دوشنبه ۰۷ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

کتاب‌ هایی درباره عملیات کربلای ۴ برای دانش آموزان

danesh تیر ۲۳, ۱۳۹۴ ۰
کتاب‌ هایی درباره عملیات کربلای ۴ برای دانش آموزان

دانش روز: هم‌ زمان با بازگشت ۱۷۵ شهید دلیر غواص عملیات کربلای ۴، چند کتاب منتشر شده از انتشارات سوره مهر که بیانگر اتفاقات و خاطراتی از این عملیات مهم دفاع مقدس هستند را مرور می‌ کنیم

به گزارش دانش روز، «لشکر خوبان» خاطرات داستانی مهدی‎ قلی رضایی از رزمندگان قدیمی آذربایجان است.

لشکر خوبان

این کتاب حاصل گفت‌وگوی فرج قلی‌زاده با مهدی‌قلی رضایی است که بخشی از آن به قلم معصومه سپهری بازنویسی شده و در این کتاب آمده است. خواننده این کتاب می‌تواند در کنار راه جستن به ژرفای روابط انسانی، به ارزیابی مواجهه مردان رزمنده با خاطرات و حادثه‌ها بپردازد و در کنار آن، بخشی از ناگفته‌های جنگ را از زبان یک نیروی اطلاعاتی مرور کند. مهدی‌قلی رضایی در روایت خود، جنگ را نه از منظر خاطره، بلکه گاه از چشم یک منتقد نگریسته است و همین شاید بتواند گامی نو در فهم زوایای گوناگون نبرد هشت ساله مردم ایران باشد.

از ویژگی‌های این کتاب روایت اول شخص و توصیفات چشم‌نواز است؛ به گونه‌ای که در بعضی قسمت‌ها، کتاب از شکل خاطرات فاصله می‌گیرد و به رمان نزدیک می شود. شاید عمده‌ترین دلیل این امر هم نگاه به جزئیات رویدادها و پرداختن به آن هاست؛ به گونه‌ای که گاهی حتی از حالت روحی و روانی قهرمان داستان در حین عملیات‌ها هم صحبت به میان آمده است.
این کتاب که تاکنون بارها تجدید چاپ شده و در صدر پرفروش‌‎ترین کتاب‌های انتشارات سوره مهر قرار گرفته، مورد تایید مقام معظم رهبری هم واقع شده به گونه‌ای که ایشان در حاشیه یکی از دیدارهای‌شان فرمودند: «این کتاب لشکر خوبان پر است از اعجاب و عظمت ناگفته‌ رزمندگان غواص و اطلاعات عملیات جنگ. در ایامی که این کتاب را می‌خواندم بارها و بارها متاثر شدم.»

هم‌مرز با آتش

کتاب «هم‌مرز با آتش» خاطرات سردار پاسدار حمید قبادی است که توسط انتشارات سوره مهر در تهران چاپ و منتشر شده است. در ابتدای کتاب، در بخش اشاره آمده است: «حتی آن روزها که نیروهای سپاه ستاره‌ای به دوش خود نداشتند، حمید قبادی برای مردم کوهدشت سرداری فداکار بود؛ چه رسد به حالا که آوازه قهرمانی و فداکاری او دهان به دهان در این شهر کوچک گشته است. خاطرات سردار قبادی حکایت یکی از کهنه‌سربازان جنگ تحمیلی است که ما را با تلخ و شیرین آن روزها پیوند می‌دهد؛ روزهایی که هر ثانیه‌اش با حوادثی مهم همراه بود.»

شرح وقایع عملیات کربلای ۴ و ۵ از منظر حمید قبادی از مهم ترین بخش‌های فصل پنجم کتاب «هم‌مرز با آتش» است. قبادی با شرح کامل دیده و شنیده‌هایش در عملیات کربلای ۴، به توصیف وقایع عملیات کربلای ۵ می‌پردازد. بخش پایانی کتاب نیز شامل ۲۶ قطعه عکس از دوره‌های مختلف حضور حمید قبادی در جبهه‌های جنگ تحمیلی است که خواندن این کتاب را برای خواننده شیرین‌تر و مستندتر می‌کند.

آن روز سه و نیم بعد از ظهر

«آن روز سه و نیم بعد از ظهر» خاطرات دوران جنگ مهدی صمدی صالح است که سید سعید غیاثیان مصاحبه و تدوین آن را عهده‌دار و انتشارات سوره مهر آن را منتشر کرده است. این کتاب حاصل یازده ساعت مصاحبه فشرده با مهدی صمدی است. عکس روی جلد این کتاب یکی از مشهورترین عکس‌های دفاع مقدس است که مهدی صمدی با لباس جنگ روی خاک مشغول نماز خواندن است٬ این عکس حتی در مقطعی به عنوان عکس ثابت یکی از جراید کشور درآمده بود. کم کم در ذهن بسیاری این تداعی شده بود که صاحب عکس (مهدی صمدی) به شهادت رسیده است٬ در حالی که این‌طور نبود.

