جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

برای نخستین بار درجهان؛

کامپوزیت های نانو فاز استخوان در پژوهشگاه مواد و انرژی ساخته شد

danesheroz اردیبهشت ۳۱, ۱۳۹۲ ۰
کامپوزیت های نانو فاز استخوان در پژوهشگاه مواد و انرژی ساخته شد

پژوهشگر پژوهشگاه مواد و انرژی کرج از ساخت کامپوزیت های بیولوژیکی تزریق پذیر برای نقیصه های بافت نرم برای اولین بار در جهان خبر داد

عصر شنبه نشست خبری مسئولان و پژوهشگران پژهشگاه مواد و انرژی با خبرنگاران در خصوص آخرین دستاوردهای این پژوهشگاه در حوزه های مختلف به خصوص حوزه نانو برگزار شد.

مهری سهرابی مجری و پژوهشگر طرح نانو کامپوزیت های بیولوژیکی برای ترمیم نقیصه های بافت نرم و سخت در خصوص این طرح گفت: این ماده به شکل خمیر متشکل از دو جزء شیشه (به صورت پودر) و مایعی از پلیمرهای طبیعی ساخته شده است که بزرگترین خصیصه آن تزریق پذیری بالا می باشد.

وی با بیان اینکه در پژوهشگاه موا دو انرژی یک گروه بایو- نانو مواد حضور دارند که تمام تحقیقات علمی دنیا را رصد می کنند، ادامه داد: این مواد بیشتر برای بازسازی استخوان در قسمت بافت سخت و بیماری بازگشت ادرار در کودکان در بافت نرم ساخته شده است که در قسمت بافت نرم برای نخستین بار در جهان اتفاق افتاده است.

سهرابی افزود: این خمیر باید از طریق سرنگ هایی با لوله هایی به قطر دو دهم میلیمتر وارد مجاری ادراری شده و به حالب می رسند و بر این اساس باید تزریق پذیری و پایداری بالایی داشته باشند که خوشبختانه طی تحقیقات و آزمایش های به عمل آمده ماده فوق هر دو ویژگی را دارا است.

پژوهشگر پژوهشگاه مواد و انرژی با اشاره به کاربرد این مواد در بافت سخت برای بازسازی استخوان، گفت: آزمایش های انجام شده بر روی مدل حیوانی (سگ) با نتایج کاملا موفقیت آمیزی مواجه بود.

وی ادامه داد: در حالت عادی بافت نرم پس از باز شدن پیچ و پلاک های ارتوپدی جایگزین حفره های ایجاد شده می شود و استخوان طبیعی نخواهد بود اما با جایگزینی این مواد علاوه بر جایگزینی سریع حفره ها استخوان پس از جایگزینی کاملا طبیعی خواهد بود.

سعید حصارکی رئیس پژوهشکده نانو مواد پژوهشگاه مواد و انرژی نیز در خصوص این طرح گفت: اگر آزمایش های مدل انسانی به نتایج مثبتی برسد، پس از مجوزهای وازرت بهداشت درمان و آموزش پزشکی به تولید صنعتی خواهد رسید.

وی گفت: اگر همکاری ها و حمایت های لازم از این طرح شود این مواد پس از یک سال در لیس دارویی متقاضیان قرار خواهد گرفت.

همچنین در ادامه رئیس مرکز رشد پژوهشگاه مواد و انرژی از راه اندازی اولین مرکز رشد استان البرز طی دو ماه آینده خبر داد.

مهدی دیانی در این نشست خبری با اعلام این خبر اظهار داشت: یک از برنامه های سوم توسعه استراتژی توسعه اقتصاد دانش بنیان در کشور بود که علی رغم تلاش فراوان به نتایج پیش بینی شده دست نیافت.

وی ادامه داد: از اوایل دهه ۸۰ برای دستیابی به اهداف مورد نظر پارک های علم و فناوری مورد توجه ویژه قرار گرفتند که البته موفقیت آنها نیز زمینه ای تحت عنوان مرکز رشد نیاز دارد.

رئیس مرکز رشد پژوهشگاه مواد و انرژی گفت: مهمترین هدف و فعالیت این مرکز جذب ایده های نو و ایجاد اشتغال در جامعه دانش آموخته کشور است.

دیانی افزود: ممکن است اختراعی انجام شده و ایده ای نو وجود داشته باشد اما برای پرداختن به آن محقق نیازمند مکان و امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی است که مرکز رشد پس از بررسی طرح وی این امکانات را در اختیار وی قرار می دهد.

وی اظهار داشت: پژوهشگاه مواد و انرژی دارای آزمایشگاه ها و امکانات تخصصی است که با اففتاح این مرکز در اختیار دانش پژوهان و مخترعان قرار خواهد گرفت.

رئیس مرکز رشد پژوهشگاه مواد و انرژی گفت: این مرکز نخستین مرکز رشد استان البرز است که بالاترین پتانسیل مرکز رشد کشور را دارا است.

دیانی افزود: هزاران ایده و طرح نو از سوی پژوهشگران جوان ایرانی وجود دارد که امید است در این مکان برخی از آنها به مرحله صنعتی برسد.

همچنین در این نشست علی اصغر توفیق رئیس پژوهشگاه مواد و انرژی از چاپ نشریه JREE (نشریه انرژی های تجدید پذیر و محیط زیست) خبر داد و گفت: این مجله علمی که مجوز کمیسیون نشریات وزارت علوم را اخد کرده است ظرف یک ماه آینده به چای خواهد رسید.

سه شنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۲ - ۰۹:۴۹
کد خبر : 18998
بازدیدها: 460

پاسخی بگذارید »