده است. هر چند اعتقاد دارد که چند سالی از سن شناسنامه ای‌اش بزرگ‌تر است.
او که چند سالی است که در منزل فرزند خود در دالکی زندگی می‌کند، همه ساله در ایام محرم و دیگر ایام مذهبی به روستای خود می‌رود تا حسینیه قدیمی حضرت علی اصغر (ع) را که از سال‌های جوانی بانی‌اش بوده، اداره کند. وی می‌گوید این حسینیه را که جزء قدیمی‌ترین حسینیه‌های استان بوشهر است و به گفته او بیش از دویست سال پیش به وسیله نیاکانش بنا شده، “از فرزندانش هم بیشتر دوست دارد.”
کهن سال‌ترین زن دشتستان از نظر جسمانی نسبتاً سالم است اما از حدود سه ماه گذشته شنوایی‌اش را تا حد زیادی از دست داده است. به همین دلیل پرسش‌ها را به سختی می‌شنود. وی در عین حال از هوشیاری کامل برخوردار است و ضمن این که همه بستگان دور و نزدیک را به خوبی می‌شناسد، از حافظه خوبی نیز بهره‌مند است و برخی از حوادث تاریخی همچون قیام رئیس علی دلواری را به یاد می‌آورد.
براساس این گزارش این زن کهنسال حدود بیست سال پیش به بیماری سرطان مبتلا شد اما با شیمی درمانی و مقاومت در برابر این بیماری مهلک، سلامتی خود را بازیافت. هر چند او خود اعتقاد راسخ دارد که “شفا گرفته امام حسین (ع) و علی اصغر(ع)” است.
خدیجه جابری که به گفته خود از زمان رسیدن به سن تکلیف تاکنون هرگز روزه‌اش ترک نشده است، در پاسخ به این سوال که آیا روزه‌داری برای او در این سن مشکلی ایجاد نمی‌کند، می‌گوید:”نه شکر خدا قلبم هنوز سالم است و روزه‌داری اصلاً برایم مشکل نیست.”
این مادر بزرگ دشتستانی دارای دو فرزند پسر و دو فرزند دختر و ۹۲ نوه و نتیجه و نبیره است. بزرگترین فرزند وی، غلامحسین، حدود ده سال پیش در ۶۸ سالگی درگذشت. همچنین یکی از دو دختر او نیز سال‌ها پیش درگذشته است.
روستای بنه جابری، زادگاه و محل زندگی این زن کهنسال دشتستانی در ۱۵ کیلومتری جاده برازجان ـ دالکی واقع است. مردم این روستا به تدین و داشتن اعتقادات عمیق مذهبی معروف‌اند.

منبع:جمهوری اسلامی

چهارشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۲ - ۰۱:۲۳
کد خبر : 41847
بازدیدها: 213

پاسخی بگذارید »