این کتاب شامل ۲۵ خاطره است که نخستین آن ها با عنوان مدافعین تنگه احد از غروب بیست و ششمین روز بهمن ماه سال ۱۳۶۵ از عملیاتی در اروندرود آغاز می شود و آخرین خاطره با عنوان ملاقاتی عجیب در یکی از شب‌های تابستان سال ۱۳۸۰ به پایان می‌رسد.

زمین ناله می‌کند

«زمین ناله ‌می‌کند» خاطرات محمود شیرافکن ازجمله کتاب‌های انتشار یافته توسط انتشارات سوره مهر درباره دوران هشت ساله دفاع مقدس است. این کتاب، خاطرات محمود شیرافکن از دوران جنگ تحمیلی با مصاحبه و تدوین حسن و حسین شیردل است. محمود شیرافکن در سن نوجوانی وارد بسیج می‌شود و حضور در پایگاه بسیج باعث می‌شود که به خواندن کتاب‌های مذهبی و مطالعات دینی علاقه‌مند شود و به خواندن کتاب‌های شهید دستغیب و شهید مطهری بپردازد.

شیرافکن بعد از مدتی وارد جبهه می‌شود و در آنجا دچار یک سری تحولات روحی و معنوی می‌شود. در واقع بیشتر حجم مطالب این کتاب در مورد این اتفاقات معنوی است که برای او اتفاق می‌افتد. او مخصوصا در عملیات کربلای ۵ با عده‌ای از رزمندگان آشنا می‌شود که تاثیر عمیقی روی او داشته و باعث می‌شوند او به سمت طلبگی حرکت کند و به نوعی خودش را پیدا کند. این کتاب در ۲۱۵ صفحه، قطع رقعی و در تیراژ ۲۵۰۰ نسخه منتشر شده است.

شرح وقایع عملیات کربلای ۴ و ۵ از منظر حمید قبادی از مهم ترین بخش‌های فصل پنجم کتاب «هم‌مرز با آتش» است. قبادی با شرح کامل دیده و شنیده‌هایش در عملیات کربلای ۴، به توصیف وقایع عملیات کربلای ۵ می‌پردازد.

شرح خاطرات وی از جزیره مجنون و عملیات بدر چند فصل مهم کتاب را در بر می‌گیرد. چگونگی پایداری رزمندگان در جزیره مجنون زیر آتش دشمن و مقاومت در برابر پیشروی عراقی‌ها چنان با جزئیات در این فصل‌ها ذکر شده است که صحنه‌های اثرگذاری در ذهن خواننده نقش می‌بندد. «زمین ناله می‌کند» تقریبا در هر فصل شرح خاطراتی از یک عملیات داده می‌شود. در این خاطرات می‌توان حماسه‌های منحصر به فردی را در عملیات‌هایی چون کربلای ۴ و کربلای ۵ خواند. در نهایت در همین عملیات کربلای ۵ است که ترکشی سینه شیرافکن را هدف قرار داده و موجب جراحت جدی او می‌شود.

ماه در میدان مین

کتاب «ماه در میدان مین» خاطرات رزمنده دفاع مقدس جواد منصف با گفت و گو و تدوین حسن شیردل است که توسط انتشارات سوره مهر منتشر شده است. این کتاب ۲۶۷ صفحه‌ای، نخستین بار در سال ۱۳۸۸ به انتشار رسیده و مورد توجه علاقه‌مندان به کتاب‌های انقلاب و دفاع مقدس قرار گرفت.

در بخشی از این کتاب می‌خوانیم: «در عملیات کربلای ۴ بود و خمپاره زمانی می‌زدند. ساعات اولیه روز، تازه هوا روشن شده بود. خمپاره‌های زمانی طوری بود که بالای سرمان منفجر می‌شد و به زمین نمی‌رسید.

