سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

قاتل جیمیل کشته شد!

danesheroz1 اسفند ۱۳, ۱۳۹۲ ۰
قاتل جیمیل کشته شد!

دانش روز: فیسبوک به هر کسی که عضو شبکه‌اش می‌شد، یک شناسه ایمیل با آدرس @ فیس‌بوک دات کام اختصاص می‌داد، امکانی که خیلی ها حتی اسم آن را نشنیده بودند اما حالا قاتل کشته شده است!


به گزارش دانش روز، طبق اعلام سخنگوی رسمی سایت فیسبوک، سرویس ایمیل فیس‌بوک به دلیل عدم استقبال کاربران بسته شد.

فیسبوک در نوامبر سال ۲۰۱۰ سرویس ایمیل خود را برای مقابله با سرویس‌هایی همچون جیمیل، ایمیل یاهو و هات‌میل راه‌اندازی کرد.

فیس بوک

فیسبوک به هر کسی که عضو شبکه‌اش می‌شد، یک شناسه ایمیل با آدرس @ فیس‌بوک دات کام اختصاص می‌داد، ولی طبق آمار، ظاهراً اغلب کاربران فیسبوک از این ایده استقبال نکردند. عده‌ای نیز گفتند بسیاری، حتی نام «ایمیل فیس‌بوک» تاکنون به گوششان نخورده است! این در حالی است که در ابتدای کار، از این سرویس با عنوان «قاتل جیمیل» یاد می‌شد.

شاید ادعای قاتل جیمیل در آن زمان که ایمیل این شبکه اجتماعی راه اندازی شد، تا حدودی درست بود چرا که در آن زمان فیس‌بوک با۵۰۰ میلیون عضو به صورت بالقوه ۵۰۰ میلیون کاربر را در اختیار خود داشت، که بر اساس آن فیس‌بوک به راحتی می‌توانست رقبایی همچون یاهو با ۲۷۳ میلیون و جیمیل با ۱۹۳ میلیون کاربر را پشت سر بگذارد. بر اساس این گزارش، در اواخر سال ۲۰۱۲ مدیران فیس‌بوک به بهانه محافظت از حریم شخصی کاربران طرحی را پیاده کردند که در آن، ایمیل‌های فیس‌بوکی به صورت برجسته نشان داده می‌شد ولی ایمیل‌های مربوط به دیگر سرویس‌ها حالتی مخفیانه و پنهانی داشت.

 این کار شرمساری بزرگی برای مدیران این شبکه اجتماعی به راه انداخت زیرا اغلب کاربران می‌گفتند این کار با هدف تبلیغ ایمیل فیس‌بوک صورت گرفته و حفظ داده های کاربران، بهانه‌ای بیش نبوده است.

به نظر می رسد تاریخ انقضای فیسبوک به سر آمده است و کار خود را به انجام رسانده است، برای مثال نقش شبکه‌های اجتماعی در ایجاد ناآرامی‌های اجتماعی اوکراین به حدی است که برخی کارشناسان، وضع اوکراین را «انقلاب فیس‌بوکی و توئیتری» نامیده‌اند.

در  هر صورت ایمیل فیسبوک بازنشسته شد با توجه به برچسب جاسوسی که به فیسبوک زده شده و بر اساس پیش بینی که محققان دانشگاه پرینستون بر اساس یک مدل ریاضی انجام داده اند، فیسبوک بین سال ‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ نزدیک به ۸۰ درصد از مخاطبان خود را از دست خواهد داد

گذشته از نقش فیسبوک در تحولات و تغییرات اجتماعی مانند انقلاب اکراین و یا حتی فتنه ۸۸ و تحرکات خیابانی پیش از انتخابات، این بازنشستگی ناگهانی سرویس ایمیل فیسبوک چه مفهومی می تواند داشته باشد. آیا سردمداران این شبکه اجتماعی به فکر بازنگری در آن هستند، تا شائبه های پیش آمده به فیسبوک که جدیدا برچسب جاسوسی می زنند را رفع و رجوع کنند.

