جمعه ۰۴ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

قطره دریاست اگر با دریاست/ گزارش

danesheroz1 تیر ۱۵, ۱۳۹۲ ۰
قطره دریاست اگر با دریاست/ گزارش

دانش روز: شهرستان شدن فردیس، نظرات کارشناسی مدیران و مسئولان شهری را در پی داشت که هر یک از منظری به این موضوع پرداختند. گزارش ذیل به دیدگاه مدیر طرح برنامه ریزی و توسعه شهرداری کرج پرداخته است.

به گزارش دانش روز، مدیر طرح برنامه ریزی و توسعه شهرداری کرج  در این خصوص گفت: بی شک مصوبه ” شهرستان شدن فردیس ” با نگاه و رویکردی مثبت از سوی هیئت دولت و با هدف افزایش سطح خدمت رسانی به شهروندان این منطقه تصویب  شده است. اما آنچه در این طرح موجب برخی واکنش ها و انتقادات شده است، عدم بهره گیری کافی از اصول جامع و کارشناسی شده، می باشد که این امر خود باعث می شود، شکافی عمیق بین اهداف کلان هیئت دولت در خصوص تصویب این مصوبه و کارکردهای قابل انتظار ایجاد می کند. بنابراین باید اذعان داشت، اگر این طرح و مصوبه کارشناسی نشده اجرا شود، عملکردی معکوس را در پی خواهد داشت که در نهایت این طرح نه تنها نتوانسته است، اهداف مد نظر را تحقق بخشد که باعث برزو مشکلات عدیده ای نیز می شود که به تبع آن شهر و شهروندان متضرر خواهند شد.

عبدالهی افزود: یکی از علت های شهرستان شدن در دیدگاه کلی این است که همه سازمان های اداری، خدماتی و … در آن محدوده شهری مستقر شوند تا بتوان از این طریق رفاه شهروندی را به نحو قابل قبولی تامین کرد. بطور قطع و یقین این موضوع از عمده اهداف مسئولانی که موضوع شهرستان شدن  ” فردیس ” و ارتقاء ساختارهای اداری در این محدوده شهری را دنبال می کرده اند، می باشد. این در حالی است که دولت می توانست به جای تفکیک و ایجاد ساختارهای سازمانی که صرف هزینه های جاری زیاد و زمان بسیاری را در پی دارد، سازمان ها و نهادهای دولتی را موظف به ایجاد شعبه و نمایندگی در این منطقه کند، با نگاهی به این موضوع می توان گفت، راهکار عنوان شده، قابلیت بهتری برای رفع مسائل و مشکلات این منطقه شهری دارد.

این مسئول ، گفت: در بحث اعتبارات نیز راه حل های کارشناسی شده و کارآمدی را می شد، برنامه ریزی و اجرایی کرد که از جمله این راهکارها تزریق اعتبارات به فردیس در قالب اعتبارات شهرستان کرج است زیرا هدف از تصویب مصوبه های این چنینی دولت صرفا، ایجاد ساختار و ساخت و احداث ساختمان های اداری نیست چرا که تنها ساختمان فرمانداری نمی تواند مشکلات را رفع کند بلکه آنچه که برای شهر و شهروندان مهم است، ارتقاء سطح خدمات است. بنابراین با مسائل عنوان شده به این نتیجه می رسیم که هدف هیئت دولت مبنی بر تصویب مصوبه ” شهرستان شدن فردیس ” با تمهیدات مطرح شده به نحو مطلوبی محقق و عملی می شد.

عبدالهی اظهارداشت: با فرض اینکه، مشکلات و مسائل فردیس با شهرستان شدن مرتفع نمی شد و نیاز به ایجاد ” شهرستان ” شدن وجود داشت، باید این موضوع را که ” فردیس ” در محدوده یک ” کلانشهر ” قرار گرفته است را مد نظر داشت. زیرا این مقوله مشکلات و معضلات بسیاری را ایجاد می کند، به این علت که، اگر بخواهیم محدوده شهر را حفظ کنیم و به آن دست نزنیم اما از سوی دیگر در محدوده ” کلانشهر ” شهرستان ایجاد کنیم، بی شک بر خلاف موازین و قوانین عمل کرده ایم و این اقدام مغایر با قانون ها شکل می گیرد. با این مصوبه، به سمتی می رویم که محدوده ای از شهر منتضع شده و به تبع آن نیز شاهد پیامدها و تبعات منفی همچینن بروز بحران های متعددی در عرصه ها و زمینه های شهری خواهیم شد و از همه مهمتر آنکه، متضرر اصلی همان منطقه ای که از محدوده کلان شهری منفک شده است، می باشد.

