پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

فرش ایرانی؛ تجلی اراده

danesheroz1 مهر ۴, ۱۳۹۲ ۰
فرش ایرانی؛ تجلی اراده

دانش روز: قالیها و قالیچه های رنگارنگی که زینت بخش اغلب خانه‌ها است عموماً با پنجه های ظریف و هنرمند زنان و مردان جوان این کشور گره گره بافته شده و بسیاری از جهانیان در پرتو وجود این صنعت باستانی ظریف، ایران را می‌شناسد

 به گزارش دانش روز،  فرش ایرانی از دیرباز جایگاهی ویژه در جهان داشته است و کیفیت عالی در کنار نقوش زیبا از دلایل محبوبیت فرش ایرانی بوده است. متأسفانه امروزه هزینه های بالای مواد اولیه و بخصوص ابریشم باعث شده تابافندگان ترجیح دهند به سراغ فرش ابریشمی نروند. به گفته ی یکی از حاضران در بیست و دومین نمایشگاه بین المللی فرش دستباف ایران تنها دلیلی که باعث می شود دانشجویان اقدام به بافت اینگونه فرش ها کنند علاقه است زیرا به سبب ریز بودن بافتی که از ابریشم حاصل می شود از لحاظ جسمی فشار زیادی به بافنده وارد می شود و چون در نهایت خریداران به قیمت منصفانه کار را خریداری نمی کنند و سود حاصل بسیار ناچیز است عموما از پشم برای بافت فرش استفاده می شود که قیمت ارزانتری دارد.

11454_278

رشته ی فرش دستبافت از چهار شاخه ی مرمت، رنگرزی، بافت و طراحی تشکیل شده است.طراحی فرش در بازار کار بیشتر بوسیله ی نرم افزارهای بوریا و فتوشاپ انجام می پذیرد و طراحی دستی در بین دانشجویان و علاقه مندان این رشته کمتر شده است. طرح های به کار رفته در فرش دستبافت عموما طراحی های سنتی هستند حال آنکه در فرش ماشینی بیشتر از طراحی های مدرن استفاده می شود.

به گفته ی یکی از حاضران در نمایشگاه اشراف دانشجویان این رشته بر هر چهار گرایش اشاره شده در بالا و همچنین استفاده از رنگ های طبیعی از جمله رنگ های گیاهی و حیوانی سبب افزایش کیفیت کارها شده به طوریکه در کنفرانس های بین المللی از جمله در کشور ژاپن، کارها با استقبال خوبی مواجه شده اند.

N80819901-4905693

قدمت تاریخی فرش ایرانی، ارز آوری از طریق صادرات، ارزش بین المللی و تلاش و ممارست عزیزان فعال در این صنعت توجه و مساعدت بیش از پیش مسئولان را می طلبد. لازم است با نظارت بیشتر بر بازار فرش دستبافت و حذف واسطه ها امکان خرید منصفانه ی فرش از بافنده فراهم شود تا در شرایطی که قیمت مواد اولیه روز به روز بیشتر می شود برای ادامه ی مسیر انگیزه ی لازم را داشته باشند. به امید آنکه در سایه ی عنایت پروردگار و همت و تلاش ایرانی شاهد رشد و شکوفایی هرچه بیشتر ایران عزیزمان باشیم.

منبع:مفا آنلاین

پنجشنبه ۴ مهر ۱۳۹۲ - ۱۳:۰۳
کد خبر : 62639
بازدیدها: 187

پاسخی بگذارید »