چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

قابل توجه دانش آموزان: شمشیر دو لبه اقدامات فرهنگی را جدی بگیریم!

danesheroz1 فروردین ۳, ۱۳۹۳ ۰
قابل توجه دانش آموزان: شمشیر دو لبه اقدامات فرهنگی را جدی بگیریم!

دانش روز: دانش آموزان حال حاضر پدران و مادران آینده این کشور هستند و تربیت کننده‌ های نسل های بعدی؛ اگر می‌خواهیم ایران اسلامی همیشه پابرجا بماند باید این نوجوانان و نونهالان امروز را با فرهنگ اسلامی تربیت کنیم

 به گزارش دانش روز، گویی در کشور ایران اسلامی و بین مدیران و مسئولین فرهنگی و غیرفرهنگی ما رسم شده که تا وقتی رهبر معظم انقلاب از به یغما رفتن مسئله ای یا در معرض خطر بودن آن اعلام نگرانی می‌کنند تمام این مدیران به میدان آمده و با اظهار نظرهای جالب و برخی مواقع کاملا فرمایشی به تاکید اظهارنظر و نگرانی رهبری می‌پردازند اما فقط در شعار!!!!

 همه یاد گرفته ایم فقط مرد میدان شعار دادن باشیم سال‌هاست رهبری معظم انقلاب بحث تهاجم فرهنگی را مطرح کرده و به مسئولین گوشزد کردند مراقب کیدهای دشمن باشید که با هجمه‌هایش اعتقاد جوانان این مرزو بوم را نشانه رفته است اما کو گوشی برای شنیدن؟

 بعد از این مسئله ایشان فرمودند شبیخون فرهنگی را جدی بگیرید کشور در معرض خطر جدی فرهنگی قرار دارد اما باز همان آش و همان کاسه، حال بماند که برخی از این مدیران می‌گفتند کدام شبیخون فرهنگی؟!!!

 این روزها بعد از روی کار آمدن دولت یازدهم و مطرح شدن شعار اعتدال حجت الاسلام روحانی برخی‌ها که با تندرویهای‌شان در دورانی که دانش آموزان این مرزو بوم تازه پا به میدان دنیا گذاشته بودند، تیشه به ریشه اسلام و انقلاب می‌زدند دوباره گمان کردند فضایی ایجاد شده تا بتوانند با سوءاستفاده از این شعار فضای اعتقادی کشور را با شبهه پراکنی هایشان سمپاشی کرده و نوجوانان و دانش آموزان و جوانان این مرزو بوم را نسبت به مبانی دینی خود بی اعتقاد کنند.

 با جلسه ای که اعضای خبرگان رهبری با رهبری داشتند و اظهار نگرانی از فضای ایجاد شده کردند، رهبر معظم انقلاب بحث رخنه فرهنگی را مطرح کردند و از مدیران کشور خواستند برای رفع این نگرانی‌ها چاره ای بیندیشند.

 فرهنگ

 اهمیت این موضوع در نگاه رهبری را می توان  در نامگذاری سال جدید به عنوان سال ” اقتصاد و فرهنگ، با عزم ملی و مدیریت جهادی” یافت. معظم له در تشریح علت اهمیت فرهنگ، فرمودند : فرهنگ مثل هوایی است که چه بخواهیم چه نخواهیم باید تنفس کنیم، بنابراین اگر تمیز باشد یا آلوده، اثر متفاوتی را برجامعه و کشور خوا هد داشت.

 سال‌هاست که بحث فرهنگی کشور بر روی زمین مانده است و با پاس کاری‌ها بین صاحب نظران فرهنگی ما بی نتیجه رها شده است، پس چه زمانی قرار است برای معضلات فراوانی که در جامعه رخ عیان کرده چاره ای بیندیشیم؟

 رهبر معظم انقلاب تاکید کرده انجام کار فرهنگی مانند کار کردن بر روی یک شمشیر دو لبه است باید مراقب برنامه ریزی های خود باشیم.

 در حال حاضر در جامعه ما که نماد یک کشور اسلامی را بر پیشانی خود دارد این موارد به چشم می‌آید:

 جنگ
تقلید کورکورانه از سبک زندگی غربی‌ها،

 نداشتن یک مد مناسب برای لباس و آرایش ظاهری،

 تجملگرایی و پر رنگ جلوه دادن مادیات بیشتر از معنویات در دیدگاه فرزندان‌مان،

 استفاده از برنامه‌های غیراخلاقی ماهواره، آموزش ندادن فرهنگ استفاده از تکنولوژی های روز چون گوشی و تبلت‌های دانش آموزی،

 رها کردن دانش آموزان مان در فضای مجازی که هزاران چاله و چاه را سر راه آنها تدارک دیده اند،

 نداشتن یک مشاور مذهبی برای خانواده ها و حتی فرزندان که بتوانند پاسخگوی شبهات و سئوالات دینی و غیر دینی آنها باشد،

 درگیری بیش از حد مادرها و پدرها و اهمیت ندادن به جایگاه تربیت فرزند در خانواده، بی‌فایده بودن نقش معلم تربیت در مدارس به دلیل به کار بردن برنامه‌های غیرجذاب و فرمالیته،

 ضعیف عمل کردن سازمان‌های فرهنگی در کشور و نبود وحدت و هماهنگی لازم بین مدیران آن،

 برخی سریال‌ها و فیلم‌های تلویزیون و سینما که به جای فرهنگ سازی‌های لازم در اصلاح سبک زندگی اسلامی ایرانی ترویج بی اخلاقی‌ها را رواج می‌دهند و….

 ف2 با این موارد که بیان شد انتظار می‌رود شخص رئیس جمهور به عنوان رئیس قوه اجرایی کشور چون خود نیز از قشر روحانیت هستند و با مبانی دینی بیشتر سر و کار داشته اند مدیران مربوطه خود را الزام کنند در راستای عمل به فرمایشات رهبری قدم برداشته و کشور را از چالش‌های فرهنگی که درگیرش شده رها سازند.

 وزارت ارشاد که در این چندماهه مدیریتش نشان داد فضایی باز برای بی‌فرهنگی و میدان دادن به ضدانقلاب‌ها را فراهم کرده باید نوع دیدگاه و عملکردش را با آرمان‌های انقلاب و نظام تطبیق داده و تغییر رویکرد در آنها به وجود آورد و به نامه ای که به رهبری نوشت و قول تدبیر فرهنگی را داد عمل کند.

 از سوی دیگر تمام نهادهای فرهنگی چون سازمان تبلیغات اسلامی، حوزه‌های علمیه کشور و استان‌ها، آموزش و پرورش و نهادهای فرهنگی با برگزاری جلسات مدون و استفاده از نظرات کارشناسان صاحب نظر باید برنامه فرهنگی جامعی که قابل اجرا و جذاب باشد را آماده کرده تا وضعیت کشور را از این بی‌فرهنگی که به مرز رخنه فرهنگی رسیده نجات دهند.

 در آخر لازم به ذکر است دانش آموزان حال حاضر پدران و مادران آینده این کشور هستند و تربیت کننده‌های نسل های بعدی؛ اگر می‌خواهیم ایران اسلامی همیشه پابرجا بماند باید این نوجوانان و نونهالان امروز را با فرهنگ اسلامی تربیت کنیم.

 

نویسنده: قاریان پور/همشاگردیها

یکشنبه ۳ فروردین ۱۳۹۳ - ۲۳:۳۰
کد خبر : 100203
بازدیدها: 190

پاسخی بگذارید »