وی بیان کرد: این قضیه از دید مدیریت شهری شکافته و کارشناسی نشده است و اصولا در جلساتی که با این عنوان برپا می شد، مدیران و کارشناسان مدیریت شهری حضور نداشتند. در مقایسه کلانشهر کرج با شهرستان ها و شهرهای کوچک اطراف این کلانشهر می توان به تفاوت کلان این کلانشهر در زمینه سطح بالای رفاه، خدمات و سطح استانداردها نسبت به سایر شهرهای اطراف پی برد. در کلانشهر کرج ستاد مرکزی قوی، سطح مناطق ویژه و خاص با حدود ۱۰ الی ۱۲ سازمان تخصصی وجود دارد که هر کدام خدمات گسترده ای را به شهروندان می دهند، ضمن آنکه ” اعتبارات ملی” نیز برای آنها تعریف می شود. که از جمله این اعتبارات در بخش مترو و حمل و نقل است که این موضوع برای شهر های کوچک وجود ندارد. بحث دیگری که وجود دارد، ” بحث تجمع سرمایه ” از طریق کارکرد  ۱۲ منطقه شهری در کرج است، این سرمایه های از کل مناطق برخوردار جمع و سپس به مناطق غیر برخوردار تزریق می شود.

عبدالهی ادامه داد: ” شهرستان شدن ” و ارتقاء ساختار اداری ” فردیس” از ابعاد و زوایای مختلفی قابل بررسی است که یکی از این زوایا  ” طرح جامع ” است. طرح جامع شهر کرج که شامل فردیس نیز می شود، یکپارچه و جامع دیده شده است و با نگاهی عمیق به این موضوع می توان ریشه های بروز مشکل در زمینه طرح جامع به واسطه تغییر ساختار اداری و شهرستان شدن فردیس را مشاهده کرد. البته معضلات طرح جامع، زمانی پیش می آید که شهرستان شدن فردیس منجر به شکل گیری ساختار جدید شهرداری در این منطقه شهری شود. اما اگر طی اجرایی شدن این طرح محدوده شهر کرج دست نخورد و حریم شهر به شکل سابق باقی بماند، امکان بروز مشکل بسیار پایین خواهد بود. این در حالی است که اگر به این منجر شود که در آینده فردیس دارای ” شهرداری ” و ” شورای شهری ” مستقل شود، بی شک با بروز بحران و مشکلات بسیاری مواجه خواهیم بود که این مشکلات بیشترین آسیب را به شهرستان تازه تاسیس می زند.

وی گفت: به عنوان مثال، سازمان های خدمات رسان از جمله تاکسیرانی و اتوبوسرانی برای افزایش سطح خدمت رسانی به شهروندان و ارتقاء رفاه شهروندی اقدام به ایجاد شبکه های یکسان و منسجم می کند و بر اساس آن مسیر های  مبداء و مقصد ناوگان را بر اساس پراکندگی جغرافیایی تعیین می کند. در خصوص فردیس نیز این سازمان ها با طراحی منسجم مسیرهای تردد ناوگان حمل و نقلی خود را در این محدوده تعیین کرده و نسبت به جابجایی مسافران اقدام می کنند. در صورتی که شهرستان شدن فردیس منجر به تشکیل شهرداری و شورای شهر جدید و مستقل شود، طبق روال باید سازمان های حمل و نقل جدایی نیز برای این شهرستان دیده شود، زیرا در این صورت شهرداری کرج تعهدی برای ارائه خدمات به این شهرستان ندارد و فردیس به عنوان شهرستانی که ساختارهای مختلفی برای آن تعریف می شود، ارائه خدمات در عرصه های مختلف را عهده دار شود.

به گفته عبدالهی ، در کل جهان گرایش شهرهای کوچک برای بالا بردن سطح استانداردها، بر این است که به عنوان بخشی از کلانشهرها و شهرهای بزرگ شناخته شوند تا از ویژگی های بارز این  کلانشهر ها که، عضویت در انجمن های جهانی نمونه ای از آن است، بهره مند شوند.

با بیان این مطلب باید دید آیا شهرهای کوچک توان ایجاد سازمان های تخصصی را دارند؟ به نظر می آید با این اقدام، فردیس دچار بحران و مشکل در امر خدمات رسانی وسیع به شهروندان و اجرای پروژه های کلان از جمله احداث تقاطعات، پل، بی آر تی، فرهنگسرا ها که هزینه های کلانی را برای اجرا نیاز دارد می شوند. آنچه مشخص است، بودجه ها و اعتبارات شهرستان یارای پاسخ گویی به این نیازها را ندارد.

منبع:کامنا

شنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۲ - ۲۲:۲۱
کد خبر : 35318
بازدیدها: 264

پاسخی بگذارید »