چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

کارنامه دانشمندان ایرانی خارج از کشور

danesheroz فروردین ۱۴, ۱۳۹۲ ۰

سال گذشته بسیاری از دانشمندان ایرانی مقیم خارج به دستاوردهای علمی و فناوری بسیاری دست یافتند و در اقصی نقاط دنیا مایه مباهات هر ایرانی شدند

دانشمندان ایرانی مقیم خارج موفق شدند کیمیاگری میکروبی کنند، رایانه‌ای به اندازه یک دکمه بسازند و از شیر گاو پادتن ایدز تولید کنند.

تولید طلا از باکتری

دانشمند ایرانی دانشگاه دولتی میشیگان موفق به استفاده از نوعی باکتری برای تولید طلای جامد شد.

کاظم کاشفی باکتری ای کشف کرد که توانایی مقاومت در برابر مواد سمی دارد و می‌تواند طلای ۲۴ قیراط تولید کند. محققان به تقلید فرایندی که به اعتقاد آنها در طبیعت روی می‌دهد، این باکتری را با میزان زیادی کلرید طلا تغذیه کردند. در یک هفته این باکتری این ماده سمی را به تکه‌ای از طلا تبدیل کرد.

این استادیار میکروبیولوژی و ژنتیک مولکولی دراین باره گفت: کیمیاگری میکروبی کاری است که ما انجام دادیم یعنی تولید طلای ارزشمند از چیزی که هیچ ارزشی ندارد.

شیوه‌ای ساده برای تشخیص سرطان

دانشمند ایرانی مقیم امریکا بهرام جلالی، میکروسکوپ اپتیکی جدیدی ساخته است که می‌تواند کارهای دشواری مانند تشخیص و جداسازی سلول‌های نادر را از جمعیت زیادی از سلول‌های متنوع انجام دهد و تشخیص اولیه و نظارت بر سرطان را بسیار ساده‌تر کند.

بهرام جلالی رئیس بخش اپتیک – الکترونیک در دانشکده مهندسی برق دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس است. این فناوری جدید غربالگری خون ظرفیت کار را به ۱۰۰ هزار سلول در هر ثانیه افزایش می‌دهد که تقریباً ۱۰۰ برابر بیشتر از میزانی است که آنالیزورهای خونی کنونی انجام می‌دهند.

تولید طلا از باکتری

دانشمند ایرانی دانشگاه دولتی میشیگان موفق به استفاده از نوعی باکتری برای تولید طلای جامد شد.

کاظم کاشفی باکتری ای کشف کرد که توانایی مقاومت در برابر مواد سمی دارد و می‌تواند طلای ۲۴ قیراط تولید کند. محققان به تقلید فرایندی که به اعتقاد آنها در طبیعت روی می‌دهد، این باکتری را با میزان زیادی کلرید طلا تغذیه کردند. در یک هفته این باکتری این ماده سمی را به تکه‌ای از طلا تبدیل کرد.

این استادیار میکروبیولوژی و ژنتیک مولکولی دراین باره گفت: کیمیاگری میکروبی کاری است که ما انجام دادیم یعنی تولید طلای ارزشمند از چیزی که هیچ ارزشی ندارد.

شناسایی افراد از طریق پا

پروفسور شهرام ایزدی با همکاری محققان اروپایی کف هوشمندی را برای خانه‌های هوشمند طراحی کرده‌اند.

در این طرح پروفسور شهرام ایزدی دانشمند ایرانی مرکز تحقیقات مایکروسافت در کمبریج انگلیس و گروهی از دانشمندان آلمانی یک سطح بسیار شفاف و حساس به فشار برای کف خانه ساخته‌اند که می‌تواند به طور دقیقی رد و اثر افراد و مبلمان را در اتاق‌ها زیر نظر داشته باشد.

این فناوری کاربردهای بسیاری از جمله امنیت و اتوماسیون خانه‌ها و بازی‌های تعاملی دارد. علاوه بر امنیت خانه و محل کار، از این فناوری می‌توان در کمک به مراقبت از افراد مسن استفاده کرد مثلاً پرستار متوجه زمین خوردن فرد مسن می‌شود.

ساخت رایانه پوشیدنی

استادیار ایرانی مهندسی برق دانشگاه تگزاس در دالاس یک رایانه بی‌سیم پوشیدنی ساخته است که به اندازه یک دکمه است.

طرح ابتکاری پروفسور روزبه جعفری به خاطر اندازه کوچکش قابل پوشیدن و قرار گرفتن روی لباس است و زمینه را برای بهبود نظارت بر وضع سلامت افراد مسن و یاری رساندن در تعیین تغییرات در دوز نیاز به داروها فراهم می‌آورد.

