سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

قهرمانی دانش آموزان البرز در جشنواره کشتی پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای کشور

danesheroz1 بهمن ۳۰, ۱۳۹۲ ۰
قهرمانی دانش آموزان البرز در  جشنواره کشتی پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای کشور

دانش روز: جشنواره کشتی پهلوانی و ورزش زورخانه‌ ای پسران دانش‌ آموز مقطع متوسطه با قهرمانی استان البرز به پایان رسید.

به گزارش دانش روز، روابط عمومی فدراسیون ورزش مدارس اعلام کرد:  جشنواره کشتی پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای پسران دانش‌آموز مقطع متوسطه در حالی در مشهد مقدس به پایان رسید که شرکت‌کنندگان شاهد اجرای مسابقات به شیوه‌ای جدید و مطابق با استانداردهای برگزاری این رشته بودند.

در این رقابت‌ها در بخش تیمی کشتی پهلوانی، خراسان رضوی به قهرمانی رسید، همدان دوم و ایلام مقام سوم این دوره از رقابت‌ها را به دست آوردند، در بخش تیمی ورزش زورخانه‌ای نیز البرز قهرمان شد، کرمان به مقام دوم دست یافت و تیم‌های استان خراسان رضوی و کردستان نیز مشترکاً سوم شدند.

در مجموع رقابت‌های تیمی و انفرادی بخش‌های کشتی پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای جشنواره در نهایت تیم البرز قهرمان این دور از رقابت‌ها شد، خراسان رضوی دوم و کرمان مقام سوم این دوره از جشنواره را به دست آوردند.

اما قسمت زیبا و حماسی رقابت‌های کشتی پهلوانی و ورزش زورخانه‌ای پس از مشخص شدن قهرمان سنگین وزن دانش‌آموزان کشور در گود زورخانه آستان قدس رضوی و مراسم اختتامیه رقم خورد که به شدت مورد توجه رسانه‌های گروهی کشور نیز قرار گرفت.

محمدرضا صفری که در کشتی پهلوانی در سنگین وزن با غلبه بر پوریا خزپوش برنده بازوبند پهلوانی دانش‌آموزان کشور شده بود در آیینی خاص این بازوبند را در حضور دانش‌آموزان شرکت‌کننده دریافت کرده و بر بازوی او بسته شد.

طبق آیین پهلوانی در این مراسم، ابتدا پهلوان قدیم کشور هادی گنجی به همراه مربی دانش‌آموز قهرمان (عباسی) به همراه این پهلوان از تیم شهرستان‌های تهران حین حماسه‌خوانی وارد گود شدند و با صلوات حاضرین مراسم آغاز شد.

پهلوان صفری ابتدا به حالت سلام باستانی در میانه گود نشست. تا مسئولان اهداکننده بازوبند به میانه گود زورخانه آمدند. دکتر سجادی معاون قهرمانی وزرات ورزش، دکتر حمیدی معاون تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش، فرشید ارمیان رئیس فدراسیون دانش‌آموزی، طلوع کیان رئیس فدراسیون پهلوانی، دکتر حسینی مدیرکل آموزش و پرورش خراسان به همراه میرسیستانی معاون تربیت بدنی خود و همچنین پهلوان رشید لمیر، پهلوان خراسانی نیز با رخصت از مرشد وارد گود شدند.

پس از زنگ مرشد و با صلوات حاضرین پهلوان صفری ۲ رکعت نماز شکر خواند که در حین نماز خواندن او مناجات امیرالمومنین توسط پهلوان قدیم «گنجی» خوانده شد. پهلوان دانش‌آموز پس از این به سلام باستانی نشست و به پند و اندرز مرشد که به صورت حماسی اجرا می‌شد گوش داد. وی ۸ خصلت پهلوانی که توسط مرشد برای او خوانده می‌شد را گوش کرده تا حافظ این خصایل باشد و دعای خاتمه و گل کشتی توسط پهلوان قدیم خوانده شد.

بنا به آیین بالاترین مقام حاضر باید بازوبند را بر بازوی این دانش‌آموز می‌بست اما دکتر حمیدی به جهت میهمان بودن دکتر سجادی و همچنین سادات بودن وی این امر را بر عهده وی نهاد تا بازوبند پهلوانی توسط معاون وزیر ورزش و جوانان این حرکت را صورت دهد.

پهلوان صفری پس از رخصت از حاضرین در گود زورخانه همراه با بازوبند سجده شکر به جا آورد تا به مدت یک سال صاحب این بازوبند پهلوانی دانش‌آموزان کشور باشد.

 

چهارشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۲ - ۱۴:۰۵
کد خبر : 94420
بازدیدها: 296

پاسخی بگذارید »