سه شنبه ۰۸ فروردین ۱۳۹۶

تبلیغات

فرزند سالاری و بلوغ زودرس از جمله آسیب های تک فرزندی

danesheroz1 آبان ۶, ۱۳۹۲ ۰
فرزند سالاری و بلوغ زودرس از جمله آسیب های تک فرزندی

دانش روز: یک کارشناس مسائل اجتماعی و خانواده گفت: “فرزند سالاری” و بلوغ زودرس از جمله آسیب های تک فرزندی به شمار می رود

به گزارش دانش روز، مهشید رستگاربه تشریح مسائل و مشکلات تک فرزندی پرداخت و اظهار داشت: در سراسر تاریخ  فرزندآوری از کارکردهای مهم خانواده بوده است، ترغیب خانواده ها به داشتن یک فرزند سبب شده تا والدین با شعار دو فرزند کافی است در عمل به یک فرزند اکتفا کنند.

وی افزود: تک فرزندی گرچه پدیده جدیدی نیست اما در جامعه ما در هیچ زمانی نظیر امروز فراگیر نبوده است، در میان آموزه های اسلامی نه تنها به تک فرزندی توصیه نشده است بلکه با آن مخالفت و با رعایت شرایطی دعوت به ازدیاد نسل نیز شده است بگونه ای که در قرآن کریم تکثیر نسل به عنوان یکی از مهم ترین اهداف ازدواج معرفی شده است.

*فرزند سالاری یکی از آسیب های تک فرزندی

این کارشناس مسائل اجتماعی و خانواده به آسیب های تک فرزندی پرداخت و گفت: “فرزند سالاری” یکی از آسیب های تک فرزندی به شمار می رود، در خانواده های تک فرزندی بیش از حد به خواسته ها و مطالبات فرزند توجه می شود و اغلب افراط و زیاده روی والدین در برآوردن خواسته های تنها فرزندشان مشاهده می شود. هر چند این خواسته ها غیر منطقی ، بلند پروازانه و فراتر از توان و بنیه مالی خانواده و یا حتی بیرون از مرزها و حدود قانونی و شرعی باشد.

  وی در ادامه اضافه کرد: توجه بیش از حد والدین و قرار دادن فرزند در کانون توجهات اثرات سوئی بر شخصیت کودک خواهد گذاشت، این گونه کودکان غالباً حساس، زودرنج ، پر توقع و کم صبر هستند و نمی توانند عواقب اشتباهات خود را آزموده و مسئولیت عمل خود را بپذیرند؛ این کودکان از جامعه پیرامونشان انتظار دارند همانند والدین با آنها رفتار کرده و چتر حمایتی خود را بر سر آنان بگسترانند .

  رستگار بیان کرد: تک فرزندها کم تر با مشکلات مواجه شده و در معرض تجربه کردن ، شکست ، ناکامی، رانده شدن و … قرار می گیرند و شرایطی را که لازمه بلوغ روحی و روانی تجربه نمی کنند در بسیاری از اوقات از آنجا که دنیای واقعی کاملا مطابق میل و خاصه این کودکان و پاسخ گوی توقعاتشان نیست دچار سرخوردگی و ناسازگاری می شوند.

  این کارشناس مسائل اجتماعی ادامه داد: فرزند سالاری مانع شکل گیری شخصیت فعال فرزند می شود، (شخصیت فعال ، شخصیتی است که بر اساس آن فرد نسبت به نگرش و رفتار خود هوشیار است ، به راحتی تصمیم گرفته کار خود را با اعتماد به نفس به پیش برده و آن را به اتمام نیز می رساند و کم تر دچار تردید می شود).

  رستگار بلوغ زودرس را یکی دیگر از آسیب های تک فرزندی بیان کرد و گفت: فرزند در دوره اولیه کودکی بیشتر نیازمند حضور والدین خود است اما در دومین دوره کودکی اش نقش همسالان بارز تر می شود و مهارت های زیادی را از آنان می آموزد.

  وی تصریح کرد: وجود خواهر یا برادر بزرگتر نیز می تواند مهارت های لازم برای اجتماعی شدن کودک را فراهم کند،اگر فرزند تک باشد به ناچار باید در کنار بزرگسالان پرورش یابد در نتیجه او تجربه ای از کودکی و نوجوانی خود نداشته و با بازی ها، کارها و نقش های این گروه سنی آشنا نیست و یک دفعه پرشی به دوران مسئولیت پذیری بزرگسالان خواهد داشت اما از لحاظ روحی و روانی بسیار سریع تر رشد کرده و دنیا را از دید بزرگسالان می بیند.

  این کارشناس مسائل اجتماعی و خانواده در امه این مطلب گفت: حضور در چنین خانواده ای که تنها شامل افراد بالغ است سبب بلوغ زودرس کودک می شود که قرار گرفتن کودک در مقابل استرس های زمان جوانی و عدم مهارت برای مهار آن از جمله آسیب ها است .

  رستگار خاطرنشان کرد: فرزندانی که به بلوغ زودرس می رسند از نظر جسمی نشان های بلوغ را دارند اما تجربه کافی ندارند و این شرایط در هر دو جنس ، به دلیل افزایش تمایل به شهوت، رفتارهای ناهنجاری همچون خودارضایی شیوع پیدا می کند .

منبع:دانا

دوشنبه ۶ آبان ۱۳۹۲ - ۲۰:۵۴
کد خبر : 70157
بازدیدها: 354

پاسخی بگذارید »