جمعه ۱۱ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

نشست خبری جشنواره تئاتر فجر

قیاس بخش پژوهش تئاتر فجر با ۳۰ جشنواره برتر دنیا /۱۱ تالار نمایشی تهران میزبان تئاتر صحنه‌ای فجر

danesheroz دی ۲۵, ۱۳۹۱ ۰

مدیر مرکز هنرهای نمایشی گفت: توجه شورای سیاست گذاری به تئاتر فجر باعث شد تا بخش پژوهش جشنواره با ۳۰ جشنواره برتر دنیا قیاس شود

نشست خبری جشنواره تئاتر فجر صبح امروز با حضور قادر آشنا مدیر مرکز هنرهای نمایشی، سعید کشن فلاح دبیر سی و یکمین جشنواره فجر و پیمان شریعتی مدیر اجرایی این رویداد هنری در تالار کنفرانس تئاتر شهر برگزار شد.

در ابتدای این نشست پیمان شریعتی با اشاره به این مطلب که از صبح فردا جشنواره تئاتر فجر آغاز می شود، گفت: این جشنواره در ۲ بخش استانی و بخش تهران آغاز می شود. همچنین بخش اول رادیویی، آیینی و نمایش استانی نیز عصر فردا نمایش های خود را به روی صحنه می برد.

وی در ادامه به بخش رادیو تئاتر جشنواره تئاتر فجر اشاره کرد و گفت: بخش رادیو تئاتر از سال ۸۶ تا امروز به صورت مستمر ادامه داشته است. در این دوره ۱۲۰ اثر به دبیرخانه ارسال شده که از این میان ۱۲ اثر به جشنواره فجر راه یافته است.

شریعتی یادآور شد: از آثار منتخب ۶ اثر از تهران و ۶ اثر از شهرستان ها به سی و یکمین دوره جشنواره تئاتر فجر راه یافتند که در سالن فرهنگ و هنر جهاد دانشگاهی اجرا می شوند.

وی در ادامه به بخش اجرای نمایش های آیینی اشاره کرد و گفت: نمایش های آیینی در محوطه باز تئاتر شهر باغ موزه قصر و محوطه خانه هنرمندان اجرا می شود.

دبیر اجرایی جشنواره تئاتر شهر در ادامه به استان هایی که میزبانی سی و یکمین دوره جشنواره تئاتر فجر را بر عهده دارند، گفت: جشنواره استانی تئاتر فجر از ۳ سال پیش آغاز شده است. دوره فعلی در استان های فارس، البرز، کهگیلویه و بویراحمد، سمنان و گلستان به روی صحنه می رود.

در بخش دیگری از این نشست قادر آشنا مدیر مرکز هنرهای نمایشی با اشاره به حضور سرزده وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به دبیرخانه سی و یکمین جشنواره فجر گفت: وزیر ارشاد در بازدید سرزده خود به دبیرخانه جشنواره فجر تعهداتی را داده اند که باید بگویم خوشبختانه به تمام این تعهدات جامع عمل پوشاندند.

وی در ادامه به مباحثی که در شورای سیاست گذاری جشنواره تئاتر فجر عنوان شده است اشاره کرد و گفت: در شورای سیاست گذاری چند نکته به آن اهتمام بیشتری شده است که خوشبختانه شاهد توجه آن در این دوره بودیم. ۱. توجه به کیفیت جشنواره تئاتر فجر، این رویداد هنری نام و نشان تئاتر کشور را با خود به دوش می کشد و باید کیفیت آن لحاظ شود.

وی خاطرنشان کرد: توجه استان ها و مناطق و همچنین پژوهش در تئاتر از دیگر نکاتی بود که شورای سیاست گذاری به آن اهتمام ورزیده بود و این رویکرد باعث شد که در بخش پژوهش جشنواره تئاتر فجر با ۳۰ جشنواره برتر دنیا قیاس شود که کیفیت آن هر ساله بالاتر رود.

مدیر مرکز هنرهای نمایشی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به این مطلب که توجه به جوانان از دیگر برنامه های شورای سیاست گذاری بوده است، گفت: اگر یک بار دیگر آثاری که به جشنواره ارسال شده است را با دقت بنگریم به این نتیجه می رسیم که حضور جوانان در این دوره مثال زدنی است و جوانان بسیاری توانسته اند در این دوره حضور داشته باشند.