البته سخت بودن نحوه استفاده از ایمیل فیسبوک در عدم استقبال کاربران این شبکه اجتماعی بی تاثیر نبوده است. چرا که فیسبوک ابزارهای جذاب تر از ایمیل مانند گزینه لایک و اشتراک گذاری را در اختیار کاربران خود قرار داده است.

فیس بوک

در  هر صورت ایمیل فیسبوک بازنشسته شد با توجه به برچسب جاسوسی که به فیسبوک زده شده و بر اساس پیش بینی که محققان دانشگاه پرینستون بر اساس یک مدل ریاضی انجام داده اند، فیسبوک بین سال ‌های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۷ نزدیک به ۸۰ درصد از مخاطبان خود را از دست خواهد داد. گفتنی است طبق آمار تعداد کاربران فیسبوک افول این شبکه اجتماعی از سال ۲۰۱۳ شروع شده است و مطالعات و تحقیقات نشان می ‌هد که فیسبوک با سرعت زیادی در حال از دست دادن پایگاه مخاطبان جوان ‌تر خود بوده و در حال از چشم افتادن است و نابود خواهد شد، همانند درختی که از داخل پوسیده شده و فقط جداری جوان دارد که کاربرهای جدیداند و تنه پوسیده منزلگاه کلاغ و قبرستانی از اطلاعات خواهد شد.

ایمیل فیسبوک در حالی باز نشسته شد که تازه مسئولان فرهنگی و ارشاد ایران به این نتیجه رسیده اند که به بهانه حفظ ارزش‌های اسلامی جلوی رشد چیزی را در کشور نمی‌توان گرفت. از این رو، مساله فیلتر بودن فیسبوک جزو مواردی است که پس از مدت زمانی حل خواهد شد.

 آقای جنتی گفته : اگر به عقب بازگردیم، می‌بینیم خیلی کارها که در اول انقلاب انجام شده مضحک به نظر می‌آید؛ مثل این که ویدئو و دستگاه فکس ممنوع بود.

در اواخر سال ۲۰۱۲ مدیران فیس‌بوک به بهانه محافظت از حریم شخصی کاربران طرحی را پیاده کردند که در آن، ایمیل‌های فیس‌بوکی به صورت برجسته نشان داده می‌شد ولی ایمیل‌های مربوط به دیگر سرویس‌ها حالتی مخفیانه و پنهانی داشت

جنتی با بیان این‌که الان در دنیا شبکه‌های اجتماعی فعال هستند، تصریح کرد: ۷۰۰ میلیون نفر در دنیا عضو فیسبوک هستند که چهار میلیون نفر از این تعداد را ایرانی‌ها تشکیل می‌دهند ولی ما آن را محصور کرده‌ایم.

حالا باید دید که وصال بدون استفاده از فیلتر شکن و دسترسی ‍ راحت به فیسبوک برای چهار میلیون کاربر ایرانی آن محقق خواهد شد یا نه؟

فیسبوک با راه اندازی سرویس ایمیل خود قصد داشت تا دو سرویس دهنده ایمیل محبوب یاهومیل و جیمیل که در بوک مورد استفاده قرار می گرفت را به عقب براند اما از آنجایی ایمیل این شبکه اجتماعی مورد استقبال قرار نگرفت متوقف شد.

البته این اولین انحصار طلبی فیسبوک نبود، این شبکه اجتماعی پیش از این در سال ۲۰۱۲ اینستاگرام، و امسال نیز با پرداخت ۱۹ میلیارد دلار شرکت WhatsApp  را خریداری کرده بود، اما زمین خوردن ایمیل فیسبوک یا ناشی ازعدم برنامه ریزی و یا پایان انحصار طلبی ها دارد، امروز ایمیل و شاید فردا کل این شبکه اجتماعی بازنشسته و از دور رقابت خارج شود.

منبع: تبیان

سه شنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۳:۵۸
کد خبر : 96510
بازدیدها: 129

پاسخی بگذارید »