این خمپاره خیلی از بچه‌ها را شهید کرد. ده نفر دیگر از بچه های گردان پیش طلبه نشسته بودند. ما دور هم جمع شدیم، ده دقیقه‌ای با هم حرف زدیم. من اسلحه‌ام را روی سینه خاکریز گذاشته بودم. در اوج صحبت بودیم که یکدفعه زمین و زمان تاریک شد. وقتی چشم باز کردم سر و صورتم می‌سوخت. درد عجیبی دو پایم را گرفته بود، کمرم تکان نمی خورد‌. صورتم خیلی می سوخت. شکمم درد می‌کرد. متوجه شدم خمپاره درست وسط ما خورده و من مجروح شده‌ام. چشمم را باز کردم. آفتاب بالای سرم بود، تازه فهمیدم از آن وقت تا حالا بیهوش افتادم و ظهر شده بود…»

 ستاره شمالی

کتاب «ستاره شمالی» شامل خاطرات سیدحبیب‌الله حسینی از فرماندهان لشکر ۲۵ کربلا است. وی از اهالی روستای ورکلا شهرستان ساری است. او در خاطراتش از مناطق مختلف عملیاتی که لشکر ۲۵ کربلا در جنوب و غرب کشور انجام داده و از عملیات های متعددی چون فتح المبین، طریق القدس، رمضان، محرم، والفجرها و کربلاها و از دوران دفاع مقدس در جمع شهدایی چون شهید خنکدار فرمانده گردان، صیاد شیرازی فرمانده نیروی زمینی، محمدحسین طوسی، حجت الله نعیمی، مرشدی، پور رجبی و … مطالبی را بیان کرده است.

سید ولی هاشمی این اثر را در ۱۰ فصل تدوین کرده و در آن ها زندگی و خاطرات این رزمنده را از زمان تولد تا ۸۰ ماه حضور در جنگ روایت کرده است. بمباران شیمیایی حلبچه، نقل و انتقال لشکر از مناطق جنوب غرب، زیارت خانه خدا، مجروحیت‌ها و دیدار فرماندهان از خانواده شهدا مطالب دیگر این کتاب خواندنی است و در پایان کتاب نیز مجموعه‌ای از تصاویر راوی و حضور فعال او در جبهه های نبرد گنجانده شده است.

آوازهای نخوانده

«محمود امین‌پور» متولد ۱۳۴۳ و اولین فرزند خانواده بود. او بعد از خدمت سربازی در عملیات کربلای چهار و کربلای پنج شرکت کرد و در ۱۴ تیرماه ۱۳۶۷ در پاتک عراقی‌ها در منطقه چنگوله و مهران به اسارت عراقی‌ها درآمد. پس از بازگشت از اسارت چند سالی را در دادگستری اردبیل مشغول به کار و سپس بازنشسته شد.

 کتاب «آوازهای نخوانده»، شرح خاطرات وی از دوره اسارت و آزادی است که توسط ساسان ناطق گردآوری و تدوین شده است. این کتاب در هشت فصل تدوین شده و هر یک از این فصل‌ها به گونه ای تنظیم شده که مستقل از دیگر فصل‌هاست اما خاطرات کتاب در کل به هم پیوسته است و به صورت یک خاطره واحد و جذاب خواندنی است. محمود امین پور بعد از بیان خاطرات و قبل از چاپ کتاب به دلیل عوارض ناشی از جنگ به شهادت رسید و در آبان‌ماه ۱۳۸۶ پس از تحمل سال‌ها درد و بیماری ناشی از جنگ و اسارت در کنار هم‌رزمان شهیدش آرام گرفت.

حماسه یاسین

کتاب «حماسه یاسین»، خاطرات سید محمد انجوی نژاد از رزمندگان گردان یاسین و گروهان قهار است که وظیفه غواصی را در ایام جنگ ایران و عراق بر عهده داشتند. این کتاب، خاطراتی است از رازها، شب زنده‌داری‌ها، عملیات کربلای ۴، هم‌رزمان گردان نوح، گروهان ستار، فرماندهان لشکر ۲۱ امام رضا (ع)، مخلصین جبهه‌های جنگ گردان یاسین و … نام این کتاب نیز بر اساس گردان یاسین انتخاب شده است.

پایگاه خبری حوزه هنری: حرکت از مشهد مقدس، حرکت به سمت اهواز، پیوستن به لشکر تخریب ۲۱ امام رضا (ع)، آشنایی با گردان‌هایی نظیر نوح، ستار، یاسین، شرکت در عملیات کربلای ۴، شهادت هم‌رزمان، رو به رو شدن با نیروهای عراقی، پیروزی پس از جنگ، تمرین غواصی و جنگ‌های دریایی غواصی از مهم‌ترین مطالب کتاب «حماسه یاسین» است. این اثر تقدیم شده است به همه شهدای غواص و خانواده‌های شهدای گردان یاسین. در این کتاب همواره از دو شهید علی شیبانی و سید هادی مشتاقیان یاد می‌شود که بیشتر حوادث کتاب درباره آن‌هاست.

سه شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۷
کد خبر : 155830
بازدیدها: 792

پاسخی بگذارید »