پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

قیمت‌ ها در‌ بازار میوه‌ های تابستانه کوتاه نمی‌آیند!/گزارش

danesheroz1 خرداد ۳۱, ۱۳۹۲ ۰
قیمت‌ ها در‌ بازار میوه‌ های تابستانه کوتاه نمی‌آیند!/گزارش

دانش روز: قیمت میوه امسال نسبت به سال گذشته افزایش قابل ملاحظه‌ای دارد که علاوه بر تورم بازار که مرکز آمار ایران بیش از ۳۰ درصد اعلام کرده است، سرمازدگی و صادرات مهمترین دلایل است

 به گزارش دانش روز، قیمت انواع میوه در بازار به ویژه میوه‌های تابستانه نسبت به سال گذشته افزایش قابل ملاحظه‌ای داشته و قصد پایین آمدن ندارد.

دبیر اتحادبه بارفروشان دلیل قیمت بالای میوه را سرمازدگی اول فصل عنوان می‌کند که در برخی استان‌ها محصول را از بین برده است.

کشاورزی تابع شرایط آب و هوایی است و هرگونه عوامل طبیعی مانند سرما، تگرگ، کم آبی و خشکسالی می‌تواند تولید محصول را تهدید کند.

همچنین صادرات برخی محصولات کشاورزی مانند هندوانه، طالبی به کشورهای منطقه نیز دلیل دیگری برای بالا بودن قیمت میوه عنوان می‌شود، امسال نیز در ابتدای سال سرمای دیررس و بعد از آن تگرگ نابهنگام در برخی استانها محصول را از بین برده است.

البته عده‌ای صادرات میوه‌هایی مانند هندوانه، سیب زمینی به کشورهای منطقه را دلیل دیگری برای بالا بودن قیمت میوه عنوان می‌کنند.

قیمت انواع میوه

گزارش میدانی حاکی است قیمت انواع سیب در میادین میوه و تره‌بار تهران کیلویی ۲۴۰۰ تومان است که در کنار سایر میوه‌های تابستانه مانند هندوانه، طالبی، گرمک، دستنبو و خربزه به فروش می‌رود.

در همین حال انگور نیز کیلویی ۴۱۵۰ تومان به فروش می‌رسد.

قیمت هندوانه نیز که از یک ماه گذشته با قیمت کیلویی هزار تا ۱۲۰۰ تومان عرضه می‌شد با اندکی کاهش به متوسط ۹۳۰ تومان رسیده است اما نکته حائز اهمیت این است که هندوانه‌های امسال طعم و کیفیت مناسبی ندارد.

قیمت انواع طالبی، گرمک و دستنبو نیز کیلویی ۱۶۰۰ تومان عرضه می‌شود که نسبت به یک ماه گذشته که به قیمت کیلویی ۲ هزار تومان عرضه می‌شد تا حدودی کاهش یافته است.

خربزه دیگر میوه تابستانه است که همچنان در اوج قیمت به سر می‌برد و کیلویی ۱۷۰۰ تومان عرضه می‌شود.

همچنین در میادین میوه و تره‌بار کیوی نیز وجود دارد و به قیمت کیلویی ۲۲۰۰ تومان عرضه می‌شود.

  قیمت موز نیز با اندکی کاهش نسبت به یک ماه گذشته به کیلویی ۳۴۰۰ تومان رسیده است که البته در مغازه‌های خرده فروشی قیمت آن به بیش  از ۴۰۰۰ تومان نیز می‌رسد.

عدم تخصیص ارز مرجع برای واردات موز دلیل بالا رفتن قیمت است که تقریبا تمام نیاز کشور به این محصول از طریق واردات  تامین می‌شود.

  قیمت انواع سبزیجات در بازار

قارچ بسته‌بندی ۸۰۰ گرمی در میدان میوه و تره‌بار تهران کیلویی ۳۴۰۰ تومان عرضه می‌شود. این قیمت نسبت به ماه گذشته افزایش قابل ملاحظه‌ای را نشان می‌دهد. همچنین قارچ دکمه‌ای فله نیز کیلویی ۵۵۰۰ تومان به فروش می‌رود.

بر اساس این گزارش بادمجان کیلویی ۸۰۰ تومان، سیب‌زمینی انباری ۱۶۰۰ تومان، گوجه‌‌فرنگی ۹۸۰ تومان، هویج ۱۲۰۰ تومان ، پیاز زرد ۶۵۰ تومان، پیاز قرمز ۱۲۵۰ تومان عرضه می‌شود.

(منبع : پایگاه خبری تحلیلی پارسینه)

جمعه ۳۱ خرداد ۱۳۹۲ - ۲۲:۲۹
کد خبر : 30308
بازدیدها: 349

پاسخی بگذارید »