پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

عدم تعامل با ایران تنها یک دلیل دارد؛

فضای شیعه هراسی در مصر بیداد میکند

danesheroz7 شهریور ۲, ۱۳۹۲ ۰
فضای شیعه هراسی در مصر بیداد میکند

دانش روز: کارشناس مسائل خاورمیانه گفت: فضای فرهنگی و سیاسی مصر را قبل از پیروزی جریان اسلامی و کناره گیری حسنی مبارک به یک فضای شیعه هراسی تبدیل کردند

به گزارش سرویس سیاسی دانش روز ، کشور مصر به عنوان یکی از مهم ترین قطب های سیاسی و فرهنگی جهان اسلام این روزها در بحرانی خشونت بار اسیر شده است. وضعیتی اسف بار که به هیچ وجه به نفع مصالح منطقه نیست  و بیشترین سود این موضوع نصیب رژیم صهیونستی است.نظر به اهمیت دلایل این بحران سهمگین و راههای  فرونشاندن شعله های خشم و رهایی مردم مظلوم مصر از این اوضاع ملتهب با علی ذکی زاده کارشناس مسائل خاورمیانه به گفتگو نشسته ایم.

مصر

با توجه به وارد شدن بحران مصر به فازهای جدید و ایجاد نگرانی های دو چندان در مردم این کشور ، به نظر شما چرا گروه های میانه رو در مصر در مهار این خشونت ناتوان مانده اند؟

_یکی از دلایل این است که نظامیان افراط را به حدی رسانده اند که موجب واکنشهای شدید مردم شده است.اخوان المسلمین تا کنون دستورالعملی مبنی بر خشونت یا به کار بردن واکنشهای شدید علیه نظامیان را اعلام نکرده اند.در شرایط فعلی طبیعی است که در اثر چنین کشتار وسیعی شکافی عمیق میان جامعه مصر و گروه های مسلح ایجاد شود. در این شرایط ایجاد زمینه های گفتگو بین گروه ها دشوار میشود. یکی دیگر از دلایل این است ک خواست نظامیان و استراتژی آن ها حل مسئله به معنی بازگشت مجدد اخوان المسلمین به صحنه سیاسی مصر نیست.چنین خواستی در مصر مسلما مخالفان زیادی دارد. مردم مصر و احزاب سیاسی نمیتوانند بپذیرند استراتژی نظامیان اجرا شود و طبیعی است که این اختلاف اختلافی نیست که طرف های ثالث بتوانند به این زودی ها به حل و فصل آن کمک کنند.

 

نقش سران ارتجاع منطقه در این میان چیست؟

_سران ارتجاع منطقه با دلارهای بسیار زیادی وارد صحنه این بحران شده اند. تا اجازه ندهند مردم سالاری دینی در مصر اجرا شود و قدرت های بزگ جهان هم در عمل مدافع نظامیان در مصر هستند.لذا آنها هم اهرم هایی هستند که مانع گفتگوهای بین المللی یا گروه های داخلی میانه رو میشوند.

مرسی

 

عواقب گسترده شدن دامنه جنگ و درگیری در مصرو بروز احتمالی  جنگ های داخلی  در داخل این کشور و منطقه را چگونه ارزیابی میکنید؟

_شاید بتوان گفت بدترین وضعیت این است که جنگ داخلی در مصر روی دهد. در این صورت یکی از عواقب ،تخریب دستاورها و از میان رفتن دستاوردهایی است که در انقلاب به دست آمده است. همچنین این نگرانی وجود دارد که یک جو آشتی ناپذیر و دودستگی به معنی دور شدن مصر از اهداف عالیه ای که دارد به وجود آید و علاوه بر این ما شاهد خسارات جانی و مالی زیادی باشیم که این طبعا جبران ناپذیر خواهد بود.اگر جنگ داخلی در مصر اتفاق بیفتد، چیزی شبیه به سوریه رخ دهد، الان سوریه به یک کشور مخروبه و عقب مانده تبدیل شده است. مصر هم عقب ماندگی ها زیادی را در دو دهه گذشته داشته است و این عقب ماندگی با جنگ داخلی باز هم مصر را به مرتب عقب تر سوق میدهد و این موجب نبود امنیت و نبود آرامش میشود

 

قدرت های بزرگ همچون آمریکا در رویداد های اخیر مصر چه نقشی داشتند؟

_ نامطلوب ترین عملکرد  آمریکایی ها که کمتر از آن سخن به میان آمده است نقشی است که این کشور در آموزش و نظارت  بر ارتش مصرداشته است، نشانه بارز آن هم مانور های مشترک بین ارتش مصر و آمریکا بوده است.

به نظر شما کشور ایران چه وظایفی در قبال این بحران کشور مسلمان مصر دارد؟

_با توجه به اینکه ایران به عنوان یک قدرت منطقه ای تعادل بخش است ، در این وقایع موظف است تمام تلاش خود را به کار گیرد تا تعادل به این کشور بازگرداند. در واقع به این دلیل که یک نوع شیعه هراسی در مصر، به دلیل تبلیغات گسترده ای در دنیای غرب ، به وجود آمده است ، ایران موظف است در قالب کنفرانس های اسلامی با مجموعه کشورهای اسلامی دیگر در این صحنه عمل کرده و خشونت ها را متوقف کند.فراهم کردن زمینه ای برای برقراری مردم سالاری دینی -اسلامی نیز حائز اهمیت است.

ریاست ایران در جنبش عدم نعهد چقدر موثر است؟

_با توجه به این که ایران ریاست این جنبش را عهده دار است باید از کشورهای غیر متعهد تقاضا کند،  که تمام کسانی را که جریان خشونت را در تمام جهان حمایت میکنند تحت فشار قرار دهند.

مبارک

در دوران حکومت مُرسی ، ایران اقدامات قابل توجهی کرد اما هیات حاکمه مصر این رویکرد مثبت را جذب و درک نکرد، دلیل این جریان چیست؟

_این جریان به فضاسازی هایی برمیگردد که در صحنه سیاسی مصر ایجاد شده است.فضای فرهنگی و سیاسی مصر را قبل از پیروزی جریان اسلامی و کناره گیری حسنی مبارک به یک فضای شیعه هراسی تبدیل کردند. به همین دلیل مُرسی هر نوع همکاری و تعامل یا ایران را دور شدن از فضای عمومی میدانست.

درپایان تحلیل خاص یا پیش بینی  درباره این اوضاع بحرانی  دارید؟

_مصر باید به دولتی تبدیل شود که مردم سالار باشد.یعنی به ارای مردم و اعتقاد همه ملت احترام گذاشته شود. دولت هایی که مردم را از صحنه تصمیمات حذف میکنند دوستان خوبی برای ایران نیستند.ما هیچگاه با دولت های دیکتاتور میانه خوبی نداشتیم و زین پس هم نخواهیم داشت. در حال حاضر نیز طی خبرهای رسیده ،حامیان مرسی با حضور در تظاهرات های متعدد خواستار آزادی مرسی و بازگشت وی به قدرت شدند. من اوضاع مطلوبی برای ملت مظلوم مصر متصور نیستم، مگر اینکه سران کشور و رهبران این جنبش ها  تا دیر نشده است خواسته‌های مشروع همه مردم را در نظر بگیرند و حکومت را تشکیل دهند. در غیر این صورت اوضاع مصر، پایان خطرناکی خواهد شد.

 

شنبه ۲ شهریور ۱۳۹۲ - ۱۳:۵۹
کد خبر : 53678
بازدیدها: 489

پاسخی بگذارید »