پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

برخلاف ادعای آزادی بیان در غرب انجام گرفت؛

قطع پخش پرس تی‌وی و آی‌فیلم از سوی گلکسی ۱۹

danesheroz بهمن ۲۱, ۱۳۹۱ ۰

در اقدامی که نقض آشکار آزادی بیان محسوب می‌شود پخش شبکه‌های ایرانی پرس تی‌وی و آی فیلم از طریق شرکت خدمات ماهواره‌ای «گلکسی ۱۹» متوقف شده است

به نقل از پرس تی وی، این سرویس‌دهنده ماهواره‌ای به بینندگان شبکه خبری انگلیسی زبان ایران (پرس تی‌وی) و شبکه فیلم و سریال آی‌فیلم در امریکا و کانادا خدمات ارائه می‌کرد.

این نخستین بار نیست که رسانه‌های ایرانی هدف چنین اقداماتی قرار گرفته‌اند.

دولت اسپانیا ماه ژانویه به دولت منطقه‌ای مادرید دستور داد پخش شبکه اسپانیایی زبان ایران (هیسپان تی‌وی) را از ۲۱ ژانویه متوقف کند.

این اقدام یک ماه پس از آن روی داد که شرکت خدمات ماهواره‌ای اسپانیا (هیسپاست) پخش زمینی هیسپان تی‌وی را متوقف کرد.

یوتل‌ست مالک بخشی از سهام هیسپاست است. مدیرعامل فرانسوی-اسراییلی یوتل‌ست به خاطر موج اخیر حملات به رسانه‌های ایرانی در اروپا مورد انتقاد قرار گرفته است.

این اقدام بلافاصله با استقبال «کمیته یهودیان امریکا» مواجه شد که آن را یک تحول مهم در تلاش‌های سراسری برای محدود کردن نفوذ رسانه‌های ایرانی خواند.

دیوید هریس، مدیر اجرایی کمیته یهودیان امریکا اذعان کرده است که این کمیته برای قطع پخش شبکه‌های ماهواره‌ای ایران در اسپانیا ماه‌ها با این کشور بحث و تبادل نظر کرده است.

ممنوعیت پخش پرس تی‌وی و هیسپان تی‌وی در اسپانیا در راستای اقدام مشابهی است که شرکت فرانسوی یوتل‌ست انجام داد. این شرکت چند شبکه ماهواره‌ای و رادیویی ایران را قطع کرد و مدعی شد که پخش این شبکه‌‎ها «به علت ارائه تفسیری فراتر از قوانین اتحادیه اروپا» متوقف شده است.

یوتلست و اینتل‌ست که از اکتبر ۲۰۱۲ پخش تعدادی از شبکه‌های ماهواره‌ای ایران را متوقف کردند گفته‌اند فشارهای اتحادیه اروپا دلیل اصلی این اقدام بوده است.

با این وجود اتحادیه اروپا ادعاهای این شرکت‌های ماهواره‌ای اروپایی را رد کرده است.

شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۹۱ - ۰۸:۰۰
کد خبر : 6306
بازدیدها: 174

پاسخی بگذارید »