قادر آشنا در ادامه سخنان خود با تأکید بر این موضوع که اولویت اجراهای تئاتر کشور در سال ۹۲ حضور در جشنواره فجر و فرایند آن است، گفت: در انتخاب آثار این دوره جشنواره فرایند بسیار خوبی طی شده است البته خوشبختانه با صحبت با مدیران سالن های نمایشی به این نتیجه رسیدیم که آنها نمایش های این دوره را نظاره می کنند و تئاتری که متناسب با اجرا در سالن های آنها است انتخاب می کنند.

وی تصریح کرد: مطالبات بسیار زیادی در این دوره جشنواره انجام شده است اما باید سالن و مکان مناسبی برای اجرای تئاترها در نظر گرفته شود و میزان حمایت مرکز هنرهای نمایشی نیز به کارهای ارائه شده بستگی دارد و این نمایش ها در تهران و شهرستان به طور حتم اجرا خواهد شد.

در بخش دیگری از این نشست سعید کشن فلاح دبیر سی و یکمین جشنواره تئاتر فجر با اشاره به این مطلب که خود را خادم تئاتر کشور می دانم، گفت: من خودم را به عنوان خادم این هنر می دانم و در این مسیر هم در طی سال های اخیر فعالیت کردم و سعی نمودم که در هر عرصه ای که شود اقدام مثبتی را انجام دهم.

وی با اشاره به بخش بین الملل جشنواره تئاتر فجر گفت: تئاتر فجر در تمام کشورهای جهان شناخته شده است و این امر با آثاری که به دبیرخانه ارسال شده است می توان سنجید. ۱۰۸ اثر نمایشی از کشورهای گوناگون به دبیرخانه ارسال شده است که تنها مسائل فرهنگی و اقتصادی باعث شده که آثار کمتری را گزینش کنیم.

وی یادآور شد: ما سعی می کنیم با انتخاب آثار شایسته تئاتر دنیا و مسائل مختلف، آن را به جوانان و دانشجویان کشور معرفی کنیم. همچنین سعی و تلاش ما بر این بوده که هیچگونه محدودیتی را برای جوانان و حضور آنها در این رویداد هنری نگذاریم و خوشبختانه در این امر شورای سیاست گذاری و نحوه نگرش آنها کمک شایانی را به ما کرد.

دبیر سی و یکمین دوره جشنواره تئاتر فجر با اشاره به آماده شدن جدول نمایش های حاضر در جشنواره فجر گفت: تنها برخی مسائل نظارتی باعث شد که جدول نهایی یک مقدار دیرتر آماده شود اما طبق تفاهمی که با قادر آشنا داشتیم قرار شد کارها به نحوی باشد که آثار بتوانند زمینه اجرای عمومی را در سال آینده داشته باشند.

یادآور می شود در ادامه این نشست پیمان شریعتی مدیر اجرایی این رویداد هنری گفت: تالارهای نمایشی میزبان در تهران شامل تالار وحدت، مجموعه تئاتر شهر، تالار سنگلک، تالار هنر، خانه هنرمندان، تالار نمایش، تالار انتظامی خانه هنرمندان، تالار مهر حوزه هنری، تالار فردوسی و تالار حافظ و همچنین تالار آوا که متعلق به مجموعه خصوصی کشور هستند میزبان سی و یکمین دوره جشنواره تئاتر فجر در بخش صحنه ای هستند.

وی به مکان های اجرای تئاتر خیابانی نیز اشاره کرد و گفت: بوستان باغ هنر و پارکینگ تالار وحدت میزبان بخش مسابقه تئاتر خیابانی هستند.

پیمان شریعتی در ادامه به داوران بخش های مختلف سی و یکمین دوره جشنواره تئاتر فجر اشاره کرد و گفت: داوران بخش بین الملل شامل داوود رشیدی، مجید سرسنگی ، مسعود رایگان، خانم جنت سلیم آوا از آذربایجان و ماریو جرستان از لهستان هستند.

همچنین در بخش تئاتر ایران محمود عزیزی، تاج بخش فناییان، خسرو خورشیدی، محمدعلی خبری و رحمت امینی داوری آثار را برعهده دارد.

شریعتی در ادامه با اشاره به این که در بخش تئاتر ایران که کلیه آثار شرکت کننده بخش مناطق نگاه تازه و آثار بخش تجربه ها داوری می شوند مختاباد، حسین مسافر آستانه و نصرالله قادری داوری را برعهده دارند. همچنین شهرام نوشیر، حسن دولت آبادی، مسلم قاسمی، داوران بخش خیابانی سی و یکمین دوره جشنواره تئاتر فجر هستند.

دوشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۱ - ۱۴:۱۷
کد خبر : 4008
بازدیدها: 287

پاسخی بگذارید »