یکشنبه ۰۶ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

کن ۶۶ اخلاق را باخت

28 danesheroz خرداد ۷, ۱۳۹۲ ۰

انتخاب‌های عجیب هیأت داوران کن ۶۶ باعث شد تا از ساعتی پس از پایان مراسم اختتامیه از انتخاب برگزیده‌ها انتقادهای گسترده‌ای صورت گیرد.

به گزارش دانش روز ، عجیب‌ترین تصمیم داوران کن اهدای جایزه نخل طلا به فیلم «آبی گرم‌ترین رنگ است» بود. فیلمی که گفته می‌شود به دلایلی غیر سینمایی برنده مهم‌ترین  جایزه کن شده است. در شرایطی که تعداد زیادی از فرانسویان در انتظار به  تصویب قانون ازدواج همجنس‌بازان با خیابان‌ها آمدند، کن مهم‌ترین جایزه‌اش  را به فیلمی اهدا کرد که روایتگر رابطه دو دختر جوان است. جدای از مضمون  غیر اخلاقی، منتقدان حاضر در کن این فیلم را فاقد ارزش‌های سینمایی  دانستند.
از سوی دیگر اهدای جایزه بهترین کارگردانی به سازنده فیلم «هلی»  نیز انتقادهای زیادی را به همراه داشت. «هلی» فیلمی است که منتقدان و  کارشناسان آن را اثری دانسته‌اند که در آن تنها خشونت حرف اول و آخر را  می‌زند. جالب اینکه آمات اسکالانته کارگردان «هلی»، وقتی برای دریافت  جایزه‌اش روی سن آمد از اهدای این جایزه به خود ابراز تعجب کرد و گفت  انتظار دریافت جایزه را نداشتم.

میان جوایز اصلی، تنها اهدای جایزه بزرگ به فیلم برادران کوئن واکنش‌های  منفی را به دنبال نداشت.  فیلم «گذشته» فرهادی هم با وجود آنکه تا یک روز  قبل از پایان جشنواره از سوی نشریات معتبر سینمای بخت اول دریافت نخل طلا  نامیده شده بود، در نهایت به یک جایزه بازیگری بسنده کرد.
جالب اینکه فیلم‌های کارگردانان شاخصی چون پولانسکی، جارموش، ازون و سودربرگ هیچ جایزه‌ای از کن ۶۶ دریافت نکردند.
شصت‌وششمین جشنواره بین‌المللی فیلم کن در حالی شب یکشنبه پایان یافت که  فیلم «آبی‌ گرم‌ترین رنگ است» (زندگی ادل) به کارگردانی «عبدالطیف کشیش»  نخل طلا را کسب کرد. این فیلم محصول فرانسه و مراکش درحالی نخل طلا را گرفت که در آخرین روزهای برگزاری جشنواره کن نگاه‌ها را به خود جلب کرد و فیلم  «گذشته» فرهادی برخلاف پیش‌بینی‌ها تنها به یک جایزه بهترین بازیگری زن  اکتفا کرد.
منبع : انتخاب
سه شنبه ۷ خرداد ۱۳۹۲ - ۰۱:۳۶
کد خبر : 21413
بازدیدها: 187

پاسخی بگذارید »