چهارشنبه ۰۹ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

فشارخون ایرانیها در سربالایی مرگ

danesheroz فروردین ۱۹, ۱۳۹۲ ۰

فشارخون بالا، اولین عامل مرگ و میر ایرانیهاست. این در حالی است که نیمی از افراد مبتلا به این بیماری خطرناک و کشنده، از عارضه خود خبر ندارند

شعار امسال روز جهانی بهداشت “فشارخون را جدی بگیریم”، نامگذاری شده است. زیرا، بررسیها نشان می دهد اغلب مردم دنیا دچار عارضه فشارخون بالا هستند که این بیماری زمینه ساز بیماریهای خطرناکی همچون سکته های مغزی و قلبی است.

فشارخون ایرانیها در سربالایی مرگ

سیاوش آرین عضو شورای عالی نظام پرستاری با بیان اینکه عارضه پرفشاری خون علامت خاصی ندارد جز در موارد حاد و بحرانی، می گوید: پرفشاری خون در ایران و جهان علت اصلی بروز بیماریهای قلب و عروق است که هم اکنون نخستین علت مرگ ایرانیان را تشکیل می دهد و از پرفشاری خون به عنوان قاتل خاموش یاد می شود.

به گفته وی، عارضه پرفشاری خون بی سرو صدا و به مانند موریانه ای اعضای اصلی و داخلی بدن را نابود می کند و در این شرایط حتی بیمار احساس سلامتی هم دارد.

آرین می افزاید: این عارضه می تواند تا مراحل نهایی نیز بدون علامت باشد اما بروز حاد و ناگهانی پرفشاری خون با علائمی چون سردرد، خواب آلودگی، گیجی، کرختی دست و پا و خونریزی از بینی همراه است.

عواملی چون چاقی و اضافه وزن، استعمال دخانیات، مصرف الکل، رژیم غذایی حاوی نمک، کم تحرکی، استرس و… از علل بروز پرفشاری خون است که با اصلاح آن می توان مانع از بروز بسیاری از مرگ و میرها شد.

دکتر محمدشریعتی رئیس ستاد اجرایی برنامه کشوری پزشک خانواده می گوید: اصولا فشار خون در طبابت از قانون “نیم ها” پیروی می کند، به این ترتیب که نیمی از افراد مبتلا به فشارخون نمی دانند فشار خون دارند، نیمی از آنها هم که می دانند اقدامی برای درمان نمی کنند و نیمی از آنها هم که اقدام می کنند درمان نمی شوند.

شریعتی می افزاید: بیماری فشار خون علائم ظاهری ندارد و برای پیشگیری از آن کافی است که یک پزشک خانواده در اولین اقدام پس از مراجعه بیمار به او از وی فشار خون بگیرد. اگر فردی فشار خونش بالا باشد باید بداند که باید به صورت مداوم دارو مصرف کند و این بیماری مانند بیماریهای دیگر نیست که با مصرف مقطعی دارو مشکل بیمار برطرف شود.

در همین حال دکتر طاهره سماوات رئیس اداره قلب و عروق وزارت بهداشت، معتقد است که ناقص ماندن درمان دارویی فشارخون، خطر ابتلا به خونریزی مغزی را افزایش می دهد.

وی می گوید: اگر بیمار به طور خودسرانه دارویش را قطع کند فشار او بیشتر از قبل بالا می‌رود چون بدن او با آن وضعیت تطابق پیدا کرده و وقتی یک دفعه دارو را قطع می‌کند به دلیل مکانیزم‌های بدن، فشارخون بالاتر می‌رود و خطر خونریزی مغزی به‌ وجود می‌آید.

در همین زمینه پرفشاری دکتر محمود شبستری رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری از بیماریهای قلبی و عروقی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، با اشاره به اینکه پرفشاری خون اختلال شایع در جوامع پیشرفته است که با بالا رفتن سن، شیوع آن افزایش می یابد، می گوید: این اختلال،‌ قاتل خاموش نامیده می شود. زیرا اغلب تا بروز عوارض جدی آن شامل سکته قلبی، یا مغزی و آسیب کلیه ها تشخیص داده نمی شود .

وی می افزاید: اگر چه پیشگیری و کنترل فشار خون چندان مشکل نیست ،‌عدم تشخیص و کنترل به موقع آن موجب شده که ۵۰ درصد افراد مبتلا به پرفشاری در اثر بیماریهای قلبی عروقی فوت کنند و ۳۳ درصد از سکته مغزی و ۱۰ تا ۱۵ درصد در اثر نارسایی کلیوی از بین بروند .

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در خصوص تاثیر وزن در کاهش یا پرفشاری خون نیز می گوید: کاهش ۵ درصد از وزن بدن (حداقل ۵/۴کیلوگرم) ، نقش مهمی در کاهش فشار خون دارد و در مقابل، افزایش وزن به میزان ۱۰ درصد سبب افزایش هفت میلی متر جیوه در فشار خون می شود و محدود کردن انرژی دریافتی و افزایش فعالیت بدنی کم شایانی به کاهش وزن خواهد کرد .

دوشنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۲ - ۰۵:۴۰
کد خبر : 11063
بازدیدها: 267

پاسخی بگذارید »