شنبه ۰۵ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

پورمحمدي در همايش ارتقاء نظام سلامت اداري در استان البرز

قانون بهترین حریم نظام اداری کشور است

danesheroz دی ۵, ۱۳۹۱ ۰

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به این نکته که باید قانون را اصلاح کرد و نه این‌که آن را نقض کرد گفت: قانون بهترین حریم نظام اداری کشور است و ما اگر می‌خواهیم از حریم مدیران اجرایی دفاع کنیم باید از قانون دفاع کنیم.  حجت‌الاسلام والمسلمین پورمحمدی صبح امروز در همایش ارتقاء سلامت [&hellip

رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به این نکته که باید قانون را اصلاح کرد و نه این‌که آن را نقض کرد گفت: قانون بهترین حریم نظام اداری کشور است و ما اگر می‌خواهیم از حریم مدیران اجرایی دفاع کنیم باید از قانون دفاع کنیم.
 حجت‌الاسلام والمسلمین پورمحمدی صبح امروز در همایش ارتقاء سلامت نظام اداری که از سوی شورای دستگاه‌های نظارتی این استان در محل سالن همایش مجتمع میلاد کرج برگزار شد با اشاره به تصلّب قانون در حوزه شکلی گفت: قانون قالب‌های خیلی دقیقی دارد که باید رعایت شود. البته باید نتیجه را هم مدنظر داشت. چون برخی اوقات قالب‌های قانونی، نتایج قانونی را تحت تأثیر قرار می‌دهند. اما مجریان باید با قدرتی که از قانون گرفته‌اند و نه قدرت فراقانونی، به شکل همزمان به قالب قانون و نتیجه‌بخشی آن نظر کنند.
مجریان قانون باید به قوانین منقح و پالایش شده دسترسی داشته باشند
وی با تأکید بر این نکته که مجری و ناظر هوشمند باید قانون را بر وجه روان و هموار آن تحلیل و تفسیر کند، افزود: راه حل این مشکل نیز تنقیح و پالایش قوانین است. چه این‌که برخی قوانین در حوزه ثبت اسناد و شهرداری متعلق به پنجاه یا شصت سال پیش است و امروزه کارایی چندانی ندارد و مجریان باید به قوانین منقّح و پالایش‌شده دسترسی داشته باشند.
راه برطرف کردن عیوب قانون، زیر پا گذاشتن قانون نیست
رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اذعان به این نکته که با وجود حجم زیاد قانون، مجریان ملزم به اجرای قانون هستند گفت: نظام قانونی کشور دارای عیوب و چالش‌هایی است، اما راه برطرف کردن این چالش‌ها زیر پا گذاشتن قانون نیست. ما همیشه به مدیران اجرایی این تذکر را می‌دهیم که اگر شما با نیت خدمت‌رسانی به مردم، قانونی را زیر پا گذاشتید، چگونه تضمین می‌دهید که فردا کس دیگری با نیت خودخواهانه قانون را زیر پا نگذارد؟ نباید این سنت و فرهنگ پایه‌گذاری شود که قانون برای خدمت به مردم مزاحم است. وی با بیان این‌که راه حل این مسئله اصلاح قانون است و نه نقض قانون گفت: اگر قانون‌ستیزی تبدیل به فرهنگ شود، بنیاد اجتماعی ما سست می‌شود و نظام اداری ما دچار چالش‌های فراوانی می‌شود. پورمحمدی افزود: قانون بهترین حریم نظام اداری کشور است و اگر بنا است از حریم مدیران اجرایی کشور دفاع شود باید از قانون دفاع شود، چرا که مدافع همه ما قانون است.
بخش زیادی از تخلفات اداری ناشی از ناآشنایی کارکنان با قوانین است
حجت‌الاسلام والمسلمین پورمحمدی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ناآشنایی مدیران و کارکنان دستگاه‌های اجرایی به قوانین گفت: بخش زیادی از تخلفات، انحرافات و فسادهای اداری ناشی از ناآشنایی کارکنان ما با قوانین است. به همین دلیل به شورای دستگاه‌های نظارتی استان‌ها ابلاغ کرده‌ایم که کارگاه‌های آموزشی برای آشنایی هر چه بیشتر پرسنل اداری با قوانین و مقررات برگزار کند و ما شاهد بوده‌ایم که پس از برگزاری کارگاه‌ها، میزان تخلفات اداری کاهش محسوسی داشته است.