تولید قلب مصنوعی

علی خادم الحسینی – استادیار دانشکده پزشکی هاروارد موفق به تولید قطعات نوآورانه قلب شد که از فناوری نانو برای ارتقای رسانایی مواد در تحریک شکل‌گیری بافت قلب مورد استفاده قرار می‌گیرد.

تولید این قطعات فوق باریک قلب، علم پزشکی را یک گام به تولید بافت‌های مصنوعی با عملکرد بالا که برای درمان قلب آسیب دیده یا سایر اندام‌ها نزدیک‌تر می‌کند.

در این پروژه محققان ایرانی دیگری از جمله دکتر مهدی نیکخواه، مسعود خبیری و محمد عزیزی نیز حضور داشته‌اند.

درمان نابینایی‌های غیرمادرزادی

دانشمند ایرانی و استاد دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه آریزونا با اختراع جراحی لیزیک چشم، انقلابی در درمان ناهنجاری‌های چشم و اصلاح دید بسیاری از بیماران ایجاد کرد.

غلامعلی پیمان – دانشمند ایرانی و از اعضای تالار مشاهیر چشم‌پزشکی جهان است.

مهمترین دلیل شهرت وی، اختراع عمل جراحی لیزیک است که به کمک آن افراد دارای ضعف بینایی می‌‌توانند بدون استفاده از عینک، دید طبیعی خود را بازیابند. از وی بیش از ۱۳۵ عنوان اختراع به ثبت رسیده است.

غلامعلی پیمان مخترع ایرانی جراحی لیزیک چشم و عضو انجمن جراحی آب مروارید و رفرکتیو سال ۹۱ در مراسمی مدال ملی فناوری و نوآوری ایالات متحده را به عنوان عالیترین نشان برای یک مخترع دریافت کرد.

کشف ژن سرطان

گروهی از محققان بین‌المللی با حضور یک دانشمند ایرانی به نام فرهاد راوندی و به سرپرستی بیمارستان تحقیقات کودکان سنت جود امریکا، با تعیین توالی ژنوم کودکان مبتلا به سرطان خون موفق به شناسایی ژنی همجوشی شده‌اند که مسئول بروز ۳۰ درصد زیرمجموعه نادر سرطان خون کودکان (لوسمی) است.

این یافته‌ها می‌تواند روند درمان لوسمی حاد مگاکاریوبلاستیک کودکان AMKL را متحول کند.

تولید پادتن ایدز از شیر گاو

محققان استرالیایی با همکاری بهناز حیدرچی یک محقق ایرانی اقدام به تولید شیرگاوی کردند که سلول‌ها را از ابتلا به اچ‌ای وی (ایدز) حفاظت می‌کند.

شیر تولید شده توسط این محققان دربرگیرنده پادتنی است که می‌تواند از تمام سلولهای بدن علیه ویروس ایدز «ویروس نقص ایمنی انسانی» حفاظت کند.

گام بعدی این دانشمندان تولید کرمی است که زنان بتوانند با استفاده از آن خود را در مقابل این بیماری محافظت کنند.

انتقال دارو با چسب‌های پوستی

بابک ضیایی محقق ایرانی دانشگاه پرودو فناوری جدیدی برای انتقال دارو از طریق چسب‌های پوستی ارائه کرده است این چسب جدید لایه‌ای از یک پلیمر لاستیک مانند موسوم به پلی دی متیل سیلوکسان دارد که معمولاً در پمپ‌ها از آن استفاده می‌شود.

چسب‌های انتقال گرما در حال حاضر برای آزادسازی کنترل شده داروها استفاده می‌شود.

از این چسب‌ها برای انتقال داروهایی بهره‌برداری می‌شود که مولکول‌های‌ریزی دارند و پوست می‌تواند به سادگی آنها را از طریق منافذ خود جذب کند.

بازسازی چهره ایرانیان باستان

پژوهشگر ایرانی دانشگاه پورتموث انگلیس چهره دو ایرانی باستان را براساس جمجمه‌های آنها بازسازی کرد. دکتر «مازیار اشرفیان بناب» متخصص ژنتیک که در بازسازی چهره براساس جمجمه تخصص دارد می‌گوید این دو جمجمه از طرف موزه تاریخ پزشکی ایران به دست او رسیده است.

این نخستین بار است که جمجمه‌های به دست آمده از منطقه ایران در آزمایشگاه بازسازی چهره دانشگاه پورتموث بازسازی می‌شود.

جداسازی نفت از آب

شهریار خسروشاهی پژوهشگر دانشکده مهندسی برق و علوم رایانه دانشگاه فناوری ماساچوست MIT در طرحی موفق شد نانوذرات ضد آب را با نفت مخلوط ‌کند که سپس می‌توان با استفاده از آهن ربا، نفت را از آب جدا کرد. (ایران)

چهارشنبه ۱۴ فروردین ۱۳۹۲ - ۱۹:۰۷
کد خبر : 10693
بازدیدها: 179

پاسخی بگذارید »