پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

لغو تحریم های وضع شده علیه ایران ؛ نخستین گام لازم برای تعامل مستقیم آمریکا با ایران

danesheroz2 تیر ۱۱, ۱۳۹۲ ۰
لغو تحریم های وضع شده علیه ایران ؛ نخستین گام لازم برای تعامل مستقیم آمریکا با ایران

دانش روز:”جاسمین رمزی” در مقاله جدید خود تحت عنوان “تعامل فرهنگی عاملی کلیدی برای بهبود روابط و تعامل مستقیم ایران و امریکا” به دولتمردان امریکایی توصیه می کند که از مسئله “فرهنگ” بعنوان عاملی برای نزدیکی بیشتر به ایران استفاده نمایند

به گزارش دانش روز، به نقل از پایگاه خبری اینترپرس سرویس ؛ جاسمین رمزی با اشاره به تاثیر مثبت گسترش تعاملات فرهنگی ایران و آمریکا بر تعامل مستقیم دو کشور می نویسد “افزایش مبادلات فرهنگی میان آمریکا و ایران می تواند زمینه برای روابط بهتر میان دو کشور باشد. علیرغم طرح کلیشه “محور شرارت” از سوی دولت پیشین آمریکا در مورد ایران معتقدم که می توان با گسترش تعاملات فرهنگی برای افزایش تعامل مستقیم میان دو کشور زمینه سازی کرد.  در مقاله ای که در تاریخ ۲۷ ژوئن (۶ تیر) در پایگاه تحلیلی اندیشکده “شورای آتلانتیک” منتشر شده بود نویسنده مقاله به دولت آمریکا توصیه کرده بود که با ایرانیان تبادلات فرهنگی بیشتری داشته باشد و ارتباطات خود را در این باره افزایش دهد. اکنون “حسن روحانی” پیروز انتخابات ریاست جمهوری ۱۴ ژوئن (۲۴ خرداد) ایران است و تا یک ماه دیگر مراسم تحلیف خود را انجام خواهد داد. نویسنده مقاله شورای آتلانتیک در این باره می نویسد “مبادلات فرهنگی و دانشگاهی میان دو کشور آمریکا و ایران می تواند کم هزینه ترین شیوه برای گسترش و بهبود روابط دوجانبه میان دو کشور باشد. نویسنده معتقد است که بدون فراهم شدن زمینه افزایش همکاری های فرهنگی ایران و آمریکا امکان تعامل سازنده و مستقیم دو کشور با یکدیگر چالشی بسیار دشوار خواهد بود.”

نویسنده در این زمینه با توصیه به دولت “باراک اوباما” رییس جمهور آمریکا می افزاید “در این میان دولت آمریکا باید تلاش کند تا از اساتید دانشگاهی، هنرمندان و ورزشکاران برای بهبود روابط دوجانبه ایران و آمریکا بهره گیرد. واقعیت آنست که در زمانی که دو کشور با یکدیگر رابطه دیپلماتیک ندارند، دیپلماسی “مردم با مردم” می تواند راهی مناسب برای بهبود روابط دو کشور باشد.”
وی در ادامه با اشاره به موانع موجود در مسیر تبادلات فرهنگی ملت ایران و آمریکا به تحریم های ضد ایرانی آمریکا علیه کشورمان اشاره می کند و در این باره می افزاید “فریده فرهی” یکی از تحلیلگران مسائل ایران در دانشگاه “هاوایی” در گفتگو به خبرگزاری “اینترپرس سرویس” اظهار داشت با اشاره به تحریم های ضد ایرانی دولت آمریکا علیه ایران می گوید “دیپلماسی فرهنگی زمانی کارکرد مناسب خود را خواهد داشت که پیش از آن دولت آمریکا تحریم های وحشیانه ای که علیه جمهوری اسلامی ایران وضع کرده را لغو نماید. در صورت وجود و تشدید تحریم ها امکان تعامل فرهنگی دو کشور با یکدیگر دشوار خواهد بود. در این میان وزارت خزانه داری آمریکا می باید معافیت های موجود در مورد تحریم های ضد ایرانی وضع شده را افزایش دهد.” با این حال این تحلیلگر سیاسی در ادامه می افزاید که آمریکایی ها می بایستی با ایرانیان تعامل لازم را برقرار سازند چرا که این امر در بلند مدت به نفع منافع ملی آمریکایی ها خواهد بود.”
نویسنده در ادامه مقاله خود با اشاره به خصومت های دولت آمریکا در قبال کشورمان بعنوان عاملی منفی بر روابط دو کشور می افزاید “در طول دهه های گذشته جو بی اعتمادی بر روابط دو کشور ایران و آمریکا حاکم بوده است. از سویی می توان به نقش منفی رسانه های آمریکایی در این میان اشاره کرد. رسانه های آمریکایی همانگونه که در مورد مسائل مختلف به دروغگویی می پردازند در مورد ایران نیز این گونه القا می کنند که امکان هیچ گونه تغییری در ایران وجود ندارد. بنابراین علیرغم آنکه دیپلماسی عمومی از اهمیت بالایی برای بهبود روابط برخوردار است از سوی دیگر نیز تغییراتی اساسی در رویه شبکه های خبری و اطلاع رسانی آمریکایی و رویکرد آنان در ایران و تحولات آن کشور می بایستی ایجاد شود.”
نویسنده در ادامه مقاله به سخنرانی اخیر رییس جمهور کشورمان اشاره می کند و می افزاید “حسن روحانی” رییس جمهور منتخب ایران در نخستین سخنرانی خود از تصمیمش مبنی بر پیگیری سیاست “تعامل سازنده” با کشورهای جهان اشاره کرد.”
منبع: باشگاه خبرنگاران
سه شنبه ۱۱ تیر ۱۳۹۲ - ۰۹:۳۲
کد خبر : 33727
بازدیدها: 108

پاسخی بگذارید »