وقتی در مسئولیت هستیم نباید به قانون بی‌اعتنایی کنیم.
پورمحمدی با اشاره به دشواری‌های مدیریت اجرایی کشور به نقد رفتارهای پایانی رؤسای قوه مجریه در سه دولت گذشته پرداخت و گفت: رؤسای عالیه دستگاه اجرایی کشور در بیست و چهار سال اخیر وقتی وارد دوره‌های پایانی مدیریت خود شده‌اند، مباحثی نظیر طرح مشکلات قانونی و افزایش اختیارات ریاست جمهوری را مطرح کرده‌اند. در اواخر دولت آقای هاشمی بحث تغییر قانون اساسی جهت تداوم ریاست عالیه اجرایی کشور و در اواخر دولت آقای خاتمی بحث لوایح افزایش اختیارات ریاست جمهوری مطرح شد. این روزها نیز بحث ناکارآمدی قانون در دولت آقای احمد‌ی‌نژاد مطرح می‌شود. برخی دیگر نیز در سال ۸۸ وقتی در عرصه سیاسی و انتخابات پیروز شدند، بحث تقلب را مطرح کردند و قانون را زیر پا گذاشتند. وی با طرح این پرسش که اگر نخبگان ملی به این‌گونه ادبیات قانون‌گریزانه دامن بزنند، چه انتظاری از مردم می‌توان داشت افزود: من همواره معتقد بوده‌ام که باید در فضایی دلسوزانه به این مباحث اشاره کرد. امروز نیز با در نظر داشتن همین مسئله باید از آقای احمدی‌نژاد پرسید که چرا در سال پایانی دولت خود این مباحث را مطرح می‌کند. چرا تاکنون این مسائل را مطرح نکرده است؟ اگر کسی قانون اساسی را قبول ندارد و یا معتقد است که نمی‌گذارند که کار انجام دهد، نباید وارد عرصه شود و اگر وارد عرصه شد باید به قانون احترام بگذارد نمی‌شود مسئولیت را بپذیریم و پس از آن به قانون بی‌اعتنایی کنیم.
صدا و سیما فضای کارشناسی برای نقد را فراهم آورد
وی با بیان این‌که نکته که از همه کاندیداهای ریاست جمهوری می‌خواهد قبل از ورودشان به عرصه انتخابات بگویند که آیا قانون اساسی، مقررات عادی، نظامات قانون‌گذاری، قضایی و نظارتی را قبول دارند یا خیر گفت: کاندیداهای ریاست جمهوری باید بگویند که آیا می‌توانند با حفظ این نظامات کار کنند یا خیر؟ من در همین زمینه از صدا و سیما می‌خواهم بدون جنجال و با ایجاد فضایی کارشناسانه و هوشمندانه، این‌گونه مباحث را به بحث گذارد.
آمارهای ارائه‌شده از سوی رئیس جمهور مورد قبول بسیاری از اقتصاددانان نیست
پورمحمدی با اذعان به تفاوت آمارها و نتایج اقتصادی ارایه شده از سوی رئیس جمهور و کارشناسان اقتصادی افزود: آمارهای ارائه‌شده از سوی رئیس جمهور مورد قبول بسیاری از اقتصاددانان نیست و معتقدم که بدون ایجاد تشنج در جامعه باید فضایی ایجاد شود که نقد کارشناسی و قانون‌محور در محافل علمی پیگیری شود. در این صورت است که می‌توانیم کشور را رو به جلو و پیشرفت هدایت کنیم. وی با تأکید بر این نکته که باید کارشناسان در مباحث اقتصادی و سیاسی حضور داشته باشند افزود: ما کشوری هستیم که در بحث رعایت قانون روبه‌جلو در حال حرکت هستیم. اما از سوی دیگر نباید چشم خود را بر روی قانون‌گریزی‌ها ببندیم و در این مسیر از اختلاف نظر نیز نباید هراس داشته باشیم. چرا که اختلاف‌نظر در یک فضای عقلانی و اخلاقی سبب رشد جامعه و کشور می‌شود.
حجت‌الاسلام والمسلمین پورمحمدی در پایان سخنان خود با اشاره به تعیین مصادیق فساد و نیز تعیین تکالیف دستگاه‌ها در قانون ارتقای سلامت نظام اداری کشور گفت: نقطه محوری قانون ارتقای سلامت نظام اداری کشور، تحقق بسترهای مناسب برای توسعه دولت الکترونیک و الزامات آن است. چرا که توسعه دولت الکترونیک نقش مؤثری در افزایش سلامت و کاهش فساد دستگاه‌های اداری کشور دارد.
منبع : سایت بازرسی
سه شنبه ۵ دی ۱۳۹۱ - ۱۱:۲۰
کد خبر : 1858
بازدیدها: 248

پاسخی بگذارید »