پنجشنبه ۰۳ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

فرق دوم خرداد و سوم خرداد در چی بود

danesheroz خرداد ۳, ۱۳۹۲ ۰
فرق دوم خرداد و سوم خرداد در چی بود

نویسنده : محسن بای

همه‌ی روزها، روز خدا هستند. اول خرداد، دوم خرداد، سوم خرداد، چهارم خرداد؛ ولی بعضی روزها، ویژگی خاصی دارند، مثل دوم خرداد و سوم خرداد. حالا از میان همین روزهای خاص هم بعضی روزها، در حافظه‌ی تاریخ می‌مانند، مثل سوم خرداد.

دوم خرداد ۷۶ روز بزرگی بود. روز مردم، روز حضور و انتخاب مردم، اما برخی موذیانه این پیام مردمی را حزبی و جناحی کردند و خواسته‌های فکری و ذهنی خودشان را به جای انتظارات عینی و واقعی مردم علم کردند و به نام مردم زدند و بر سر آنها کلاهی گذاشتند که آثارش هنوز هم باقیست.

دوم خرداد روز بزرگی بود، اما خیلی زود فراموش شد. به تاریخ پیوست. از حافظه مردم هم پاک شد. این را باید در کوچه و خیابان، در شهر و روستا دید نه در سایت و روزنامه. اگر برحسب وظیفه و ضرورت حزبی و تبلیغاتی، این چهار نفر «باستان‌شناسِ اصلاح‌طلب» به دوم خرداد اشاره‌ای نکنند، حتی اسمی هم از آن به میان نمی‌آید. در بهترین حالت روزی هست شبیه همه روزهای انتخاباتی در کشور. روزی که بنی صدر انتخاب شد، رجایی انتخاب شد، هاشمی انتخاب شد و همین‌طور خاتمی و احمدی‌نژاد. یک سال دیگر هم یکی دیگر انتخاب می‌شود…

دوم خرداد روز مردم بود، اما روز مردم باقی نماند. کم‌کم روز فریب مردم شد. ولی مردم می‌فهمند. نه فقط در دوم خرداد که همیشه می‌فهمند. مردم تقویم‌هایشان را مدام عوض می‌کنند. تقویم سال ۷۶ را هم مدتهاست از روی میز و دیوار خانه‌شان برداشته‌اند. مردم هر سال انتخاب جدیدی دارند. آنها فقط در گذشته نمی‌مانند، منتظر روزهای آینده هم هستند.

سوم خرداد هم مثل دوم خرداد روز مردم است، ولی روز فریب مردم نیست. روز حقیقت است. روز دل‌های پاک و روح‌های بلند و گام‌های استوار. روزی که خون پاکترین و صادق‌ترین انسان‌های تاریخ، روی خاک این سرزمین ریخته شد.

نکته همینجاست. سوم خرداد، ماندگاریش را از خون شهید می‌گیرد و خون شهید، در رگ‌های زمان جاریست. شهید نمی‌میرد، زنده است برای همیشه تاریخ. باستان‌شناسان دنبال آثار اصلاحات در خرابه‌های «دوم خرداد» می‌گردند، اما برای مردم ایران، «سوم خرداد» هر سال دوباره تکرار می‌شود.

مردم رمز و راز این ماندگاری را خوب می‌‌فهمند. شهید آوینی عبارت زیبایی دارد. می‌گوید: «حیات تاریخی انسان، از خون شهید است»

منبع :http://hozeh1.ibsblog.ir/

 

جمعه ۳ خرداد ۱۳۹۲ - ۰۰:۲۹
کد خبر : 19939
بازدیدها: 361

پاسخی بگذارید »