پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

فصل جدیدی در مسابقه تسلیحاتی انسان و سوسک

danesheroz2 خرداد ۴, ۱۳۹۲ ۰

دانشمندان آمریکایی به این نتیجه رسیده اند که سوسکهای دمدمی مزاجی که پیشتر حس شناخته شده‌ای نسبت به مزه های شیرین داشته و گلوکوزی که پیشتر برای طعمه‌های سمی استفاده می شود را مصرف کنند دیگر به شیرینی علاقه‌ای ندارند و ترکیبات تلخ را ترجیح می دهند

به گزارش گروه خواندنی های دانش روز، یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه کارولینای شمالی این نظریه را با دادن مربا و کره بادوم زمینی به سوسکها آزمایش کرد.

پس از انجام این آزمایش آنها این گونه نتیجه گیری کردند که ذائقه گیرنده های حشرات شبیه جوانه چشایی (پاپیلای زبان) ما کار می کند.

محققان همین تیم این مسئله را ۲۰ سال پیش مورد توجه قرار دادند که برخی از مبارزات با سوسکها از منازل مسکونی موفقیت آمیز نبوده است چرا که سوسکها صرفا از خوردن طعمه خودداری می کردند.

دکتر کوبی اسکال این مسئله را طی مقاله جدید خود در مجله ساینس توضیح داده و عنوان کرده است که این تحقیقات مکانیسم عصبی امتناع سوسکها از خوردن طعمه را مشخص می کند.

در بخش اول تحقیق محققان به سوسکهای گرسنه دو انتخاب غذایی دادند، یکی کره بادام زمینی و دیگری مربای غنی شده از گلوکوز بود.

براساس اظهارات دکتر کوبی اسکال، این مربا دارای میزان زیاد گلوکوز بود و کره بادام زمینی تنها یک میزان اندکی گلوکوز داشت. می توان مشاهده کرد که سوسکهای دمدمی مزاج مربا را مزه و از انتخاب خود عقب نشینی کردند و سپس رو به کره بادام زمینی آوردند.

در بخش دوم این آزمایش، تیم تحقیقات توانستند علت دافعه سوسکها را کشف کنند.

دانشمندان سوسکها را ثابت کردند و با استفاده از الکترودهای کوچک فعالیت سلولهای گیرنده های چشایی آنها را در موهای میکروسکوپی آنها قرار دارد را نسب به مزه بررسی کردند. این سلولها به طور طبیعی به ترکیبات تلخ پاسخ دادند درحالی که آنها پیشتر به مزه های دارای گلوکوز واکنش نشان می دهند. به طوری که مزه تلخی نسبت به مزه شیرینی برای سوسکها اولویت دارد.

تصاویر بزرگنمایی شده این آزمایشها به وضوح نشان دهنده واکنش سوسکها به شکر است، عملکرد آنها درست شبیه کودکی است که از خوردن اسفناج امتناع می کند. سوسکها سرشان را تکان می دهند و از خوردن شکر امتناع می کنند.

براساس اظهارات دکتر اسکال، این فصل دیگری در مبارزه تسلیحاتی بین انسانها و سوسکها محسوب می شود. ما حشره کشها را تقویت می کنیم و آنها مکانیسمهای خود را برای عدم مواجهه با این حشره کشها تکامل می بخشند.

منبع: مهر

شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۲ - ۱۳:۴۷
کد خبر : 20472
بازدیدها: 137

پاسخی بگذارید »